Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Aplinkos viceministrės domėjosi potvynio valdymo ir prevencinėmis priemonėmis

Image - Aplinkos viceministrės domėjosi potvynio valdymo ir prevencinėmis priemonėmis

  Šilutėje lankėsi Aplinkos apsaugos viceministrės Rasa Vaitkevičiūtė ir Justina Grigaravičienė. Susitikime su savivaldybės vadovais bei administracijos specialistais kalbėta apie potvynio valdymo priemones. Pasak J. Grigaravičienės, su Vyriausybės kancleriu Algirdu Stončaičiu

Pirmadienis, 11 Lapkritis Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (3)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Opozicija linki vicemerui apsispręsti ir atsistatydinti

Image - Opozicija linki vicemerui apsispręsti ir atsistatydinti

Po dviejų bandymų surengti Savivaldybės taryboje balsavimą dėl vicemero Sigito Šepučio atstatydinimo, opozicija surengė spaudos konferenciją.Pasak opozicijos politikų, vieną kartą valdančioji koalicija nusprendė išbraukti interpeliacijos klausimą iš Tarybos dienotvarkės, o

Antradienis, 15 Spalis Komentarai (0)

Problema

Keturiose Šilutės rajono mokyklose aptikta kreko, marihuanos ir kokaino

Image - Keturiose Šilutės rajono  mokyklose aptikta kreko, marihuanos ir kokaino

Prieš mėnesį Šilutės rajono mokyklose buvo atliktas narkotinių medžiagų pėdsakų patikrinimas. Keturiose mokyklose, tualetuose ir sporto salių persirengimo kambariuose, aptikti marihuanos arba sintetinių medžiagų pėdsakai.Panašus tyrimas buvo atliktas prieš keletą

Antradienis, 12 Lapkritis Komentarai (1)

Savivaldybėje

28 metrų apžvalgos bokštas Rusnėje - jau kitų metų pabaigoje

Image - 28 metrų apžvalgos  bokštas Rusnėje -  jau kitų metų pabaigoje

Jau greitai Rusnėje iškils apžvalgos bokštas, iš kurio matysis Ventės ragas, Kuršių marios ir net Rusija. Dar 2016 m. žadėta, kad statinys iškils tais metais. Bet buvo diskutuojama dėl tinkamiausios

Antradienis, 12 Lapkritis Komentarai (0)

Seniūnijose

Švėkšnos senjorai vėl surengė šventę

Image - Švėkšnos senjorai vėl surengė šventę

Didžioji dalis švėkšniškių asociacijos „Švėkšniškių sambūris“ narių - pagyvenę žmonės, aktyviai dalyvaujantys bendruomenės gyvenime. Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos proga jie suruošė šventę sau ir pakvietė į ją visus norinčius susitikti,

Penktadienis, 4 Spalis Komentarai (0)

sniegasKlimatologė Audronė Galvonaitė teigia, kad senolių išmintis prognozuojant sezoninius orus sunkiai pasitvirtina, nors trumpalaikėmis šia išmintimi pagrįstomis prognozėmis pasikliauti dar galima. Lietuviai nuo seno įvairiais būdais pagal gamtą spėdavo, kokie bus metų sezonai. Dabar patys žmonės iškraipo gamtą, tad ar dar verta tikėti senolių išmintimi? - lrt.lt paklausė A. Galvonaitės.

Senoliais tikėti nelabai vertėjo visą laiką, nes Lietuvoje tų senolių pastebėjimų kiekviename regione buvo labai skirtingų ir ne visada jie pasitvirtindavo. Tik kad nebūdavo tiek daug smalsių žurnalistų ir jie nepaskelbdavo visko, kas nepasitvirtindavo.

Žinoma, yra ir realių požymių. Pasakyme, kad gruodžio šiluma žada vėlyvą pavasarį, yra tiesos, nes tikrai toks balansas gamtoje turi būti išlaikytas ir netgi dažnai pasitaiko, kad po šiltos, ramios žiemos tas pavasaris ateina gana vėlyvai. Nors mes labai dažnai pavasario laukiame su kovo 1-ąja ir pas mus viskas yra lyginama su kalendoriaus lapeliu.

Jeigu taip būtų, tai būtų lengva gyventi mūsų prognozuotojams – pervertei lapelį ir jau žinai, kad pavasaris. Deja, gamta taip nesutverta ir pas mus į Lietuvą visi metų sezonai ateina kitaip negu rodo kalendorius.

Gal senoliai gamtą stebėdavo kasdien, tiesiogiai, jie praleisdavo daugiau laiko laukuose ir matydavo jos pokyčius, turėdavo daug daugiau tų ženklų, požymių. Jų akis gal buvo jautresnė tiems ženklams?

A. Galvonaitė. / ELTA nuotr.Jie matydavo keitimąsi ir, galų gale, nebuvo tiek perspėjimų, kaip elgtis vienu ar kitu metu. Jie turėjo stebėti ir suprasti, kad jiems reikia pasiruošti kokioms nors negandoms, jog išliktų. Dabar žmogus iš tikrųjų yra labai daug ką praradęs. Tą jutimą dar išlaikę gyvūnai, augalai, o žmogus jį prarado. Dabar, jeigu karšta, įjungia kondicionierių, jeigu šalta – šildytuvą, o jeigu kas – kalti visi sinoptikai. Žmogus tiesiog nustojo mąstyti.

Jeigu žmogus man skambina ir piktinasi, kad jam nepasakė prieš stiprų vėją uždaryti langą, tai ką galima galvoti? Reiškia, mes turime pasakyti, kaip jis turi elgtis perkūnijos metu. Mano Anapilin išėjusi močiutė neturėjo žurnalistų po šonu, bet visuomet žinojo, kaip elgtis perkūnijos metu.

Dabar mūsų karta jau nežino nieko, nes viskas yra sukramtoma, paduodama. Taigi, tie senolių pastebėjimai pakito. Juk senoliai turėjo arkliuką, o dabar kiek mašinų kieme. Ir visos dažniausiai įjungtos, birbina. Seniau po Vilnių važinėjo bričkelės ir t.t. Dabar, kai einu į darbą ir matau, kaip viena mašina prie kitos prilipusi stovi po kelias valandas ir dūmina, tai kokie tie senolių pastebėjimai gali tvirtintis?

Gal ir tie požymiai ne visi atėjo, liko tik nuotrupos, išsikraipė spėjimai?

Jie, kaip sakiau, netgi atskirose grupėse buvo įvairūs: dzūkai turėjo vienokius požymius, vienokią žemę – pas juos šalčio poliai buvo. Aukštaičiai, žemaičiai vėl savus turėjo. Man būnant radijo laidoje paskambino moteris, nusipirkusi keturias kiaulės kasas, visos jos skirtingos, ir klausė, pagal kurią burti. Štai matote, dabar nebėra natūralus ir kiaulių auginimas, daug kas yra iškreipta. Geras pasakymas: bitutės ir tos nebeprognozuoja, nes jos atvežtinės. Daug kas susimaišę, daug kas pakeista, atvežta, pasodinta arba auginama būtent tai, kas nebuvo būdinga Lietuvai.

O jūs turite tuos pastebėjimus? Nes jūsų tinklapyje pamatysite jų daugiau nei dvidešimt. Tarkime, jei naujametinė naktis be sniego ir šilta – lauk vėlyvo pavasario. Vis dėlto Hidrometeorologijos tarnyba šiuos senolių spėjimus įsidėjusi. Tai gal sinoptikai kartais jais vadovaujasi?

Ne, mes įdedame tam, kad galėtume pažaisti. Nesivadovaujame tuo, nes tai būtų ne visai profesionalu.

vokietijaKiek jūs pati tikite senolių išmintimi, ar kaip nors pritaikote tai savo darbe?

Ne, aš netikiu. Aš tikiu ne sezoniniais posakiais, bet kokia nors prognoze pagal pastebėjimus be žemėlapių, pagal dangaus spalvą. Pagal tai, kaip keičiasi debesys, kokia atmosferos spalva. Aš, kaip profesionalas, matydamas be jokių žemėlapių galiu susiprognozuoti sau.

Bet tai – trumpalaikės, vienadienės prognozės?

Taip, būtent trumpalaikės ir, matote, kad ilgalaikės jau nebesitvirtina pagal senolių pastebėjimus. Visi specialistai irgi sudeda ginklus, nes labai greitai vyksta keitimasis, negali visko įvertinti, kas tą akimirką pasaulyje gali įvykti.

Jums, grįžus į tėviškę ar nuvažiavus į kokį nors kaimą, tenka senoliams įrodinėti, paneigti jų spėjimus savo darbu, žiniomis?

Žinokite, kad ir keista, dabar senoliai dažniau klausia manęs vietoj to, kad patys prognozuotų. Ir man tenka įrodinėti, kad gal gi patys susiprognozuos. Sako: ne, mes klausom tavęs. Žodžiu, senoliai pasikeitė, dabar jau jie laukia, kol kokie žurnalistai, specialistai jiems pasakys. Na pabando jie ten sau, bet dažnai pamiršta ir po to dar mus apkaltina, kad mes taip sakėm.

Ne visada tvirtindavosi ir anksčiau: jeigu nesusirinkdavo į kokią bažnyčią ir neaptardavo, tai nelabai ir žinodavo, kad škvalas nunešė galą vieno kaimo, o kitame kaimo gale nieko nebuvo.

Orai buvo visą laiką nepastovūs, dinamiški. Dabar su klimato kaita dar greičiau ir ekstremaliau viskas vyksta. Dažnai atsiranda tokių reiškinių, kurie nebuvo būdingi Lietuvai. Senoliai nustemba ir visą laiką galvoja, kad čia pasaulio pabaiga. Viena moteriškė pamatė tris saules, man paskambino ir pasakė: prisižaidėt, saulė susprogo ir dabar jau bus. Tai aš jai pasiūliau pasiimti skėtį, nes tai bus blogi orai.

Sakote, kad senoliai kaimuose klausia jūsų orų prognozės. O ar būna paskambinančių į jūsų tarnybą, prašančių patvirtinti arba paneigti kokią prognozę?

O, ir labai daug. Ir man džiugu, nes žmonės žiūri ir pastebi. Yra reiškinių, kurie labai lokalūs ir mūsų stotys ne visus registruoja. Žmonės pamato ką nors įdomesnio, paskambina, paklausia. Iš pradžių būna išsigandę, po to aptariam, koks tai reiškinys. Kitą kartą ir parašo, kaimo žmonės turi tuos kompiuterius, nufotografuoja įdomesnius debesis. Aišku, bando kartais ir pagauti, kai kada sumontuoja debesis ir klausia, kas tai. Žiūri, ar suprasiu, kad čia yra montažas.

Ar suprantate?

Suprantu ir netgi kelis kartus pasakiau, kad nereikia manęs gaudyti, nes tai nenatūralūs debesys. Tada sako: pasirodo, visgi specialistė.

Taigi, jūsų, kaip klimatologės, nuomone, senolių prognozėmis žmonėms tikėti nelabai vertėtų?

Aš visada sakiau: visada visur yra kažkokio grūdo, o pažaisti tai tikrai labai verta. Ir tegul pasižiūri, tegul parašo. Yra žmonių, netgi iš dviejų esu gavusi, kurie 20 metų kiekvieną dieną aprašydavo orus. Aišku, jie naudos didelės neturi, nes galbūt termometras buvo pakabintas ne ten, kur reikia, bet vis tiek, jeigu iškyla klausimas, gali pažiūrėti, kas gi buvo Panevėžyje tam tikrą dieną: lijo, snigo. Pas mus yra muziejus, kur padėti šie daiktai.

lrt logo

Daugiau šio autoriaus straipsnių...

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt