Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Vairuotoją papiktino reakcija į sužeistą stirniuką

Image - Vairuotoją papiktino reakcija į sužeistą stirniuką

  Sužeisto stirniuko likimas sujaudino autobuso vairuotoją. Tačiau vyras nusivylė, kad mažiausiai pusdienį niekas taip ir nebuvo padaryta, kad jo dalia būtų

Pirmadienis, 18 Rugsėjis Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (0)

Oficialūs pranešimai

Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

Image - Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

  Nuo rugpjūčio 21 dienos mažėja vietinė rinkliava už įvažiavimą transporto priemone į Kuršių nerijos nacionalinio parko teritoriją – jis lengviesiems automobiliams mažės net keturis kartus nuo 20 iki 5

Penktadienis, 11 Rugpjūtis Komentarai (0)

Politika

Darbo partija nebeturi atstovo Šilutės savivaldybės taryboje

Image - Darbo partija nebeturi atstovo Šilutės savivaldybės taryboje

Šilutės r. savivaldybės tarybos valdančiosios koalicijos sudėtyje nebeliko Darbos partijos atstovo. Iki šiol Taryboje dirbo jaunas „darbietis“ Tomas Budrikis, savivaldos rinkimuose reitingo balsais aplenkęs Šilutės „darbiečių“ lyderį Saulių Stankevičių.Praėjusią savaitę

Ketvirtadienis, 7 Rugsėjis Komentarai (0)

Problema

Naujakuriškiai pasiekė: valdžia pradės gilinti jų rūsius skandinantį kanalą

Image - Naujakuriškiai pasiekė: valdžia pradės gilinti jų rūsius skandinantį kanalą

Šilutės Naujakurių kvartalo gyventojai turi bėdą, dėl kurios jau pavargo kariauti: jų namų rūsiuose tyvuliuoja vanduo. Nors ir ne kiaurus metus, nors tik keletą kartų po keletą dienų ar savaičių,

Trečiadienis, 13 Rugsėjis Komentarai (0)

Savivaldybėje

Prasmingam tikslui - savižudybių prevencijai - susibūrė ir šilutiškiai

Image - Prasmingam tikslui - savižudybių prevencijai -  susibūrė ir šilutiškiai

Savižudybių mastas Lietuvoje pastaraisiais metais mažėja labai lėtai, be to, šalyje trūksta organizuotos pagalbos sunkumus patiriantiems žmonėms. Dalis asmenų, kuriems reikalinga pagalba, lieka neidentifikuoti, o pagalbą teikiančios įstaigos negali laiku

Šeštadienis, 16 Rugsėjis Komentarai (0)

Seniūnijose

Vainuto seniūnijos šeimoms - Gerumo namų parama

Image - Vainuto seniūnijos šeimoms - Gerumo namų parama

  Artėjant rugsėjui ne viena šeima priversta labai rimtai skaičiuoti savo finansus, jei tenka į mokyklą išleisti atžalas.Geriau nei bet kas tą žino Vainuto seniūnijos Gerumo namų moterys, nes artėjant mokslo

Penktadienis, 8 Rugsėjis Komentarai (0)

siuksles miskeKad ir koks gamtos mylėtojas būtum, kaip besistengtum, kad tavo privačiame miške būtų švara, nesi apsaugotas nuo teršėjų akiplėšiškumo. Deja, privačiam žmogui kovoti su teršėjais valstybės institucijos nepadeda - tokie mūsų įstatymai...

Tuo dar kartą įsitikino šilutiškis Alvydas, privataus miško turintis Gardamo seniūnijoje, kai jame aptiko milžinišką šiukšlių krūvą, o joje - pačių šiukšlintojų paliktus „rekvizitus“ - popierius su pavardėmis, adresais, telefonais.

 

Deja: aplinkosaugininkai liepė pačiam Alvydui ieškoti šiukšlintojų ir prašyti jų iškuopti išverstas atliekas.

Bet ši istorija parodė ir tai, kad gamtos teršėju galime tapti bet kuris iš mūsų, jei neapgalvotai atsikratysime atlikusiais daiktais.

Miškai - ne aplinkosaugininkų sritis

Alvydas pasakoja savo akimis negalėjęs patikėti, kai gražioje savo miško aikštelėje pamatė didžiausią krūvą atliekų. Ko tik joje nebuvo: ir visokių drabužių, ir ūkyje atlikusių daiktų, ir net tuščių skalbimo priemonių pakelių...

Keiksnodamas jo mišką užteršusius piktavalius, Alvydas pasikuitė krūvoje ir surado įdomių popierių: joje buvo ponios Giedrės R. (pavardė ir adresas įskaitomi) 2013 metais rašytas prašymas priimti jos sūnų į Kėdainių Šviesiosios gimnazijos II klasę, adresuotas tos gimnazijos direktorei. Buvo ir p. Giedrės sūnaus Gyčio R. atlikti testai, ir Josvainių vidurinės mokyklos 10 klasės mokinės Elitos Č. fizikos darbų sąsiuvinis, ir daug kitos informacijos.

Dar didesnė krūva riogsojo šalia esančiame valstybinio miško masyve: čia, pasak Alvydo, buvo išversta mažiausiai viena priekaba statybinių atliekų ir pora priekabų senų baldų. Tik savo duomenų čia teršėjas nepaliko.
Siuksles Pasysiuose
Rastus dokumentus paskleidęs ant redakcijos stalo Alvydas klausė patarimo, kaip jam pasielgti: kreiptis į aplinkosaugininkus, miškininkus ar policiją?

Atrodė, kad tereikia perduoti rastą informaciją atsakingiems pareigūnams ir jie nedesdami nubaustų miško teršėjus. Deja...

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento (KRAAD) Šilutės agentūros pareigūnai vyrui nesiruošė padėti: pasakė, kad „privatūs miškai yra privatus reikalas“, kad aplinkosaugininkai dėl jų švaros galvos nesuka ir tokių atvejų netiria. Miško savininkui pasiūlė kreiptis į Gardamo seniūniją - gal ši kuo nors padėtų?

Tą patį Alvydas išgirdo ir Šilutės r. savivaldybės gamtosaugininko Prano Sirtauto kabinete: „Mes nesikišame, važiuok į Miškų tarnybą, gal jie imsis aiškintis“.

KRAAD direktorius Andrius Kairys ir „Šilutės naujienoms“ patvirtino, jog mūsų šalies įstatymai tokie, kad savininkai patys privalo rūpintis savo turtu. Aplinkosaugininkų priežiūros sritys yra vandenų pakrantės, žemės sklypai ir namų valdos. O miškų švara ir jų teršėjai - miškų savininkų ir Miškų tarnybos kontrolės reikalas.

A.Kairys mano, kad nustatyti teršėją galėtų policija - miško savininkas turėtų kreiptis į ją.

Padėti imtųsi Miškų tarnyba

Valstybinės miškų tarnybos Šilutės padalinio specialistas Ričardas Bandza pasiūlė Alvydui į šią tarnybą ateiti su miško nuosavybės dokumentais ir pažadėjo pagalbą pradedant administracinę teiseną su šiukšlintojais.

„Bandytume ieškoti kaltininkų, bet iš praktikos žinau, kad būna labai sunku įrodyti tokių teršėjų kaltę“, - sakė specialistas.
Tiesa, pasak R.Bandzos, nubaustų miško šiukšlintojų yra - jie sumokėjo solidžias baudas.

Jei miško savininkas aptinka savo miške šiukšlių ir jam pavyksta nustatyti kaltininką, o šiukšlių krūva yra mažesnė nei 100 decimetrų, šiukšlintojui gresia bauda nuo 30 iki 90 eurų, jei didesnė nei 1 kub. m - nuo 550 iki 1500 eurų. Jei „krūvelė“ viršija 5 kub. m, gamtos teršėjui tenka patuštinti piniginę net 2300-2900 eurų siekiančia suma. Be to, jam tenka atlyginti ir gamtai padarytą žalą - 4 344 eurus už toną.

Jei atliekos - pavojingos (jose yra tepaluotų skudurų, filtrų, cheminių medžiagų, elektronikos įrenginių, televizorių ir t.t.), žalos gamtai tarifas žymiai didesnis - už toną priskaičiuojama 10 426 eurų bauda.

Jei šiukšlintojas geranoriškai sutinka sutvarkyti vietą, žala gamtai jam gali būti ir neskaičiuojama.

Kėdainiškiai pažadėjo sutvarkyti

„Ką darysi, teks pačiam kuopti, juk nepaliksiu gadinti miško“, - jau svarstė Alvydas. Bet dar pabandė surinkti dokumentuose rastą telefono numerį ir... jį lydėjo sėkmė.

Atsiliepusi moteris patvirtino esanti Giedrė R. ir gyvenanti nurodytoje Kėdainių gatvėje...

Ji šilutiškiui pasakojo, neva kelerius metus globojusi vieną Gardamo seniūnijoje gyvenančią varguolių šeimą. Iš Švėkšnos kilęs kėdainiškės vyras, važiuodamas tėviškėn, nuveždavo gardamiškiams atlikusių drabužių, kitų daiktų, be kita ko, esą veždavo ir makulatūrą.

Giedrė mano, kad varguolių šeimai išsikėlus, atvykę naujakuriai iškraustė visus namo kampus ir visą juose sukrautą „gerą“ greičiausiai išgabeno į artimiausią miškelį...

Kėdainiškė pažadėjo, kad jos šeima pati ieškos teršėjų ir privers juos sutvarkyti mišką, tad Alvydas kol kas nutarė teisėsaugininkų pagalbos neieškoti - palaukti.

Neseniai gavo pranešimą, jog kėdainiškių šeima jau ėmėsi priemonių išvalyti jo mišką - užspaudė taip negražiai atliekomis atsikračiusius Gardamo naujakurius. Giedrė apgailestavo, kad norėdami padėti sunkiai besiverčiantiems žmonėms pakliuvo į tokią nešvarią istoriją.

Ištąsė maišelyje buvusias šiukšles

Neseniai interneto vartotojus sukrėtė kitas paviešintas vaizdelis - autobusų stotelėje, šalia lauko šiukšliadėžės, išmėtytos šiukšlės. Jose taip pat buvo rasti ir paviešinti asmens duomenys - Šilutės rajono gyventojo Virginijaus V.

Virginijus - aktyvus vieno kaimo bendruomenės narys, nuolat organizuojantis ir įvairias sporto varžybas, todėl sunku buvo patikėti, kad jis galėtų taip neatsakingai pasielgti - išmėtyti šiukšles viešoje vietoje. Juolab kad paaiškėjo, jog vaizdelis nufotografuotas Utenos rajone.

„Šilutės naujienoms“ vyras sakė dažnai verslo reikalais važinėjantis po Lietuvą, buvęs ir Utenoje, ir užrištą šiukšlių maišelį tikrai išmetęs į vienos autobusų stotelės šiukšliadėžę. Tačiau akivaizdu, kad kažkam parūpo jį praplėšti ir visą turinį plačiai paskleisti. To dar buvo negana - kažkas nufotografavo ir paviešino suplėšytame draudimo polise buvusius asmens duomenis.
Virginijus žino, kad kiekvienas mokestį už atliekų išvežimą mokantis pilietis gali jas išmesti bet kurioje šiukšlių dėžėje, tad nesijaučia padaręs nusižengimą.

Dėl asmens duomenų paviešinimo ir nepagrįsto apkaltinimo gamtos teršimu, Virginijus žadėjo kreiptis į teisėsaugą ir bylinėtis su piktavaliu.

P.S. Kiek šiose istorijose, kurias papasakojo šiukšlynuose rastų dokumentų autoriai, yra tiesos, kiekvienas skaitytojas nuspręs pats. Bet akivaizdu, kad miško ar kitos vietos šiukšlintoju galime tapti kiekvienas iš mūsų, neapdairiai atsikratęs atliekomis. Tad jas išmetant vertėtų gerai apgalvoti, ar jos nebus ištąsytos po apylinkę ir taip neprikrės mums nemalonumų?..

 

 

 

 

 

 

Ukmergės naujienos