Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Miško kirtimai saugomose teritorijose ir Europos Bendrijos svarbos buveinėse

Image - Miško kirtimai saugomose  teritorijose ir Europos  Bendrijos svarbos buveinėse

Sausio mėnesio straipsnio pataisymas:vietoj sakinio „Vakarų taigos buveinėse galimi visi miško kirtimai, išskyrus specialiuosius kirtimus, tačiau negali būti šalinama buveinėse susidaranti negyva mediena, siekiant sukurti įvairiaamžį, būdingos rūšinės sudėties ir

Penktadienis, 21 Vasaris Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Liberalų sąjūdis pretendentu į Seimą siūlo A. Endziną

Image - Liberalų sąjūdis pretendentu  į Seimą siūlo A. Endziną

Kelti savo skyriaus pirmininką Audrių Endziną pretendentu į Lietuvos Respublikos Seimą vienmandatėje rinkimų apygardoje Šilutės liberalsąjūdiečiai nusprendė trečiadienį, partijos skyriaus visuotiniame

Antradienis, 21 Sausis Komentarai (0)

Problema

Miško savininkas nesuvokia nevaleikų psichologijos: kaip galima taip teršti gamtą?

Image - Miško savininkas nesuvokia nevaleikų psichologijos: kaip galima taip teršti gamtą?

  Pirmadienio rytą redakcijai paskambino žmogus, kuriam parūpo, kas jo miške išmetė baldus ir jų nuolaužas. Pašyšių keliu pavažiavus apie porą kilometrų ir puskilometrį pasukus į mišką Gaidelių miško keliuku išmestos

Pirmadienis, 24 Vasaris Komentarai (0)

Savivaldybėje

Savivaldybės šilumos gamintojai didina šilumos kainą

Image - Savivaldybės šilumos gamintojai  didina šilumos kainą

Rudeniška šiluma, o ne žiemiškais speigais pasižyminti šiemetinė žiema džiugina visus, tik ne šilumos gamintojus. Tik šilumos gamintojų bendrovės darbuotojai vaikšto po centralizuotą šilumą gaunančius daugiabučius namus, ir tikrindami šildymo

Pirmadienis, 24 Vasaris Komentarai (3)

Seniūnijose

Gardamo gyventojai prašo apšviesti miestelį, asfaltuoti kelius ir remontuoti kapinių vartus

Image - Gardamo gyventojai prašo  apšviesti miestelį, asfaltuoti kelius ir remontuoti kapinių vartus

Vasario 11 d. Savivaldybės tarybos, mero ir administracijos direktoriaus 2019 m. veiklos ataskaitos pristatytos Gardamo seniūnijos gyventojams. Gardamo seniūnijos gyventojai labiausiai domėjosi melioracijos griovių valymu, nes šiuo metu daugelio jų

Sekmadienis, 23 Vasaris Komentarai (0)

asbestas ir sveikataNuo šių metų sausio vidurio startuoja asbestinių stogų dangos keitimo programa. Pavojinga sveikatai danga kol kas bus keičiama tik kaimuose, kurių gyventojų skaičius neviršija 6 tūkstančių.

Paramos galės siekti tik tų kaimų gyventojai, kurių savivaldybės turės patvirtintą „Savivaldybės paramos asbesto turintiems gaminiams šalinti iš viešojo naudojimo ir gyvenamųjų pastatų programą“. Tokios programos Šilutės rajono savivaldybė kol kas dar nepasitvirtino.

Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius viešoje erdvėje mūsų savivaldybės merą Virgilijų Pozingį ragina susiimti ir neskriausti gyventojų.

Dėl programos spręs sausio posėdyje

Savivaldybės Planavimo ir plėtros skyriaus vedėjas Remigijus Budrikas pasakojo, kad sprendimo projektas programai „Savivaldybės parama asbesto turintiems gaminiams šalinti iš viešojo naudojimo ir gyvenamųjų pastatų“ rajono Tarybai bus teikiamas sausio mėnesį. Tada politikai ir nuspręs, ar suteikti savo rinkėjams galimybę pasinaudoti šia parama.

