Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Menkas obuolių derlius liūdina ir ūkininkus, ir verslininkus

Image - Menkas obuolių derlius liūdina ir ūkininkus, ir verslininkus

Pavasarį obuolių žiedus pakandęs šaltukas paliko pėdsaką ne tik Rytų Lietuvos obuolių derliui, bet ir Šilutės krašte, kur šalčio buvo mažiau, auginamiems sodams. Tad šiuo metu obuolių supirkėjai jau svarsto,

Sekmadienis, 15 Rugsėjis Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (3)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Nauji Savivaldybės politikai apsiprato ir imasi darbo

Image - Nauji Savivaldybės politikai apsiprato ir imasi darbo

  Šilutės savivaldybės taryba surengė jau ketvirtąjį posėdį, vadinasi jau dirba tris mėnesius. Per šį laikotarpį paskirstyti visi valdžios postai ir pareigybės. Šios kadencijos Savivaldybės vadovai nėra tokie išdidūs ir pakvietė

Antradienis, 30 Liepa Komentarai (0)

Problema

Nesibaigiantys gatvių remontai nervina šilutiškius

Image - Nesibaigiantys gatvių remontai nervina  šilutiškius

Jau ketvirtą mėnesį vyksta Cintjoniškių gatvės dalies - nuo Gluosnių gatvės iki Pramonės g. - atnaujinimo darbai. Dešiniojoje gatvės pusėje įvažiavimai į Jaunimo alėjos gyvenamųjų namų kiemus jau sutvarkyti, užtat

Antradienis, 17 Rugsėjis Komentarai (2)

Savivaldybėje

Šilutiškiai atsisveikina su mažuoju Laurynu:artimieji prašo atnešti tik vieną gėlės žiedelį

Image - Šilutiškiai atsisveikina su mažuoju Laurynu:artimieji prašo atnešti tik vieną gėlės žiedelį

  Rytoj į paskutinę kelionę bus išlydėtas Gaidelių žvyro karjero tvenkinyje nuskendęs dešimties metų berniukas Laurynas. Penktadienį, rugsėjo 13 dienos popietę, baigėsi daugiau kaip dvi paras užtrukusios jo paieškos. Iš namų

Antradienis, 17 Rugsėjis Komentarai (1)

Seniūnijose

Vilkytiškiai šventė: susipažino su naujuoju klebonu, žygiavo labirintu ir sodino „Naujagimių alėją“

Image - Vilkytiškiai šventė: susipažino su naujuoju klebonu, žygiavo labirintu  ir sodino „Naujagimių alėją“

Kasmet Žolinės dieną Saugų seniūnijos Vilkyčių kaimo žmonės nužygiuoja „Vilko pėdomis“ - surengia taip pavadintą vasaros šventę.Šiemetinėje irgi buvo ne tik tradicinis žirgų konkūras, daug muzikos, vietinių dainininkų ir šokėjų

Antradienis, 20 Rugpjūtis Komentarai (0)

bitininkas gorodckasŠių metų saulėtas ir sausas pavasaris bei nesibaigiančiais karščiais alsuojanti vasara į neviltį varo daugumą ūkininkų - ir grūdinių kultūrų, ir galvijų augintojus. Tačiau dauguma bitininkų šiuos metus vadina derlingais.

Šilutės rajone yra registruotas 141 bitynas, kuriuose laikoma 3341 bičių šeima. Beje, sparnuotosios darbininkės ne tik neša taip visų mūsų pamėgtą medų, bet ir pačios pareikalauja visai nemenko saldumynų kiekio: Kaimo reikalų skyriaus specialistai suskaičiavo, jog per metus mūsų krašto bitininkai savo augintinėms sumaitina cukraus už beveik 30 tūkstančių eurų.

„Šilutės naujienos“ pakalbino ir stambesnius, ir smulkesnius bitynus turinčius bitininkus.

Tikisi ekologiško medaus sertifikato

Tarp daugiausiai bičių šeimų laikančių rajono bitininkų minimi Romualdas Kostas Uselis, kurio bičių šeimoje yra 149 aviliai, Stasys Šarkauskas - 130 avilių, Vaclovas Petrošius - 73 aviliai.

Degutiškis S.Šarkauskas šių metų bičių sunešto derliaus nevadina išskirtiniu. Jo nuomone, sausros visgi buvo per daug, tad ir žydinčių augalų trūko. Pasak S.Šarkausko, praėjusiais metais jo bityno bitės sunešė 4,5 tonas medaus. Galimai šiemet derlius bus panašus. Rugpjūčio 25 dieną bus paskutinis šių metų medaus kopinėjimas, tuomet ir paaiškės tikrasis rezultatas.

S.Šarkauskas nutrauktų medaus kopinėjimą anksčiau, bet nori iš avilių išimti taip vadinamą lipčiaus medų. Liepų ir kitokių medžių saldžių sakų medus tinka žmogui, bet bitėms nelabai. Todėl jis savo bites sočiau žiemai pamaitina sirupu.

Medų S.Šarkauskas parduoda daugiausiai iš namų, nuolatiniams pirkėjams. Jo vieno indelio 0,7 litro kaina - 4,5 euro.

S.Šarkausko bičių ūkį jau metus stebi žemės ūkio ir maisto produktų sertifikavimo įmonė „Ekoagros“, ir galimai netrukus jis bus sertifikuotas, kaip ekologinės bitininkystės ūkis. Tiriama ne tik ūkio įranga, medaus kokybė, bet ir vietovė, kurioje skraido ir renka nektarą bitės. Degučiuose S.Šarkausko bitėms pasisekė, kad nėra stambių ūkininkų, kurie puoselėtų intensyvią žemdirbystę.

Degutiškis bitininkas savo bitėms perka iš Norvegijos importuotą cukrų - ekologišką, specialiai pritaikytą bitėms. Jo 1 kilogramo kaina - 1,5 euro. Taigi vieno avilio bitėms pamaitinti žiemos periodui tenka paaukoti cukraus už maždaug 15 eurų. ES paramos išmokų už deklaruotus avilius S.Šarkauskas gauna apie 5 eurus vienam aviliui.

Didžiulis dėmesys bičių sveikatai ir medaus kokybei20180808 122305

Okslindiškis bitininkas Valdas Dimša su savo 15 avilių bičių ūkiu, ūkininkų terminais kalbant galėtų būti pavadintas „smulkiu“ ūkininku. Jis pats pripažįsta, kad bitininkystė jam didelio pelno neneša, tačiau laisvalaikio užimtumui darbo pakanka.

Šių metų derlius, pasak V.Dimšos, visai neblogas. Ankstyvą pavasarį bitėms problemų sukėlė šilto ir šalto oro staigios permainos, teko jas gelbėti nuo ankstyvo perų sukrovimo. Tačiau vėliau viskas pasitaisė.

V.Dimša įpatingą dėmesį skiria bičių sveikatai, gelbsti jas ankstyvą pavasarį ir rudenį nuo galimų varozės erkučių. Kopinėdamas medų okslindiškis stengiasi, kad ne mažiau kaip 80 proc. korių akučių būtų pačių bičių užpikiuoti. Tuomet jų sukauptame meduje yra mažiausiai drėgmės. Tiek medaus surinkimo indai, įrankiai, tiek jo saugojimo indai turi būti idealiai sausi, nes drėgmė meduje yra didžiausias priešas - skatina rūgimą. Todėl bitininkas pataria renkantis medų ilgesniam laikui vengti tokio, kurio paviršių dengia putos.

V.Dimšos medus Okslin-džiuose sunešamas iš įvairių žiedų, mat čia nėra vien liepų miško. Todėl jo medus, kaip ir daugelio kitų Lietuvos bitininkų bičių, sunešamas iš pievų - pienių, rapso, grikių. Ankstyvą pavasarį medaus bitės prisirenka ir iš pražydusių karklų, beržų. Bitininkui džiugu, kad šiemet anksti pražydo liepos, todėl jo bitutės savo medų praturtino ir liepžiedžių nektaru.

„Stipriausių bičių šeimų aviliai per vieną medaus kopimą šiemet davė net 25 - 30 kg medaus“, - džiaugiasi V.Dimša. Rugpjūčio viduryje bus paskutinis kopinėjimas. Vėliau šeimos bus gydomos ir pamaitinamos žiemai. Vienam aviliui teks sumaitinti apie 10 kg cukraus. Lig šiol V.Dimša bitėms maitinti naudojo Marijampolės cukrų. Šiemet ketina bandyti specialų bičių maistą, pirktą Lenkijoje. Be to, pasak okslin-diškio, jeigu bus palankus ruduo bitės papildomai pasirinks maisto iš atolo dobilienos, pamiškės augalų.

Nereikia manyti, kad bitininkų darbas pasibaigia su vasara - daug darbo yra kiekvieną šeimą apžiūrėti ir sutvarkyti avilius rudenį, paruošti juos žiemojimui.

Bitės „ganosi“ miške ir natūralioje pievoje

Arvydas Gorodeckas su žmona Beata bičių ūkį puoselėja jau 30 metų. 26 bičių šeimos suneša tiek medaus, kiek abu šeimininkai sugeba jo realizuoti be tarpininkų pagalbos. Per tiek laiko, pasak Arvydo, šeima turi nemažai nuolatinių pirkėjų, kurie pasitiki jų medaus kokybe.

Gorodeckų bitės, kaip sako Arvydas, „ganosi“ Kavolių miške ir čia pat esančiose natūraliose pievose. „Džiugu, kad intensyvios žemdirbystės ūkių kaimynystėje neturime“, - sako bitininkas.

A.Gorodeckas dažnas svečias turguose. Jam patinka prekiauti šeimos produkcija. Dažnai turguje pažįstami pirkėjai pirmiau įsideda jo medų į krepšį, o tik vėliau paklausia kainos. „Manau, kad jie taip daro todėl, kad pasitiki mūsų produkcija ir žino, kad kaina yra teisinga“, - sako bitininkas. Turguje pusės litro stiklainis Gorodeckų ūkio medaus kainuoja 4 eurus. 

Kiek rajono bitės suvalgo cukraus?

Rūpestingi bičių šeimininkai medaus kopinėjimą baigia sulig liepų žydėjimo pabaiga. Likusį vasaros metą bitėms leidžiama susikaupti maisto atsargų žiemai, o jeigu jų trūksta, pasirūpinama papildyti atsargas. Pavasarį ir vasaros pradžioje žydi 70 proc. augalų, vadinasi tada surenkama ir daugiausia medaus, ir jis yra vertingiausias. Būtent tokiu metu bičių surinktą medų bitininkai ir jo vartotojai labiausiai vertina.

Kuo vėliau bitininkai ištuština avilius, tuo daugiau rudenėjant bitėms tenka atsilyginti kitokiu saldumynu - cukraus sirupu, kad joms pakaktų maisto peržiemoti.

Pasak Šilutės savivaldybės administracijos Kaimo reikalų skyriaus vyr. specialistės Astos Visackienės, mūsų rajono bitininkai praėjusiais metais bitutėms sumaitino cukraus už 27,5 tūkst. eurų.
      

Komentarai  

 
#1 Liepa8g 2018-08-15 17:54
nekiškit bitelėms cukraus,suneš tikro medaus ir užteks visiems.
 
  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt