Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Pavasaris – medelių sodinimo metas Šilutėje

Image - Pavasaris – medelių sodinimo metas Šilutėje

Atėjęs pavasaris - pats geriausias laikas atsinaujinti, pradėti naujus darbus ir gerai leisti laiką. Nors pasaulinis virusas pristabdė gyvenimą, Šilutės seniūnijos ir „Šilutės komunalininko“ darbininkai nesnaudžia. Šilutės mieste jau pasodinta

Penktadienis, 15 Gegužė Komentarai (2)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (5)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Šilutės savivaldybės taryboje pasikeitė opozicijos lyderis

Image - Šilutės savivaldybės taryboje pasikeitė opozicijos lyderis

Šilutės savivaldybės tarybos posėdyje balandžio 23 dieną opozicijos lyderė, konservatorė Sandra Tamašauskienė paskelbė apie savo atsistatydinimą iš lyderės pareigų. Ji sakė, kad jos atsistatydinimas yra sutarties su opozicijos partneriais -

Ketvirtadienis, 7 Gegužė Komentarai (0)

Problema

Senoji Šilutės autobusų stotis stumiama į aukcioną

Image - Senoji Šilutės autobusų stotis stumiama į aukcioną

Šilutės vaizdą darkantys ir visus įvažiuojančius į mūsų miestą šiurpinantys senieji autobusų stoties pastatai pagaliau pradėti stumti privatizacijai.Šilutiškiai jau seniai piktinasi, kad šie nebenaudojami pastatai netvarkomi, kad juose dažnai būriuojasi

Pirmadienis, 25 Gegužė Komentarai (2)

Savivaldybėje

Vaikų darželiai atgijo: turi modernių termometrų, lanko pusė vaikų

Image - Vaikų darželiai atgijo:  turi modernių termometrų, lanko pusė vaikų

Ar įmanoma, kad penkiametis vaikas susirgtų... depresija? Mintis regis, nereali, tačiau kaip tik tokiu klausimu nustebina mažametės mama. Toji mintis moterį ne juokais pradėjo kamuoti pastarąjį mėnesį, kol ji buvo

Antradienis, 26 Gegužė Komentarai (0)

Seniūnijose

Juknaitiškiai įžuvino tvenkinį ir jau svajoja apie paplūdimį

Image - Juknaitiškiai įžuvino tvenkinį ir jau svajoja  apie paplūdimį

Didžiajame Juknaičių ežere apsigyveno amūrai, karpiai, plačiakakčiai - iš viso apie 360 žuvų. Įžuvinti ilgus metus apleistą, nendrėmis apaugusį vandens telkinį sugalvojo aktyvūs bendruomenės nariai, prieš tai pasitarę su specialistais

Penktadienis, 15 Gegužė Komentarai (0)

prekyba zmonemisPaauglių išvežimas į užsienį vogti parduotuvėse, narkotikų gabenimas organizme, fiktyvios santuokos, išnaudojimas sunkiu fiziniu darbu - tai vis moderniosios vergovės formos, šalia kurių populiariausia Lietuvoje - prostitucija. Mūsų šalyje beveik nefiksuojama vaikų grobimo ar juodosios organų donorystės atvejų.

Prekybos žmonėmis formos nuolat kinta, o į pinkles pakliuvę žmonės anksčiau nesusimąstė, kad tai gali nutikti ir jiems. „Man taip tikrai nenutiks“- tikriausiai pagalvoja daugelis, tačiau, kad ir nekaltas darbą užsienyje siūlantis skelbimas gali lemti, jog pakliūsite į vergiją, iš kurios bus sunku pabėgti.

Spalio 18 dieną minėjome Tarptautinę kovos su prekyba žmonėmis dieną. Šia proga katalikiškoji Šv. Mortos iniciatyvinė grupė kvietė šilutiškius į seminarą - diskusiją „Atpažink, reaguok, padėk!“, kurio metu ragino ne tik būti budriems patiems, bet ir pastebėti kitus, pakliuvusius į bėdą.

Susimąstyti apie šią problemą, kad galėtume nešti žinią kitiems, o taip pat ginti kitą žmogų, kaip save patį, linkėjo ir Šilutės klebonas Remigijus Saunorius.

Iniciatyvą palaiko Popiežius Pranciškus

Diskusiją Šilutėje moderavo Kauno arkivyskupijos „Caritas“ atstovė Judita Daugalaitė, kuri prieš keletą metų dirbo su nukentėjusiaisiais nuo prekybos žmonėmis, prostitucijos. Padėdama tiems žmonėms - lydėdama juos teismuose, dalyvaudama ikiteisminio tyrimo apklausose, ji suprato, kad privalo nešti žinią apie tai, kas vyksta.

„Kartais net nesusimąstome, kad paprastas pasiūlymas išvažiuoti dirbti į užsienį gali baigtis skaudžiais dalykais. Dažniausiai nukenčia tie žmonės, kurie nežino, kur kreiptis“ - pasakojo ji.

prekyba zmonemis_renginys_1Renginio pradžioje Judita papasakojo, kaip atsirado Šv.Mortos iniciatyvinė grupė. Matydamas prekybos žmonėmis mastą, katalikų bažnyčios Popiežius Pranciškus ėmėsi burti įvairių sričių profesionalus: teisininkus, policijos pareigūnus, socialinius ir humanitarinius darbuotojus, bažnyčios atstovus. Kad galėtų tarpusavyje dalintis patirtimi, kelti klausimus, megzti naujus ryšius, mokytis vieni iš kitų, ieškoti sprendimų prekybos žmonėmis keliamiems iššūkiams. Taip 2014 m. balandį Romoje buvo įkurta Šventosios Mortos grupė. Į ją įeina didelę patirtį turintys įvairių šalių policijos pareigūnai ir bažnyčios atstovai.

Lietuva irgi nusprendė atsiliepti į Popiežiaus kvietimą susitelkti šiai iniciatyvai. Nuo 2015 m. ir mūsų šalyje pasirašytas bendradarbiavimas tarp bažnyčios ir policijos. Tarp iniciatyvos tikslų - siekis dalintis patirtimi gerinant prevenciją, kelti supratimą apie modernios vergystės prigimtį ir mąstą. Taip pat rūpintis, kad nusikaltimų aukoms būtų prieinama teisinė, psichologinė ir pastoracinė pagalba.

Anksčiau aukas apgaudavo

Anot „Caritas“ atstovės, prekybos žmonėmis formos nuolat kinta. Pavyzdžiui, 2000-aisiais nusikaltėliai, darydami nusikaltimus nebijodavo: kartu su nukentėjusiaisiais pirkdavo lėktuvų bilietus, su jais keliaudavo. Savo aukas jie dažniausiai apgaudavo, apsimesdami draugais, mylimaisiais. Tarkim vaikinas Lietuvoje draugaudavo su mergina, o vėliau pasiūlydavo išvažiuoti į užsienį kartu, užsidirbti pinigų ir ten išduodavo - parduodavo į prostitucijos vergiją.

Tačiau, kai tokių apgavysčių bylos pasiekė teismus, daugelis tokių apgaulės schemų buvo išaiškintos. Taigi nusikaltimų pobūdis ėmė keistis.

Šiandien nusikaltėliai, kaip ir anksčiau, suranda socialiai pažeidžiamą žmogų, ir jam sako beveik tiesą: kad nuvažiuos dirbti, užsidirs pinigų. Netgi verbuodami moteris į prostituciją nusikaltėliai pasako, ką jos turės daryti, tačiau meluoja, kad jos turės geras sąlygas, galės pasirinkti klientus, turės laisvų dienų. Moterys sutinka, išvažiavus paaiškėja, kad nėra nei laisvų dienų, nei pinigų, nieko žadėto.

Šioje vietoje atsiranda momentas, kad žmogus lyg ir sutiko pats, tačiau nežinojo, kaip su juo bus pasielgta iš tikrųjų. „Žmonės patenka į vergiją, nes svajoja apie geresnį gyvenimą“, - pastebi Judita.

Paaugliai vagia parduotuvėse

Dabartinės prekybos žmonėmis tendencijos - paauglių išvežimas nusikaltimams daryti, iš prekybos centrų vogti daiktus. Jie apmokomi vogti, o gyvena vagonėliuose. Jei užsienyje pagauna paauglį, parsiunčia į Lietuvą, tačiau dažnai būna, kad jis ir vėl grįžta atgal, nes tokie vaikai būna kitiems neparankūs, bėgantys iš mokyklos, priešgyniaujantys. Kai paaugliai tampa pilnamečiai, dažniausiai juos pagauna ir jie bausmę atlieka užsienio kalėjimuose. Anot Juditos, čia labai siaura riba tarp to, ar žmogas nukentėjęs, ar darantis nusikaltimą.

Žmones gelbstinčiai moteriai teko pažinti ir vadinamuosius narkotikų mulus, savo organizmuose gabenančius narkotikus. Anot jos, ne jie patys sugalvoja praryti narkotikus ir juos pervežti, tačiau, kai juos pagauna policija, tai jau būna jų pačių reikalas. Dauguma tų vaikinų miršta, kai narkotikų paketėliai plyšta organizmuose.

„Mūsų akyse tai jau nuteistasis ir niekas nesigilina, ar jis pats tai sugalvojo. Įtraukimas į nusikaltimus painus dalykas“,  - pasakojo Judita.
Į vergiją papuola ir suaugę vyrai, kuriems sunkiausia kreiptis pagalbos. „Caritas„ atstovei žinomas ne vienas atvejis, kai viskas prasideda nuo darbo skelbimo laikraštyje. Pavyzdžiui, siūloma išvažiuoti į Ispaniją skinti mandarinų, tačiau nuvažiavus iš žmonių yra paimami pasai, jie gyvena vagonėliuose baisiomis sąlygomis, o žadėtų pinigų niekada negauna. O jeigu pasipriešina, būna sumušami. Dažniausiai tokius žmones po 3-4 mėnesių parveža, tačiau jie niekur nesikreipia, nes gėda prisipažinti, kad jais pasinaudojo. Ir tai nėra pavieniai atvejai.   

Per metus dingsta apie 1000 žmonių

Tikriausiai ne vienas socialiniuose tinkluose esame matę pranešimų, raginančių saugoti savo vaikus. Neva, net ir prekybos centruose, šalia tėvų einantys vaikai būna nuviliojami ir pagrobiami. Judita pasakojo, kad Lietuvoje vaikų pagrobimo atvejai jai nežinomi, tai nėra mūsų šalies tendencija, tačiau tai nereiškia, kad neturėtume būti budrūs. Mūsų šalyje per metus dingsta apie 1000 žmonių, įskaitant ir vaikus. Apie pusė jų atsiranda, o kitų likimas nežinomas.

prekyba zmonemis_renginysKitas nerimą keliantis faktas - vadinamoji juodoji žmogaus organų rinka, kada pagrobtoms aukoms išpjaunami tam tikri organai ir parduodami. Judita neneigia, kad pasaulyje tai vyksta, dažniausiai skurdžiausiose šalyse. Anot jos, tai taipogi nėra Lietuvos tendencija, tačiau nors apie tai mūsų šalyje daug nekalbama, reikia būti atsargiems. „Negali teigti, kad tokių nusikaltimų nėra, nes tiesiog gali nežinoti apie juos“, - sakė ji.

Iš vogtų daiktų atidarė parduotuvę

Šilutės PK bendruomenės pareigūnė Jurgita Kaktienė pasidžiaugė, kad 2018 m. tyrimų dėl prekybos žmonėmis mūsų rajone nebuvo pradėta. Ji supažindino, kad šis nusikaltimas LR Baudžiamajame kodekse priskiriamas prie labai sunkių. BK 147 straipsnio I dalis numato, kad įtraukimas, išvežimas, pardavimas, siekiant įgyti naudos, užtraukia laisvės atėmimą nuo 2 iki 10 metų. To paties straipsnio II dalis numato didesnę - nuo 4 iki 12 metų laisvės atėmimo bausmę, jeigu buvo du ir daugiau nukentėjusių, arba žinant, kad panaudota nukentėjusiojo organo dalelė, arba, kad nusikaltimas vykdytas organizuotoje grupėje.

Prekybos žmonėmis atvejus tiria Tauragės apskrities policijos komisariato specializuoti padaliniai, Šilutės pareigūnai jų netiria. Prieš keletą metų buvo tirtos plačios apimties bylos, kai vogti į užsienį buvo vežami paaugliai, moterys iš socialiai pažeidžiamų šeimų. „Sunku patikėti, nusikaltėliai buvo atidarę parvežtų prekių parduotuvę, tad įsivaizduokime kokie yra vagysčių mąstai“, - pasakojo pareigūnė.

Ji papasakojo ir fiktyvios santuokos atvejį. Merginai buvo pasiūlyta važiuoti dirbti į fabriką užsienyje, tačiau nuvykus jai buvo pasiūlyta fiktyviai susituokti su pakistaniečiu, ko ji neplanavo.