Pasak R.Budriko, iki šiol ši programa nebuvo patvirtinta dėl to, kad pati Žemės ūkio ministerija nebuvo paruošusi projekto įgyvendinimo taisyklių.

Minėtos programos dar yra nepasitvirtinusios 9 savivaldybės.

Kol kas gyventojai iki liepos galėjo kreiptis į Savivaldybę ir pateikti duomenis apie jiems priklausančių pastatų stogus, dengtus pavojinga sveikatai danga - asbesto turinčiu šiferiu. Tik taip jie galėjo tikėtis kokios nors paramos iš asbesto šalinimo programos, kadangi kiekviena savivaldybė Žemės ūkio ministerijai privalo pateikti duomenis apie esamus asbesto gaminių kiekius.

„Turimomis žiniomis, rajone yra 2879 pastatai, kurie turi asbestinę stogo dangą, tai sudaro maždaug apie 3674 tonas asbesto gaminių“, - informavo R.Budrikas.

Finansuos pusę išlaidų

Pavojingu šiferiu dengtų gyvenamųjų namų savininkai gali tikėtis, kad iš minėtos programos bus kompensuota pusė naujo stogo dengimo išlaidų, bet ne daugiau kaip 10 tūkst.litų. Stogams keisti visos Lietuvos mastu planuojama skirti maždaug apie 60 mln.litų, tad R.Budrikas iš karto perspėjo, kad visiems, norintiems pasikeisti stogo dangas, valstybės paramos neužteks.

Prie tinkamų finansuoti išlaidų Žemės ūkio ministerija priskyrė asbestinių atliekų transportavimo iki utilizavimo vietos paslaugos pirkimą, naujos stogo dangos keitimo medžiagas, izoliacinį sluoksnį, stogo dangą, kraigą, vėjalentes, karnizus - laštakius, lietaus nuvedimo sistemą, sniego užtvarą bei projekto viešinimo išlaidas.

Paraiškos bus priimamos nuo 2012 m. sausio 16 d. iki kovo 30 d. Kaimo gyventojai, pageidaujantys pasinaudoti ES parama, paraiškas galės teikti Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento Teritorinio paramos administravimo skyriams.

Pažymima, kad paramos gali kreiptis ne jaunesni kaip 18 metų kaimo gyventojai. Be to, reikalaujama, kad asmuo, kuris teiks paraišką paramai gauti, kaimo vietovėje būtų pragyvenęs ne mažiau kaip penkerius metus, ir tą būtų galima įrodyti gyvenamosios vietos deklaracijos pažyma.

Paramos paraiškos forma pateikiama Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėse adresais: www.zum.lt ir www.nma.lt.

Asbestas sukelia vėžį

Asbestas sovietmečiu buvo plačiai naudotas šilumai ir garsui izoliuoti. Kadangi jis yra nedegus ir atsparus cheminiam poveikiui, buvo plačiai naudojamas šiferio ir vamzdžių gamyboje. Asbesto yra beveik visuose sovietiniais metais statytų namų stoguose, katilinėse, šiluminėse trasose. Ekspertų vertinimais, Lietuvoje galėjo būti sunaudota apie 1 mln. tonų gaminių su asbestu, iš jų net 96 proc. sudaro šiferinė stogų danga.

Asbestas labai pavojinga medžiaga - jis pripažintas I kategorijos kancerogenu. Higienos instituto mokslininkų atlikto tyrimo duomenimis, 1999-2001 m. šalyje registruoti 125 mezoteliomos - vėžio, kurį sukelia asbestas, - atvejai. Manoma, kad iš 1500 žmonių, kasmet susergančių plaučių vėžiu, 50-čiai ligą galėjo sukelti asbestas.

Susiję straipsniai