Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Lietuvoje užfiksuoti rekordai: paskelbė, kur buvo šilčiausia

Image - Lietuvoje užfiksuoti rekordai: paskelbė, kur buvo šilčiausia

  Trečiadienį Nidoje ir Šilutėje pasiekti sausio 15 dienos šilumos

Trečiadienis, 15 Sausis Komentarai (1)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Opozicija linki vicemerui apsispręsti ir atsistatydinti

Image - Opozicija linki vicemerui apsispręsti ir atsistatydinti

Po dviejų bandymų surengti Savivaldybės taryboje balsavimą dėl vicemero Sigito Šepučio atstatydinimo, opozicija surengė spaudos konferenciją.Pasak opozicijos politikų, vieną kartą valdančioji koalicija nusprendė išbraukti interpeliacijos klausimą iš Tarybos dienotvarkės, o

Antradienis, 15 Spalis Komentarai (0)

Problema

Kuršių mariose azotas ir gyvsidabris viršija leistinas normas

Image - Kuršių mariose azotas  ir gyvsidabris viršija  leistinas normas

Kuršių marių vandens ekologinė ir cheminė būklė yra bloga, - tai „Šilutės naujienoms“ pranešė aplinkosaugininkai.Tiesa, normas viršijantis užterštumas nebūtinai susijęs su ekologine nelaime, kuri visą Lietuvą sukrėtė praėjusią savaitę. Padidėjusiai

Ketvirtadienis, 16 Sausis Komentarai (0)

Savivaldybėje

Skelbiami 2020 m. karo prievolininkų sąrašai: 18-23 m. jaunuoliai kviečiami pasitikrinti, ar pateko

Image - Skelbiami 2020 m. karo prievolininkų sąrašai: 18-23 m. jaunuoliai kviečiami pasitikrinti, ar pateko

  Jau galima sužinoti, kas bus kviečiami atlikti karo prievolę šiais metais – šiandien paskelbti 2020 m. karo prievolininkų sąrašai. Jie skelbiami šioje interneto svetainėje https://sauktiniai.karys.lt. Prie kiekvienos karo prievolininko pavardės

Trečiadienis, 15 Sausis Komentarai (0)

Seniūnijose

Saugose sužibo penktoji Padėkos vakaro žvakutė

Image - Saugose sužibo penktoji  Padėkos vakaro žvakutė

Yra laikas dirbti ir laikas pasidžiaugti darbo vaisiais. Saugų seniūnijos kolektyvas, norėdamas atsidėkoti už įvairiapusę pagalbą, į penktąją Padėkos vakaro šventę pakvietė Savivaldybės atstovus, seniūnaičius, bendruomenių pirmininkus, mokyklų vadovus, saviveiklininkus,

Ketvirtadienis, 16 Sausis Komentarai (0)

lavongele janonieneĮspūdinga gėlė dar įspūdingesniu pavadinimu - lavongėlė - praėjusios savaitės ketvirtadienį didžiuliu žiedu pradžiugino Gardamo seniūnijos Šylių kaimo gyventoją Janiną Janonienę.

Ypač retas ir ypatingai nemalonų kvapą skleidžiantis augalas (lot. Amorphophallus titanum) žydi labai retai, o pražydęs botanikos soduose jis sutraukia dešimtis tūkstančių žiedą pamatyti norinčių smalsuolių.   

Pernai žydėjo tik dvi gėlės

Dėl nemalonaus kvapo šis augalas dar vadinamas lavongėle. Jis gamtoje sutinkamas Indonezijos Sumatros saloje. Lavongėlė įtraukta į Gineso rekordų knygą kaip didžiausia pasaulio gėlė. Šios gėlės aukštis gali siekti iki 3 metrų. Ji žydi labai retai ir trumpai - vos tris dienas. Kiekvieną dieną jos žiedas atrodo vis kitaip. Pirmoji gėlės žydėjimo diena yra įdomiausia, nes ji tada skleidžia intensyvų dvėsenos kvapą.lavongele su delnu

Gigantiškasis amorfofalas yra nykstanti augalų rūšis. Botanikos soduose visame pasaulyje jų auga 134, daugiau nei pusė - JAV. Gigantiškąjį amorfofalą 1878 metais Sumatroje atrado italų botanikas Odoardas Bekaris.

Interneto platybėse randame tik du pranešimus apie pernai pasaulyje pražydusias lavongėles. Balandžio 25-ąją pranešama, kad augalas pražydo Šveicarijoje, Bazelio botanikos sode. Anot pranešimo, tūkstančiai žmonių, nepaisydami gėlės šleikštaus dvoko, tomis dienomis plūdo į Bazelio botanikos sodą pasigėrėti retu gamtos reiškiniu.

Gegužės 15-ąją pranešama, kad lavongėlė pražydo Berlyno Dalemo botanikos sode. Didžiulis gigantiškojo amorfofalo žiedas pradėjo skleistis ryte ir visu grožiu išsiskleidė per dieną.

Kvapas priminė nudvėsusią pelę

J.Janonienė pasakojo, jog egzotiškąjį augalą prieš beveik 5 metus parsivežė iš Tauragės. Mažą daigelį tuomet moteriai dovanojo tenykštė odontologė. Kelerius metus gėlė niekuo nestebino, buvo įprastos vazoninės gėlės dydžio, tik augino daug daigelių.

Iki šiol jau pati šyliškė yra draugėms išdovanojusi bent 10 lavongėlės daigelių. Bet dovanotieji dar nežydėjo, jie kol kas tėra įprastos vazoninės gėlės dydžio.

Užpernai p.Janinos lavongėlė išleido 2 didžiulius lapus ant aukštų stiebų, o pernai - 1 tokį lapą. Lapas buvo toks milžiniškas, kad moteris savo augintinę perkėlė į verandą. Ten lapas greit atsirėmė į lubas. Po 2 metrų skersmens lapu p.Janina jausdavosi it po skėčiu.
lavonge sveicarijoje
Kai lapas nuvyto ir nuvirto, egzotiškąją augintinę J.Janonienė vėl įnešė į kambarį ir pastatė šalia radiatoriaus, mat lavongėlė mėgsta šilumą. Prieš Naujuosius ji pamatė, kad gėlė kelia į tulpės panašų daigą. Daigas augo neįtikėtinai sparčiai - maždaug po 10 cm per dieną.

Ketvirtadienį išsiskleidusi gėlė dar neparodė viso savo žiedyno grožio. Galutinai jis atsiskleidė tik penktadienį, kai jau buvo galima išskirti ir vyriškus bei moteriškus žiedelius.

Egzotiškojo augalo žiedyno stiebo aukštis siekė apie 80 cm, dar apie 4 sprindžių aukščio buvo pats žiedynas. Gėlė su raudonu, panašiu į kalijos žiedynu, lenkė pačios šeimininkės ūgį.

„Smirdi tikrai nemaloniai, primena nudvėsusios pelės kvapą. Nežinau, ar ilgai iškęsiu tokį kvapą kambaryje. Jau ir smilkalais kambarius smilkiau“, - atvirai sakė šyliškė.

Savaitgalį į moters namus plūdo aplinkiniai kaimynai, norintys pamatyti ir net nusifotografuoti greta šio reto augalo.

 

Susiję straipsniai
  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt