Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Brakonieriai rizikuoja net aplinkosauginių akcijų metu

Image - Brakonieriai rizikuoja net aplinkosauginių akcijų metu

Praėjusią savaitę baigėsi tris mėnesius vykusi akcija „Lašiša 2018“, kurios metu aplinkosaugininkai praretino lašišų neršto metu grobio tykojusių brakonierių gretas.Šiemet Lietuvoje buvo surengta 530 reidų - gerokai, net dviem šimtais

Šeštadienis, 8 Gruodis Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (3)

Oficialūs pranešimai

Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

Image - Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

  Nuo rugpjūčio 21 dienos mažėja vietinė rinkliava už įvažiavimą transporto priemone į Kuršių nerijos nacionalinio parko teritoriją – jis lengviesiems automobiliams mažės net keturis kartus nuo 20 iki 5

Penktadienis, 11 Rugpjūtis Komentarai (0)

Politika

Savivaldybės tarybos posėdyje - „tvarkiečių“ praskydimo ir opozicijos erzelio nuotaikos

Image - Savivaldybės tarybos posėdyje - „tvarkiečių“ praskydimo ir opozicijos erzelio nuotaikos

Lapkričio 29-osios Savivaldybės tarybos posėdis priminė artėjančius Savivaldybės tarybos ir mero rinkimus, kurie įvyks kovo 3 dieną. Be svarbių klausimų dienotvarkėje buvo ir tokių, kurie tarsi jau ir beprasmiai, tačiau

Penktadienis, 7 Gruodis Komentarai (0)

Problema

Naujoji Matuko reforma - virš visų šeimų pakibęs Damoklo kardas?

Image - Naujoji Matuko reforma - virš visų šeimų pakibęs Damoklo kardas?

Sulaikiusi kvapą visuomenė stebėjo kauniečių šeimos dramą, kuomet viešai pliaukštelėjusi mažamečiui sūnui, mama buvo uždaryta į areštinę, o vaikai grubiausiu būdu išplėšti iš niekuo šioje istorijoje dėto tėvo rankų. Po

Pirmadienis, 3 Gruodis Komentarai (0)

Savivaldybėje

„Paskutiniame skambutyje“ dalyvavo ir keliasdešimt Šilutės mokytojų

Image - „Paskutiniame skambutyje“ dalyvavo  ir keliasdešimt Šilutės mokytojų

  Sekmadienį Vilniuje įvyko masinė protesto akcija „Paskutinis skambutis“: daugiau kaip 40 Lietuvos profesinių sąjungų vieningai skelbė palaikymą mokytojams. Skelbiama, kad į gatves išėjo apie 6000 žmonių, nors leidimas buvo išduotas

Trečiadienis, 12 Gruodis Komentarai (0)

Seniūnijose

Rusnės darželinukai įkurdinti „baltojoje“ mokykloje

Image - Rusnės darželinukai įkurdinti „baltojoje“ mokykloje

Rusnės bendruomenė ir miestelio pedagogai šiuo metu pažymi, jog pagrindiniam Rusnės mokyklos pastatui, kuris dar vadinamas „baltąja mokykla“ šiuo metu sukanka 50 metų nuo veiklos pražios. Nors prieš tiek pat

Šeštadienis, 1 Gruodis Komentarai (0)

sinagogos remontasŠvėkšnos gyventojai džiūgauja - aplink miestelio centre stovinčią žydų sinagogą pagaliau triūsia darbininkai. Tai - „Pamario restauratoriaus” žmonės, savaitės pradžioje pradėję ilgai lauktus šio istorinio paminklo konservavimo darbus.

Tačiau dideliam džiaugsmui dar per anksti, mat šiame - pirmajame etape bus atliekami tik sinagogos stogo keitimo ir avarinės būklės likvidavimo darbai. Tiesa, ir jie kainuos gana nepigiai - apie 110 tūkstančių eurų.

Pradėtas tik pirmasis atgaivinimo etapas

Daugelis švėkšniškių greičiausiai įsivaizdavo, jog prasidėjusi senovinio pastato rekonstrukcija dabar truks tol, kol jis - visiškai atnaujintas, atvers duris plačiam lankytojų ratui. Kalbant šiuolaikine terminologija - bus įveiklintas.

Deja, tokį entuziazmą nugesina Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė. Vedėja neneigia: kultūros žmonių rūpestis ir lūkestis ir yra prikelti pastatą antram gyvenimui, ir jame net įkurdinti Švėkšnos muziejų, iki šiol besiglaudžiantį senosios Švėkšnos gimnazijos, o dabar - pradinių klasių pastato rūsyje. Juolab, kad sinagoga yra ypač gražioje miestelio vietoje.

Tačiau tokioms viltims iki išsipildymo dar oi kaip toli, mat pradėti darbai - tik pirmasis sinagogos prikėlimo etapas.

Iš viso reikėtų dar milijono

„Per pastarąjį 10-metį esame tiek raštų visoms institucijoms rašę - prirašę, kad net ir toks laimėjimas - pirmieji gauti pinigai - jau džiugina. Tai viltinga pradžia”, - neslepia V.Griškevičienė.

Vienas paskutiniųjų raštų buvo pernai Kultūros paveldo departamentui pateikta paraiška dėl lėšų skyrimo avarinės būklės Švėkšnos sinagogos pastato tvarkymo darbams pradėti. Šilutiškiams pavyko - šiam reikalui buvo skirta 110 000 eurų. O pirmadienį darbo ėmėsi viešuosius pirkimus laimėjęs „Pamario restauratorius”. Planuojama, kad savo misiją ši įmonė atliks iki šių metų gruodžio pabaigos.

Tačiau tokia suma, anot V.Griškevičienės, yra tik menka dalelė to, kiek iš viso reikėtų norint sinagogą prikelti antram gyvenimui. Už tą pirminę sumą numatyta sutvarkyti stogą ir atlikti svarbiausius darbus likviduojant avarinę pastato būklę. Mat pro sukiužusį sinagogos stogą patekęs lietaus vanduo visą laiką nepataisomai ardo visą istorinį pastatą. Pastate karaliaujanti drėgmė jau seniai supūdė vieną perdangą, kuri įgriuvo. Beje, ši perdanga buvo kaip tik ties moterų galerija, kuri savo medinių konstrukcijų autentiškumą buvo išlaikiusi net per visą sovietmetį, kuris tokios rūšies pastatams buvo ypač nepalankus.

Jau žengtas ir dar vienas žingsnis - pateikta paraiška tęstiniams Švėkšnos sinagogos tvarkymo darbams vykdyti. Numatyta, jog vien tik paveldo tvarkybos darbams prireiks daugiau nei 300 tūkst. eurų, dar apie 700 tūkst. eurų atsieitų statybos darbai.

„Jei tik gausime lėšų, kitais metais žengsime tolyn”, - sako V.Griškevičienė.

Restauravus taptų mėgiamu objektusinagoga sveksna_is_vidaus

Priminsime, kad po Antrojo pasaulinio karo Švėkšnos sinagogoje buvo įrengta sporto salė, vėliau ji pritaikyta kultūros namams. Sovietmečiu čia vykdavo koncertai, susirinkimai, kino filmų vakarai. Tačiau prieš nepilnus tris dešimtmečius visi kultūros žmonės išsikėlė į naujas patalpas, ir sinagoga liko užmiršta.

Lietuvos žydų bendruomenė yra išreiškusi norą, kad pastatas tarnautų Švėkšnos bendruomenės kultūriniams poreikiams. „Niekas kitas, tik patys švėkšniškiai turi apsispręsti dėl sinagogos paskirties ir ateities. Pats laikas tai padaryti, kol dar yra galimybė skirti restauravimui ES fondų paramą. Tik tada žingsnis po žingsnio galima pradėti planuoti jos gaivinimą. Esame pasiruošę padėti, kuo tik galėsime. O pirmiausia reikėtų parengti stogo tvarkybos projektą”, - yra sakiusi Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė.   Šis sakralinis statinys yra unikalus tuo, kad stovi miestelio centre, o tai retas atvejis. Be to, ji yra maurų architektūros, o Lietuvoje yra tik dvi tokio stiliaus sinagogos (antroji Kaune). Kultūrininkai neabejoja, jog restauruota ir duris vietiniams bei atvykstantiems turistams atvėrusi sinagoga taptų mielai lankomu Europos žydų paveldo kelio Lietuvoje objektu.

Žemaičių Naumiestyje - kitas scenarijus

Visai kitokia lemtis rengiama kitam panašiam statiniui - žydų sinagogai Žemaičių Naumiestyje. Šis pastatas, o tiksliau - jo liekanos irgi jau daug metų šiurpina ir vietinius,  ir pravažiuojančius, ir apie jį rašyta - prirašyta raštų ir straipsnių.

„Tačiau naumiestiškių sinagoga nebus atstatoma, ji bus tik užkonservuojama tiek, kad nekeltų grėsmės aplinkiniams. Lietuvoje jau turime tokių pavyzdžių - taip išsaugotų dvarų, kurie atveria duris lankytojams.”, - sakė V.Griškevičienė. 

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt