Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Neršiančias lydekas aplinkosaugininkai saugojo beveik tris mėnesius

Image - Neršiančias lydekas aplinkosaugininkai saugojo beveik tris mėnesius

  Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos (AAD) pareigūnai akcijos „Lydeka 2019“ metu beveik tris mėnesius nuo brakonierių saugojo neršiančių lydekų ramybę. Jie nuo vasario 1d. iki balandžio 20 d. surengė

Pirmadienis, 13 Gegužė Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (3)

Oficialūs pranešimai

Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

Image - Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

  Nuo rugpjūčio 21 dienos mažėja vietinė rinkliava už įvažiavimą transporto priemone į Kuršių nerijos nacionalinio parko teritoriją – jis lengviesiems automobiliams mažės net keturis kartus nuo 20 iki 5

Penktadienis, 11 Rugpjūtis Komentarai (0)

Politika

Politikos naujokai turi sumanymų, kaip gerins šilutiškių gyvenimą

Image - Politikos naujokai turi sumanymų,  kaip gerins šilutiškių gyvenimą

  Šilutės savivaldybės 9-ojo šaukimo taryboje darbą pradėjo 12 naujų, praėjusią kadenciją Tarybos nariais nebuvusių politikų. Tad ko tikėtis iš politikos naujokų gali rajono žmonės? Kodėl jie panoro tapti politikais, kas

Pirmadienis, 13 Gegužė Komentarai (0)

Problema

Balkone uždarytas ir savo išmatas ėdęs šuo buvo įkalintas jau ne pirmą kartą

Image - Balkone uždarytas ir savo  išmatas ėdęs šuo buvo  įkalintas jau ne pirmą kartą

  Išsekęs šuo, gyvenantis savo išmatomis užterštame balkone Klaipėdoje, išgelbėtas gyvūno staugimo neapsikentusių kaimynų dėka. Šis šuns nepriežiūros atvejis pašiurpino ne tik daugiabučio kaimynus, bet ir kiekvieną, skaičiusį šią istoriją. Šiuo

Ketvirtadienis, 9 Gegužė Komentarai (0)

Savivaldybėje

Rusnės estakadą planuojama atidaryti jau šią savaitę

Image - Rusnės estakadą planuojama atidaryti jau šią savaitę

  Rusnės estakada virš kasmet potvynio vandenų užliejamo kelio ruožo – baigta ir sunkiosios technikos išbandymus atlaikė. Priešingai nei premjeras Saulius Skvernelis, žadėjęs jos atidarymą rusniškiams prieš antrąjį rinkimų turą, į

Antradienis, 14 Gegužė Komentarai (5)

Seniūnijose

Usėnų mokytojos grįžo iš Prancūzijos

Image - Usėnų mokytojos grįžo iš Prancūzijos

Usėnų pagrindinė mokykla dalyvauja Europos Komisijos finansuojamame projekte Erasmus+ „Atrasti Europos paveldą, remiantis kultūrinėmis ištakomis“. Projektas tęsis dvejus metus ir suburs šešias Europos mokyklas iš Italijos (projekto koordinatoriai), Lietuvos, Prancūzijos,

Ketvirtadienis, 2 Gegužė Komentarai (0)

DUMU DET_SVEKSNANuo gegužės 1 d. įsigaliojo „Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių“ pakeitimai, pagal kurias visuose gyvenamuosiuose būstuose, taip pat vaikų ir globos namuose, bendrabučiuose ir gyvenamuose sodo nameliuose turi būti įrengti gaisro signalizatoriai.

Vieni šilutiškiai atvirauja, kad jei amžių nugyveno be tokios naujovės, tai jau ir jį baigdami nereikalingų išlaidų bandys išvengti. Kiti, pasirodo, nemiega - domisi naujove ir ieško jos kai kurie jau net nuo Naujųjų metų. Ir ne todėl, kad baimintųsi iš anksto eskaluotų gąsdinimų, esą ugniagesiai vaikščios po namus, tikrins, ir neturinčiuosius tokio signalizatoriaus baus. 

Aiškėja, kad bausti ugniagesiai ir neskuba, o pasirūpinti dūmų jutikliu pataria vien todėl, kad tai yra jau patikrintas ir išties daug gyvybių išsaugantis išradimas.

Pirkėjai renkasi kainos viduriuką  

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, labai didelė dalis gyventojų žūsta namuose, tai yra ten, kur jie turėtų jaustis saugiausiai. Pranešimai apie gaisrus, kuriuose žūsta žmonės dažnai prasideda žodžiais, jog „namas degė atvira liepsna“... Tai rodo, kad gaisras nebuvo laiku pastebėtas. Jei namuose būtų buvę įrengti dūmų signalizatoriai, daug aukų būtų pavykę išvengti. Apie tai liudija ir Europos Sąjungos statistika, kuri aiškiai rodo, kad namuose, kur dūmų signalizatoriai yra, gaisrų aukų yra žymiai mažiau.

Kalbėti apie šią naujovę Lietuvoje pradėta tik šiemet, ir ko gero nė patys jos iniciatoriai nesitikėjo, kad lietuviai bus tokia sąmoninga liaudis, jog suskubs juos įsigyti.

O jie suskubo. Štai parduotuvės „Pasidaryk pats“ direktorius Dževaldas Žemaitaitis sako, jog dūmų signalizatorių šioje parduotuvėje pirkėjai ieško jau nuo Naujųjų metų ir perka juos labai intensyviai. Jų čia yra ir kainuojančių 3 su trupučiu, ir 20 eurų - priklausomai nuo gamintojo ir kokybės. Didžioji dalis pirkėjų, pasak D.Žemaitaičio, visgi ieško pigesnių variantų.

Tą pačią tendenciją - rinktis mažesnę kainą ar jos viduriuką - pastebi ir parduotuvės „Bikuva“ direktorius Raimundas Ambrozaitis. Ir čia dūmų detektorių įvairovė plati, kainos nuo 3 iki 30-ies eurų.   

Yra pritariančių, netrūksta ir skeptikų

Visgi nuomonių yra įvairių. „Dar neturiu to detektoriaus, bet kaip tik šiandien žmona priminė, tai matyt teks jau ieškoti. Neabejoju, kad reikalingas daiktas - kaina nedidelė, o naudos iš to gali būti labai daug - gali visą užgyventą turtą išsaugoti. Pirksiu tikrai, ir ne tik patį įtaisą, bet ir visą priežiūros paslaugą, kuri kiekvieną mėnesį kainuos apie 7 eurus“, - sako daugiabutyje gyvenantis šilutiškis Tadas.

„Nematau reikalo. Amžių baigiu nugyventi, ir tokių įtaisų nereikėjo, tai manau, kad jis ir nebūtinas. Ne taip kietai miegu, kad reikėtų mane žadinti tokiais įkyriais garsais. Dar reikėtų pasidomėti, ar ta tik šiemet kažkieno sumanyta naujovė nėra kam nors naudinga, ir ar tie pirmieji įtaisai yra kokybiški. Manau luktelsiu, kol rinkoje atsiras didesnė jų įvairovė, gal tada bus ir geresnių, ilgiau laikančių“, - dėsto pusamžis sodybos šeimininkas Rimas.    

Ne vienas kalbintas šilutiškis sakė jau pavartęs parduotuvių lentynose išdėliotus detektorius, bet nutaręs dar lukterti. Anot šilutiškės Birutės, „gal visai nereikės, gal ir ši iniciatyva, kaip kai kurios ankstesnės mūsų valdžios vyrų išmonės, bus tik kurį laiką eskaluojama, o vėliau numirs?..“ O vainutiškis Petras atvirai rėžė turįs svarbesnių reikalų, kur išleisti savo menką pensiją.

Specialistas pataria nepirkti pigiausių

Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyriausiasis specialistas Arūnas Ališauskas kalbas apie tai, jog ugniagesiai jau nuo gegužės neturintiems dūmų detektorių skubės skirti baudas vadina dirbtinai sukeltu ažiotažu. Pasak A.Ališausko, ugniagesiai tikrai neturi tikslo bausti, o ir pats signalizatorius yra skirtas ne tam, kad kažkas jį įsigytų iš baimės, o tam, kad gelbėtų žmonių gyvybes ir žmonės būtų saugūs savo namuose. Ir ugniagesiai viliasi, jog žmonės tai supranta.

Lietuvoje nuo metų pradžios akciją „Gyvenkime saugiai“ vykdantys ugniagesiai nuolat lankosi gyventojų namuose ir stebi bendrą priešgaisrinę būklę - ir elektros instaliacijos, ir krosnių būklę. Jokiomis nuobaudomis, pasak A.Ališausko, kol kas gąsdinti žmonių nesiruošiama, tad ir šilutiškiai neturėtų baimintis atidaryti durų ugniagesiams. Specialistai tik dar kartą primins dūmų detektoriaus naudą, patars kokį geriau pirkti, kaip ir kokioje vietoje geriau jį pritvirtinti.

Ne tik ugniagesiai į namus vaikšto, bet ir kai kurių miesto daugiabučių namų bendrijų pirmininkai jau suka pas ugniagesius. Tai žmonės, kuriems rūpi visų bendrijos narių saugumas, tad jie domisi kokius detektorius vertėtų nupirkti savo bendrijos nariams.

Specialistas nepataria pirkti pačių pigiausių signalizatorių, į kuriuos dedamos paprastos kronos, kurias dažnai reikia keisti. Bet už 6 eurus, pasak jo, jau galima įsigyti neblogą daiktą, kuriame integruota ličio jonų baterija, ir kuri laikys tiek, kiek ir pats detektorius - apie 10 metų.      

Viską pasako instrukcija

Pasak A.Ališausko, autonominių dūmų detektorių sumontavimas yra nesudėtingas ir nereikalauja jokių laidų instaliavimo. Įrengiant ir eksploatuojant dūmų signalizatorius reikia vadovautis gamintojo parengta instrukcija. Joje turi būti nurodyta, kaip signalizatorius turi būti tvirtinamas, kaip prijungiamas arba keičiamas jo maitinimo elementas, kiek laiko galioja sensorinis elementas, kokį plotą jis aptarnauja.

Pasak pareigūno, tik tinkamai į rinką pateikti dūmų signalizatoriai garantuos būsto ir pačių žmonių saugumą. O prekyba produktais, kurie neatitinka privalomos šių gaminių patekimo į rinką tvarkos, pažeidžia Lietuvos įstatymus, numato administracinę, o žmonių žūties atveju - ir baudžiamąją tiekėjų ir prekybininkų atsakomybę.

Saugumą akcentuoja ir draudikai

A.Ališauskas prisimena ne vieną atvejį, kai dūmų signalizatorius tikrai būtų padėjęs išgelbėti žmonių gyvybes. Štai kad ir gegužės 9-osios įvykis Šilutėje, Jaunimo alėjos 2 name, kai buvo pranešta, jog pro vieną II aukšto langą veržiasi dūmai. PGT vyrams įvykio vietoje į butą teko lipti kopėčiomis ir veržtis per kaimynų butus, tuo tarpu pats buto nuomininkas, ant viryklės palikęs puodą su gaminamu maistu, ramiai miegojo. Jei ne kaimynų pastabumas, toji diena būtų tapusi paskutine jo gyvenimo diena. Bet jei pasklidus pirmiesiems dūmams būtų pradėjęs įkyrų garsą skleisti dūmų detektorius, vyras tikrausiai būtų greit šokęs iš patalo...    
 
Vienos draudimo bendrovės vadovai respublikinei žiniasklaidos priemonei neseniai sakė, jog gaisro atveju, nuostoliai bus atlyginti ir dūmų detektoriaus namuose neturėjusiam klientui.

„Žalos bus išmokėtos, net jei dūmų detektorius nuo gaisro nukentėjusiame būste nebuvo sumontuotas. Tik svarbu suprasti, kad laiku išgirdęs dūmų detektoriaus pavojaus signalą, žmogus visada turės daugiau galimybių išsigelbėti pats. Neseniai dūmų detektorius išgelbėjo visą šeimą.

Naktį suveikęs, jis pranešė apie pradėjusį degti namo fasadą. Šeima su mažais vaikais spėjo išbėgti iš namo, iškviesti pagalbą, o ugnis buvo užgesinta dar nespėjus jai išplisti. Atlyginome klientams kelių tūkstančių eurų nuostolius. Gaisrui išplitus, nuostoliai būtų dešimteriopai didesni, jau nekalbant apie tai, jog  ugnis galėjo pasiglemžti šių žmonių gyvybes“, - sakė draudikai.

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt