Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Miško želdinių apskaita, ar miškas laikomas atkurtu?

Image - Miško želdinių apskaita, ar miškas laikomas atkurtu?

Atkūrus ar įveisus mišką Valstybinės miškų tarnybos (VMT) Miškų kontrolės skyriaus teritorinio poskyrio valstybiniai miškų pareigūnai atlieka želdinių ir žėlinių

Penktadienis, 14 Rugsėjis Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (2)

Oficialūs pranešimai

Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

Image - Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

  Nuo rugpjūčio 21 dienos mažėja vietinė rinkliava už įvažiavimą transporto priemone į Kuršių nerijos nacionalinio parko teritoriją – jis lengviesiems automobiliams mažės net keturis kartus nuo 20 iki 5

Penktadienis, 11 Rugpjūtis Komentarai (0)

Politika

Remigijus Žemaitaitis gali tapti Seimo vicepirmininku

Image - Remigijus Žemaitaitis gali tapti Seimo vicepirmininku

  Seimo „tvarkiečiams“ su valdančiaisiais pasirašius susitarimą dėl bendradarbiavimo, Seimo Tvarkos ir teisingumo frakcija gali tikėtis Seimo vicepirmininko

Antradienis, 11 Rugsėjis Komentarai (0)

Problema

Negyvi gyvūnai gatvėse: kieno rūpestis?

Image - Negyvi gyvūnai gatvėse: kieno rūpestis?

Negyvi ir likimo valiai palikti naminiai gyvūnai praėjusią savaitę piktino šilutiškius. Rugsėjo pirmosiomis dienomis visą parą praeiviai Tilžės gatvėje vaikščiojo pro partrenktą katiną. Į redakciją kreipęsi žmonės piktinosi, kad niekam

Šeštadienis, 15 Rugsėjis Komentarai (0)

Savivaldybėje

Po milijono eurų išlaidų - nykūs vaizdai Šilutėje

Image - Po milijono eurų išlaidų - nykūs vaizdai Šilutėje

  1 147 000 eurų. Tiek valstybė paklojo už Šilutėje vis dar apgriuvusio ir vietinių gyventojų „Černobyliu” vadinamo sporto komplekso projekto rengimą. Vieta pamėgta atokiau pasislėpti mėgstančio jaunimo. Tačiau jaunuoliai vis

Trečiadienis, 19 Rugsėjis Komentarai (0)

Seniūnijose

Juknaičių pagrindinė mokykla džiaugiasi naujuoju mokykliniu autobusu

Image - Juknaičių pagrindinė mokykla džiaugiasi naujuoju mokykliniu autobusu

  Netruko prabėgti šilta, auksinė šių metų vasara ir Juknaičių mokyklos prieigos prisipildė mokinių balsų, juoko ir šurmulio. Vaikai ir jų tėveliai rugsėjo 3 dieną skubėjo į tradicinę naujųjų mokslo metų

Pirmadienis, 10 Rugsėjis Komentarai (0)

bernotai kiemeRytoj, rugsėjo 30-ąją, Žemaičių Naumiestyje vyksiančios Mykolinių šventės, dar vadinamos mūsų krašto Derliaus arba Ūkininkų švente, metu buvo pagerbti ir šiemetinio konkurso „Metų ūkis“ Šilutės rajono turo nugalėtojai.

I vietą šiame konkurse komisija šiemet skyrė Usėnų seniūnijos Galzdonų kaime gyvenantiems Rimai ir Valdui BERNOTAMS.

Savo sodyboje priėmę ir komisijas, ir krašto žiniasklaidos atstovus, šie ūkininkai pasidalijo mintimis apie šiandienos sodiečių verslą ir ateities perspektyvas.

Bandos pradžia - dvi karvutės

Bernotai Galzdonuose - ne naujokai. Prieš daugiau nei du dešimtmečius, vos susituokę, įsikūrė greta Rimos tėviškės stovėjusioje senutėlėje sodyboje. Tiesa, Valdui iki išrinktosios irgi netoli nueiti teko - jis augęs Plaškiuose.


Šiandien abu prisimena, jog nelengva buvo pradžia, ypač, kad reikėjo ilgai remontuoti senutėlį namą. Tačiau visus sunkumus įveikė, o dabar jų iki smulkmenų išpuoselėta sodyba ir šviesiomis spalvomis švytintis gyvenamasis namas iš tolo traukia keliaujančiųjų per kaimą akis. Apie tai, kad čia tvarkomasi pavyzdingai, byloja ir greta vartų kabanti lenta.bernotai komisija

Jaunavedžiams ir vieni, ir antrieji tėvai gyvenimo pradžiai davė po karvutę. Tai ir buvo visos didelės šiemetinės bandos pradžia. Bandą vėliau kasmet jau patys didino.

Pradžia buvo vykusi, nes šiandien galzdoniškių bandoje jau beveik pusantro šimto galvijų, apie 60 iš jų - melžiamos karvės. Žinia, tokiai bandai reikia plačių pievų, tad jai ir tenka visi 130 hektarų, plytinčių aplink Bernotų namus.

Galzdonų kaimo žemėse, anot šeimininkų, nelabai ką daugiau nuveiksi, mat vos už puskilometrio - Nemunas, kuris didelę pievų dalį užlieja. Daug kur ir dabar tyvuliuoja vanduo. Auginti grūdines kultūras čia netinka, tad šeima ir atidavė pievas galvijams, o jiems šerti reikalingus grūdus nusiperka.

Pasak Bernotų, ir kiti aplinkiniai ūkininkai laikosi tokios pat taktikos.

Dažnai apsemiami ir aplinkiniai keliai, tad pora juokauja, jog nieko jiems nereikia, išskyrus... plento.

Dirbo, klydo ir iš klaidų mokėsi

Pagrindinės Bernotų pajamos - už pristatytą pieną, kurį parduoda „Žemaitijos pienui“. Prisėdus jaukioje kiemo pavėsinėje šeimininkai pasakoja, jog supirkėjui kasdien pristato maždaug po toną pieno. Klausiami apie supirkimo kainas, tik šypteli. Anot jų, kai kasdien kyli dar iki 4-os valandos ryto ir per dieną du kartus po dvi su puse valandos paskiri vien melžimui, kai viską stengiesi daryti tik savo jėgomis, dar kažkaip vertiesi.

Talkininkų ūkyje Bernotai ieško tik tais atvejais, kuomet patiems prireikia kur nors išvykti. Bet sako, jog tai būna retai, nes važinėja mažai. O ir pamainos rastų sunkiai, nes žino, jog visi aplinkiniai kaimynai ir savo ūkiuose turi ką veikti.

Jiedu prisipažįsta jokių žemės ūkio mokslų nėra baigę, o tiesiog dirba ir iš savų klaidų mokosi. Mokytis buvo ką: reikėjo ir paramos programose dalyvauti, ir gyvulių priežiūros, sodybos puoselėjimo pagrindų iš kažkur semtis. Ypač baisoka buvo ryžtis dalyvauti programose, bet, anot Valdo, klysti ir mokaisi iš savų klaidų.


O Rima sako neretai girdinti nusistebėjimą, esą kam jie taip puošia sodybos aplinką - juk gyvenant atokiame kaime, kai kurių net užkampiu vadinamame, puikiausiai be to galima apsieiti.

„Bet juk dėl savęs tai darome, ne dėl kitų“, - stebisi abu.

Rajono „Metų ūkio“ konkurso nugalėtojai sako dabar jau turintys visą jiems reikalingą techniką: traktorius, vyniotuvą, grėblius, pjaunamąsias. Jie džiaugiasi, kad visa tai įsigijo gavę Europos Sąjungos paramos.

Žemės ūkio perspektyvos nemato

bernotai kiemo_augalaiSutikti pas Bernotus atvykstančius svečius iš rajono atskubėjęs Usėnų seniūnas Algirdas Rauktys prideda, kad nuolat mintyse lygina šio Galzdonų kaimo ir kito seniūnijos kaimo - Kavolių - šiandieną. Anot A.Raukčio, tie kaimai skiriasi it diena ir naktis: Galzdonų žmonės darbštūs, vis skubantys ir kažkaip besikapanojantys, tuo tarpu kavoliškiai - visai kitokie, tik iš pašalpų gyventi linkę.

Tačiau ir Galzdonuose, matyt, visko būta, nes, pasak Valdo, abu kaimo aštuonbučiai jau beveik tušti stovi - kiekviename vos po dvi šeimas begyvena. „Seni miršta, o jaunimas kaime nelieka“, - pastebi Rima ir Valdas.

Bernotai užaugino dvi dukras dvynes, tačiau nei Gintarė, nei Dovilė neketina likti tėviškėje - baigusios mokslus kuriasi mieste. Tėvai prisipažįsta, kad savo atžalų grįžti gimtinėn neskatina, todėl ir tolesnės savojo ūkio perspektyvos nežino. Ir pats Lietuvos žemės ūkis, anot jų, yra be perspektyvos.

Apie konkurso „Metų ūkis“ II vietos laimėtojų Birutės ir Kęstučio Žvirblių bei III vietą iškovojusių Laimutės ir Kazio Srugių ūkius pasakosime kituose „Šilutės naujienų“ numeriuose. Šie ūkininkai taip pat bus pagerbti rytoj vyksiančios Mykolinių šventės metu.

Daugiau nuotraukų „Facebook“ albume.

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos