Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Miško kirtimai saugomose teritorijose ir Europos Bendrijos svarbos buveinėse

Image - Miško kirtimai saugomose  teritorijose ir Europos  Bendrijos svarbos buveinėse

Sausio mėnesio straipsnio pataisymas:vietoj sakinio „Vakarų taigos buveinėse galimi visi miško kirtimai, išskyrus specialiuosius kirtimus, tačiau negali būti šalinama buveinėse susidaranti negyva mediena, siekiant sukurti įvairiaamžį, būdingos rūšinės sudėties ir

Penktadienis, 21 Vasaris Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Liberalų sąjūdis pretendentu į Seimą siūlo A. Endziną

Image - Liberalų sąjūdis pretendentu  į Seimą siūlo A. Endziną

Kelti savo skyriaus pirmininką Audrių Endziną pretendentu į Lietuvos Respublikos Seimą vienmandatėje rinkimų apygardoje Šilutės liberalsąjūdiečiai nusprendė trečiadienį, partijos skyriaus visuotiniame

Antradienis, 21 Sausis Komentarai (0)

Problema

Miško savininkas nesuvokia nevaleikų psichologijos: kaip galima taip teršti gamtą?

Image - Miško savininkas nesuvokia nevaleikų psichologijos: kaip galima taip teršti gamtą?

  Pirmadienio rytą redakcijai paskambino žmogus, kuriam parūpo, kas jo miške išmetė baldus ir jų nuolaužas. Pašyšių keliu pavažiavus apie porą kilometrų ir puskilometrį pasukus į mišką Gaidelių miško keliuku išmestos

Pirmadienis, 24 Vasaris Komentarai (0)

Savivaldybėje

Savivaldybės šilumos gamintojai didina šilumos kainą

Image - Savivaldybės šilumos gamintojai  didina šilumos kainą

Rudeniška šiluma, o ne žiemiškais speigais pasižyminti šiemetinė žiema džiugina visus, tik ne šilumos gamintojus. Tik šilumos gamintojų bendrovės darbuotojai vaikšto po centralizuotą šilumą gaunančius daugiabučius namus, ir tikrindami šildymo

Pirmadienis, 24 Vasaris Komentarai (3)

Seniūnijose

Gardamo gyventojai prašo apšviesti miestelį, asfaltuoti kelius ir remontuoti kapinių vartus

Image - Gardamo gyventojai prašo  apšviesti miestelį, asfaltuoti kelius ir remontuoti kapinių vartus

Vasario 11 d. Savivaldybės tarybos, mero ir administracijos direktoriaus 2019 m. veiklos ataskaitos pristatytos Gardamo seniūnijos gyventojams. Gardamo seniūnijos gyventojai labiausiai domėjosi melioracijos griovių valymu, nes šiuo metu daugelio jų

Sekmadienis, 23 Vasaris Komentarai (0)

Po Lietuvininkų gatvę sukosi dulkių kamuoliai. / Vilijos Budrikienės nuotr.Pagalbos šauksmas antradienio rytą atskriejo iš paties miesto centro - M.Jankaus ir Tilžės gatvių sankryžos. "Gelbėkit, komunalininkai baigia mus išdulkinti", - emocijų neslėpė šioje vietoje gyvenantis šilutiškis.

Tiesą sakant, šauksmu patikėjome ne iš karto. Bet nuvažiavę įvykio vieton sutrikome: fotografuoti ir kvėpuoti buvo beveik neįmanoma - didžiulį dulkių debesį į orą pakėlęs traktoriukas riedėjo centrine miesto gatve.

Nemanykite, kad į tokią informaciją operatyviai sureagavo sanitarija besirūpinančios tarnybos. Kur kas greičiau susigriebė patys komunalininkai - dulkinimą atšaukė.

 

Pasipiktino praeiviai ir pardavėjos

Į dulkių audrą patekę praeiviai dusdami skubėjo slėptis į šalia esančias įstaigas. Vėliau jie pasakojo, kad net praėjus kelioms valandoms po gatvės valymo, perštėjo akys ir burnoje jautėsi žemių skonis.

Šioje miesto vietoje apstu maisto produktų, drabužių ir kitų prekių parduotuvių, yra kelios viešojo maitinimo įstaigos. Jose dirbantys žmonės irgi buvo pasipiktinę tokia miesto „švarinimo“ akcija.

„Mes ir taip langus turime valyti kas antrą dieną, nes čia kasdien pravažiuoja šimtai mašinų. Bet jeigu dar komunalininkai taip pradės gatves valyti, matyt langus šveisti turėsime kasdien“, - sakė vienos pardavėjos.

„O gal jie negali pirma sudrėkinti tų žemių, gal tada traktorius tiesiog jų nepaimtų?“ - svarstė kitos.

„Viena laimė, kad tuo metu mažai pirkėjų buvo, durų beveik niekas nevarstė - tik tai mus ir išgelbėjo. Antraip ir parduotuvėje dulkių debesys būtų pasklidę“, - rado ir kuo pasidžiaugti trečios.

Beje, ir pavakary šioje miesto dalyje ore dar jautėsi dulkės.

Mažyčių dalelių milžiniška žala

Žiniasklaidoje jau ne kartą šiemet buvo skelbta apie higienos normas viršijantį oro užterštumą miestuose. Jo priežastis po žiemos labiau yra ne automobiliai, bet būtent gatvėms barstyti naudotas smėlis.

„Po žiemos neišvežtas smėlis, neplaunamos gatvės smarkiai padidina sveikatai kenksmingų kietųjų dalelių kiekį ore.

Bronchitas, astma, sinusitas ar net vėžys - susirgę šiomis sunkiomis ligomis gyventojai gali kaltinti užterštą miestų orą ir miestų valdžią, netinkamai prižiūrinčią gatves“, - ne kartą perspėjo respublikinių institucijų visuomenės sveikatos specialistai ir ragino pasisaugoti.

Padidėjus oro užterštumui kietosiomis dalelėmis, sergantiems lėtinėmis kvėpavimo ir kraujotakos sistemos ligomis žmonėms pastebimi ligų paūmėjimo atvejai - astmos priepuoliai, širdies veiklos sutrikimai. Didesnė tikimybė kietosioms dalelėms pasiekti plaučius atsiranda kvėpuojant per burną.

Kuo mažesnis dalelių skersmuo, tuo pasiekia gilesnius kvėpavimo takus ir ten nusėda. Didesnės dalelės sulaikomos viršutiniuose kvėpavimo takuose ir dažniausiai čiaudint ar kosint iš jų pašalinamos.

Smulkiosios dalelės, nusėdusios gilesniuose kvėpavimo takuose, gali išbūti nuo 2 savaičių iki 1 metų. Tokiu būdu atsiranda palanki terpė išsivystyti lėtinei ligai. Be to, kietųjų dalelių ypatybė absorbuoti aplinkos cheminius bei biologinius teršalus gali sukelti lėtinius apsinuodijimus, alergines organizmo reakcijas.

Vaikai, ypač kūdikiai, nėščiosios, vyresnio amžiaus žmonės bei asmenys, sergantys astma ir kitomis kvėpavimo bei kraujotakos sistemos ligomis, yra jautresni neigiamam užterštos aplinkos poveikiui.

Specialistės siuntė pas kitus

Ar vidury darbo dienos mieste keldami debesis transporto teršalų prikaupusio smėlio Šilutės komunalininkai nepažeidžia jokių sanitarijos normų, klausėme Savivaldybės sanitarijos inspektorės Violetos Baltutienės ir Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėjos gydytojos Romos Jovaišaitės.

V.Baltutienė tikino šioje situacijoje esanti bejėgė, nes gatvių valymo darbus  užsako Šilutės seniūnija. Esą seniūnui ir turėtų šilutiškiai bei laikraštininkai kelti pretenzijas.

Nuotraukas iš įvykio vietos pamačiusi R.Jovaišaitė buvo priblokšta. „Baisu“, - sakė gydytoja. Ji tikino taip pat negalinti imtis jokių priemonių prieš tokius miesto oro teršėjus, tai yra sanitarijos inspektorės V.Baltutienės pareiga.

Anot gydytojos, gatves valyti reikia, bet komunalininkai tai daryti turėtų bent jau anksti ryte, kai gatvėse nėra žmonių ir automobilių.

Ypač gydytoją papiktino faktas, kad nepermatomi dulkių debesys buvo paskleisti tiesiai ties praeivių, tarp jų - ir vaikų galvomis. Dulkės turėjo gulte nugulti ir parduotuvių langus bei vitrinas, tikriausiai pateko ir į prekybos sales.

Medikė priminė, kad užsienio šalyse siekiant išvengti užterštumo, šaligatviai plaunami. „Ir mūsų komunalininkai prieš tokį valymą galėtų bent papurkšti gatves vandeniu“, - siūlė ji.

Padarė bandymą

Užfiksavę dulkių debesis ir pasikalbėję su sanitarijos bei visuomenės sveikatos specialistėmis, nusprendėme patys susisiekti su „Šilutės komunalininku“. Vyr. inžinierius Vytautas Barzdys pripažino, kad gatvės valymas sukėlė problemų, todėl dulkinąjį darbą teko nutraukti.

Pasirodo, komunalininkai norėjo tik pabandyti, ar jau galima valyti gatves. Papurkšti jas vandeniu nebuvo įmanoma, nes dar per šalta - užšalo mechanizmo purkštukai.

Kodėl komunalininkai bandymų ėmėsi tokioje judrioje gatvėje? „Tai kad gatvės nešvarios“, - atsakė V.Barzdys.

„Sutinku, negerai, dabar patys pamatėm“, - pripažino jis. Dabar žemių krūvas darbininkai kabins kastuvais.

Taigi norėta kaip geriau, tik išėjo - kaip visada...

Silutes naujienu LOGO