Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Aplinkos viceministrės domėjosi potvynio valdymo ir prevencinėmis priemonėmis

Image - Aplinkos viceministrės domėjosi potvynio valdymo ir prevencinėmis priemonėmis

  Šilutėje lankėsi Aplinkos apsaugos viceministrės Rasa Vaitkevičiūtė ir Justina Grigaravičienė. Susitikime su savivaldybės vadovais bei administracijos specialistais kalbėta apie potvynio valdymo priemones. Pasak J. Grigaravičienės, su Vyriausybės kancleriu Algirdu Stončaičiu

Pirmadienis, 11 Lapkritis Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (3)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Opozicija linki vicemerui apsispręsti ir atsistatydinti

Image - Opozicija linki vicemerui apsispręsti ir atsistatydinti

Po dviejų bandymų surengti Savivaldybės taryboje balsavimą dėl vicemero Sigito Šepučio atstatydinimo, opozicija surengė spaudos konferenciją.Pasak opozicijos politikų, vieną kartą valdančioji koalicija nusprendė išbraukti interpeliacijos klausimą iš Tarybos dienotvarkės, o

Antradienis, 15 Spalis Komentarai (0)

Problema

Keturiose Šilutės rajono mokyklose aptikta kreko, marihuanos ir kokaino

Image - Keturiose Šilutės rajono  mokyklose aptikta kreko, marihuanos ir kokaino

Prieš mėnesį Šilutės rajono mokyklose buvo atliktas narkotinių medžiagų pėdsakų patikrinimas. Keturiose mokyklose, tualetuose ir sporto salių persirengimo kambariuose, aptikti marihuanos arba sintetinių medžiagų pėdsakai.Panašus tyrimas buvo atliktas prieš keletą

Antradienis, 12 Lapkritis Komentarai (1)

Savivaldybėje

28 metrų apžvalgos bokštas Rusnėje - jau kitų metų pabaigoje

Image - 28 metrų apžvalgos  bokštas Rusnėje -  jau kitų metų pabaigoje

Jau greitai Rusnėje iškils apžvalgos bokštas, iš kurio matysis Ventės ragas, Kuršių marios ir net Rusija. Dar 2016 m. žadėta, kad statinys iškils tais metais. Bet buvo diskutuojama dėl tinkamiausios

Antradienis, 12 Lapkritis Komentarai (0)

Seniūnijose

Švėkšnos senjorai vėl surengė šventę

Image - Švėkšnos senjorai vėl surengė šventę

Didžioji dalis švėkšniškių asociacijos „Švėkšniškių sambūris“ narių - pagyvenę žmonės, aktyviai dalyvaujantys bendruomenės gyvenime. Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga jie suruošė šventę sau ir pakvietė į ją visus norinčius susitikti,

Penktadienis, 4 Spalis Komentarai (0)

aukstumalos pelke po gaisro 12.RDar vienai gamtos niokojimo bylai - gaisro Aukštumalos durpyne, kaip ir kitoms, pastaruosius kelerius metus Šilutės kraštą garsinusioms, kelias į užmarštį jau nutiestas.

Deja, tokia graudi tiesa - kol kas nė vienos iš ekologinių nelaimių, beveik kasmet šiurpinusių Pamario kraštą, kaltininkai nepakratė piniginės, nepadengė milijoninių ieškinių.

„Tokia yra ir pasaulinė tradicija - turtingi didieji teršėjai nuo atsakomybės išsisuka“, - sako Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Alfredas Šepštas.

Jis neturi atsakymo į žurnalistės klausimą, kokia žala buvo padaryta Aukštumalos telmologiniam draustiniui, saugomai Nemuno deltos regioninio parko teritorijai, kai šiemet birželį nuo užsidegusių Traksėdžių durpyno kaupų, bendrovės „Klasmann - Deilmann Šilutė“ žaliavinės produkcijos sandėlių, ugnis persimetė į valstybės saugomą Aukštumalos telmologinį draustinį ir jį nuniokojo.

Gaisras įsisiautėjo birželio 6-ąją, o sutramdyti pavyko tik po keturių parų. Ugnis padarė didelės žalos ne tik durpių gavybos įmonei, bet ir aplinkai.

Žalos suskaičiuoti neįmanoma?

Įtarimai, jog vokiečių kapitalo bendrovė „Klasmann - Deilmann Šilutė“, eksploatuodama 1500 ha durpyną, galėjo pažeisti gaisrinės saugos reikalavimus, neišsklaidyti iki šiol.

Ugnis tąsyk nuo 15 nedidelių gaisro židinių durpių kaupuose iš gavybinės teritorijos greit persimetė į valstybinį Kintų girininkijos mišką ir Aukštumalos aukštapelkę, Nemuno deltos regioninio parko saugomą telmologinį draustinį.

Bet iki šiol visuomenė taip ir nesužinojo, ar ne nusikalstamas aplaidumas lėmė didžiulio gaisro kilimo priežastį durpyne. Juk židiniai buvo jo sandėliuojamų kaupų rietuvėse.

„Atidavėme visą surinktą medžiagą Klaipėdos apygardos prokuratūrai, ji nustatys, ar buvo ir kiek buvo durpyną eksploatuojančios bendrovės kaltės. Bet šio gaisro padarytos ekologinės žalos paskaičiuoti buvo neįmanoma, nes nėra inventorizuotos draustinio vertybės, nėra kaip suskaičiuoti ir įvertinti žalą, padarytą gamtinėms vertybėms. Nors nemažai jų ir įrašytos į Raudonąją knygą“, - sako A.Šepštas.

Jis citavo tik miškininkų komisijos, tyrusios gaisro priežastis ir pasekmes, išvadas. Vienoje jų konstatuota, jog „Klasmann - Deilmann Šilutė“ nesilaikė saugių atstumų reikalavimų, krovė išdžiovintų durpių atsargas į kaupus pernelyg arti miško ir Aukštumalos draustinio ribos, ir ugnis, kilus gaisrui, vėjo buvo lengvai pernešta į saugomus plotus. Ugniagesių technikai privažiavimo kelių prie jų įrengta nebuvo.

Tai buvo didžiausias gaisras, kilęs šalyje per 2011-uosius metus. Gal vokiečių kapitalo bendrovė buvo nubausta bent už šių priešgaisrinės saugos taisyklių nesilaikymą?

„Ne, niekas dėl to ir nesikreipė. O jei ir būtų kas parašęs prašymą, bendrovei gal tik 50 litų bauda už saugaus atstumo reikalavimų pažeidimą būtų teskirta“, - sako Šilutės priešgaisrinės apsaugos inspekcijos viršininkas Arūnas Ališauskas.
Taigi galim ilgam šią bylą užmiršti.

Aptikta išnykusi kiminų rūšisaukstumalos pelke po gaisro 18Rkubiliaus foto

Žinoma, po ekologinių katastrofų gamta savo žaizdas gydosi. Nuo durpyno gaisro nukentėjusi Aukštumalos pelkės dalis, telmologiniam draustiniui priklausantis dešimtasis laukas - taip pat.

Jo tyrėjai Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato direkcijos specialistai vyr. ekologas Vytautas Uselis ir vyresnioji biologė Asta Uselienė neseniai nustatė, jog per lauką praėjęs gaisras sunaikino antžeminę dangą, bet daugelio augalų šaknys liko gyvybingos. Tad šiliniai viržiai, melsvosios melvenės atžėlė, suvešėjo kerpsamanės mašantijos. Aptiktas netgi šukelinio kimino (Sphagnum imbricatum) kupstas, 1900 metais vokiečių mokslininko C.A.Weberio Aukštumaloje tyrinėta ir aprašyta rūšis.

Iki šiol šis augalas, pasak A. ir V.Uselių, laikytas Lietuvoje išnykusiu. „Šis po šimtmečio pakartotas radinys svarbus dar ir tuo, kad šiuo metu yra išskirtas į dvi rūšis. Jų aprašymas prilygtų naujos rūšies konstatavimui Lietuvoje“, - tvirtina tyrėjai.

„Gaila, bet etnofaunos tyrimai nebuvo atliekami. O specializuotos augalijos rūšys įsikurti dar nespėjo, jų ieškoti reikėtų praėjus 1-2 metams po gaisro“, - teigia A. ir V.Useliai.

Pelkė turi būti šlapia

Atsižvelgiant į viso komplekso svarbą bei siekiant išsaugoti vienintelę šiuo metu žinomą šukelinio kimino radimvietę, specialistai siūlo draustinyje atstatyti kuo aukštesnį gruntinio vandens lygį, kad laukas nebūtų tinkamas miškui augti. Nes medžiai sekina drėgmę.

„Pastangos palaikyti tinkamą pelkės, kur aptikome ir retą karpotojo kimino augimvietę, hidrologinį režimą turi ypatingos svarbos. Nuo eksploatuojamosios durpyno dalies būtinas patikimas barjeras ar buferinė zona, kad būtų apsaugota sveikoji pelkės dalis nuo hidrologinės įtakos“, - teigiama A. ir V.Uselių išvadose.

Beje, Aukštumalos telmologiniam draustiniui priklausantis dešimtasis laukas sovietmečiu buvo ruošiamas eksploatavimui, buvo iškasti bareliniai grioviai. Tada jo pakraščiai ženkliai nusausėjo ir iki šiol hidrologiškai veikia greta esančią nepažeistą aukštapelkės buveinę. O ji yra saugoma pagal ES Buveinių direktyvą. Tad pelkėtyros specialistai siūlo kuo greičiau nuo eksploatuojamosios dalies įrengti patikimą barjerą ar buferinę zoną, saugančią sveikąją pelkės dalį nuo hidrologinės įtakos.

Nuo nepažeistos pelkės, pasak A. ir V.Uselių, turi būti paliekama ne mažiau kaip 50 metrų pločio buferinė zona, kurioje būtų palaikomas natūraliai pelkei būdingas gruntinio vandens lygis. Jis turi būti ne žemesnis kaip 5 cm. O prarastą draustinio ir degradavusių aukštapelkių buveinės plotą galima būtų kompensuoti adekvačiu plotu kitoje vietoje. Nuo gaisro žuvusį medyną dėl jo svarbos biologinei įvairovei reikia palikti savaiminiam sunykimui.

Komentarai  

 
#1 2011-12-18 21:48
Pagal Saugomu teritoriju istatyma, Nemuno deltos regioninio parko direkcija turetu paskaiciuoti zala padaryta Aukstumalos draustiniui.
 
  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt