Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Medetkos - pats laikas jomis apsirūpinti

Image - Medetkos - pats laikas jomis apsirūpinti

Nuo birželio iki pirmųjų šalnų mus džiugins ryškiai geltoni medetkų žiedai. Tai itin vertingos vaistažolės, kurių atsargomis turėtume pasirūpinti kiekvienas. Apie medetkų gydomąsias savybes žmonės žinojo jau XII amžiuje, o

Ketvirtadienis, 16 Rugpjūtis Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (1)

Oficialūs pranešimai

Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

Image - Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

  Nuo rugpjūčio 21 dienos mažėja vietinė rinkliava už įvažiavimą transporto priemone į Kuršių nerijos nacionalinio parko teritoriją – jis lengviesiems automobiliams mažės net keturis kartus nuo 20 iki 5

Penktadienis, 11 Rugpjūtis Komentarai (0)

Politika

Šilutės miesto gatvių medžių atnaujinimas - dar vienas neapgalvotas vykdančiosios valdžios sprendima

Image - Šilutės miesto gatvių medžių atnaujinimas - dar vienas neapgalvotas vykdančiosios valdžios sprendima

Jau keletą mėnesių netyla aistros dėl Šilutės miesto centrinės gatvės medžių atnaujinimo projekto įgyvendinimo. Kiekvienas valdžios priimamas sprendimas turi būti aptartas su visuomene arba bent jau tais krašto gyventojais, kuriuos

Pirmadienis, 9 Liepa Komentarai (0)

Problema

Milijoninė suma tam, kad moksleiviai ir ikimokyklinukai jaukiau pradėtų mokslo metus

Image - Milijoninė suma tam, kad moksleiviai ir ikimokyklinukai jaukiau pradėtų mokslo metus

Daugiau nei 1,3 mln. Eur Šilutės rajono savivaldybė investuoja į rajono mokyklų atnaujinimą ir naujų patalpų įrengimą net šešioms darželinukų grupėms. Savivaldybės vadovams bei administracijai pavyko tokią sumą sukaupti sukrapščius

Šeštadienis, 18 Rugpjūtis Komentarai (0)

Savivaldybėje

Šilutė ruošiasi Lietuvos bokso čempionatui: sulaukė LBF vadovų

Image - Šilutė ruošiasi Lietuvos bokso čempionatui: sulaukė LBF vadovų

Lapkričio 13-17 dienomis Šilutėje, Vydūno gimnazijos sporto salėje, įvyks Lietuvos suaugusiųjų bokso čempionatas. Šiam įvykiui jau ruošiasi Šilutės valdžios atstovai, Šilutės sporto bendruomenė.Penktadienį savivaldybėje lankėsi Lietuvos bokso federacijos (LBF) prezidentas

Šeštadienis, 18 Rugpjūtis Komentarai (0)

Seniūnijose

Kintiškiai kviečia 100 metų Lietuvos jubiliejui piešti 100 metrų piešinį

Image - Kintiškiai kviečia 100 metų Lietuvos jubiliejui piešti 100 metrų piešinį

100 metrų piešinys, kurį sukurs 100 šeimų, skirtas lietuvos 100-mečiui - tokią iniciatyvą iškėlė Kintų evangelikų liuteronų parapijos kunigas Mindaugas Žilinskis.Visi, norintys prisijungti prie iniciatyvos, rugpjūčio 19 dieną yra laukiami

Pirmadienis, 6 Rugpjūtis Komentarai (0)

Gyvuliams salta_1„Gelbėkite vargšus gyvulius, kurie stingsta visų vėjų pagairėje, neturėdami nei užuovėjos, nei vandens atsigerti. Rudenį jie iki pilvų mirko purvyne, o dabar styro susigūžę ant sniego ir vėjo. Graudu darosi žiūrint“, - toks pagalbos šauksmas atskriejo iš Saugų seniūnijos.

Paskambinusi saugiškė pasakojo apie Kukorų kaime net tris bandas galvijų laikančio ūkininko gyvulius.

Į Kukorus tą pačią dieną išskubėję  Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai patvirtino: problema ne iš piršto laužta, gyvuliai išties dar buvo lauke ir neturėjo užuovėjos. Ūkininkui už tai teks atsakyti pagal įstatymus.  

Atšalus orams ir redakcijos, ir Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kasmet gauna nemažai skundų apie netinkamai laikomus, o neretai ir šaltyje kenčiančius naminius gyvūnus. VMVT specialistai sako, jog nemažai skundų pasitvirtina.

 Faktai buvo ne iš piršto laužti

Redakcijai skambinusi saugiškė pasakojo, jog Kukorų kaimo pievose nuolat ganosi trys ūkininko E.K. bandos. Pasak moters, rudenį į tuos galvijus buvo graudu žiūrėti dėl to, kad jie iki pilvų maknojo po purvyną, iš to paties purvyno dar ir atsigerdavo. Bet dar liūdnesnis vaizdas pasidarė, kai žemę sukaustė gruodas.

„Jei dar bent būtų tie galvijai, kurie šaltyje per žiemą gali būti. Bet ir jiems privalu ir kokią užuovėją pastatyti, ir maisto, ir šilto vandens duoti. O čia paprasti mūsų lietuviški margieji. Iki ašarų graudu matant, kaip jie šaltyje vienas prie kito glaudžiasi, nes ant plikų laukų stovi - nė kokios užuovėjos neturi. Ūkininkas šieno ruloną dar atveža, o vandens jie negauna“, - pasakojo moteris.

Dar tą pačią dieną į Kukorus išskubėjo Šilutės VMVT inspektoriai Vytautas Mockus ir Žilvinas Januška. Specialistai „Šilutės naujienas“ informavo, jog atlikus patikrinimą galvijų laikymo vietoje nustatyta, kad pranešime išdėstyti faktai tikrai nėra perdėti.

Pasak inspektorių, ūkininkas E.K. dalį savo penimų galvijų tikrai laiko lauke, ir jie nėra apsaugoti nuo nepalankių oro sąlygų. Guodžia tik tai, kad galvijai gerai įmitę, pašerti ir, pasak inspektorių, reguliariai girdomi.Gyvuliams salta_2

V.Mockus ir Ž.Januška taip pat nustatė, kad visi ūkininko E.K. galvijai netelpa tvartuose, ir šiuo metu šalia ūkinių pastatų jis stato stoginę, kur galvijai galės pasislėpti nuo vėjo ir lietaus. Iki šiol, pasak paties ūkininko, jis negalėjo baigti statybų, nes nesibaigiančios rudens liūtys buvo taip įmirkiusios žemę, kad iki statybvietės negalėjo privažiuoti technika.

E.K. įsipareigojo per savaitę baigti statybas. Visgi dėl to, kad gyvulius laikė netinkamomis sąlygomis, ūkininkui skirta minimali galima administracinė nuobauda. O bauda panašiais atvejais gali siekti nuo 30 iki 300 eurų.

„Mūsų specialistai artimiausiomis dienomis jo ūkyje atliks pakartotinę patikrą. Jei ir tada bus nustatyta gyvulių laikymo taisyklių pažeidimų, bus skirta jau keleriopai didesnė bauda“, - sakė Šilutės VMVT l.e.p. viršininkas Vytautas Jasaitis. 

Iš 25 skundų 8 pasitvirtino

Šilutės VMVT viršininkas primena ūkininkams ir kitiems gyvūnų laikytojams, kad šąlant orams reikia nepamiršti pasirūpinti ūkinių gyvūnų laikymo sąlygomis, apsaugoti juos nuo šalčio. Šaltuoju metų periodu tarnyba reguliariai sulaukia gyventojų skundų dėl netinkamai laikomi gyvulių, dažniausiai galvijų.

Štai 2017 metais tarnyba gavo 25 skundus dėl gyvūnų gerovės ir sveikatingumo reikalavimų nesilaikymo. Ištyrus šiuos gyventojų skundus nustatyta, kad 8 pranešimai turi rimtą pagrindą.

Dažniausiai gyvuliai buvo nepakankamai gerai šeriami ir girdomi, netinkamai laikomi, buvo atvejų, kai laiku nebuvo suteikta veterinarinė pagalba sergantiems gyvūnams.

Pažeidėjams buvo skirtos administracinės nuobaudos.

Informuoti galima telefonu

V.Jasaitis pasakoja, jog net giliausią žiemą veterinarijos gydytojai nepataria visiškai izoliuoti gyvūnų ir laikyti juos nuolat uždarytus tvartuose ar kitose laikymo vietose. Šiltesniu oru, nesant stipraus vėjo, kritulių, galima išvesti gyvulius pasivaikščioti, nes tai teigiamai veikia jų sveikatą ir produktyvumą. Mėsinių veislių galvijus, kurie yra atsparesni šalčiui, lauke galima laikyti ištisus metus, jeigu gyvuliams sudaryta galimybė pasislėpti nuo nepalankių oro sąlygų. Tam tikslui gali būti įrengtos atvirų konstrukcijų pastogės, angarai ar kitokie statiniai. Pastato anga turėtų būti atsukta į tą pusę, iš kurios nėra vyraujančių vėjų.

Pieninių veislių galvijų laikyti šaltuoju būdu nepatartina, kadangi jie nėra pakankamai atsparūs žemai temperatūrai. Be to laikant pieninius galvijus žiemą lauke, tikėtini ir ekonominiai nuostoliai, nes gyvuliai dalį savo energijos naudoja kūno temperatūrai palaikyti. Juos rekomenduojama tik išleisti pasivaikščioti gryname ore, nes tai gerina medžiagų apykaitą, virškinimą, kvėpavimą, kraujotaką.

Jeigu šuo laikomas lauke pririštas prie būdos, ji turi būti sandari, galima angą uždengti užuolaidomis padarytomis iš brezento ar pan. Į būdą reikia įdėti pakratų, kurie neperšlaptų: tai gali būti maišas su šienu ar kitomis medžiagomis. Šuniui patartina duoti šilto viralo, didesnės energetinės vertės pašarų.

Pasak V.Jasaičio, šeimininkai turėtų pagalvoti ir apie vietą, kur pastatyti šunų „namelius“. Svarbu, kad šuo ne tik matytų ir šeimininkui parneštų apie atvykusius į kiemą svečius, bet kad keturkojį saugotų užuovėja. Dažna problema žiemą - užšąlantis vanduo, todėl geriausia šėrimo metu duoti šilto vandens arba šuns girdyklą įrengti patalpos viduje, kur vanduo neužšaltų.

Žiemą sudėtingesnės ir gyvūnų pervežimo sąlygos. Reikia juos apsaugoti nuo skersvėjų ir šalčio, prieš kelionę pasirūpinti kokybiškais pakratais ir laikytis vežamų gyvūnų gerovės reikalavimų. Pavyzdžiui, nenujunkytų veršelių iki 2 mėnesių amžiaus negalima vežti ilgais atstumais, jei lauko temperatūra kelionės metu žemiau nulio.

Šilutės VMVT ragina gyventojus pamačius netinkamomis sąlygomis laikomus, kenčiančius, prastai prižiūrimus ir nuo nepalankių oro sąlygų neapsaugotus gyvūnus, nelikti abejingais ir apie tai informuoti tarnybą telefo

Ukmergės naujienos