Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Laboratoriniai tyrimai Kuršių marių žuvų taršos nepatvirtino

Image - Laboratoriniai tyrimai Kuršių marių žuvų taršos nepatvirtino

 Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad siekiant įvertinti galimą teršalų poveikį žuvininkystės produktų saugai, sausio mėnesį buvo atrinkti Kuršių marių ir Baltijos jūros priekrantės vandenų žuvų

Šeštadienis, 25 Sausis Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Liberalų sąjūdis pretendentu į Seimą siūlo A. Endziną

Image - Liberalų sąjūdis pretendentu  į Seimą siūlo A. Endziną

Kelti savo skyriaus pirmininką Audrių Endziną pretendentu į Lietuvos Respublikos Seimą vienmandatėje rinkimų apygardoje Šilutės liberalsąjūdiečiai nusprendė trečiadienį, partijos skyriaus visuotiniame

Antradienis, 21 Sausis Komentarai (0)

Problema

Ūkininkams rimtai grasina kiaulių maras ir paukščių gripas

Image - Ūkininkams rimtai grasina kiaulių maras ir paukščių gripas

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, jog mūsų šalies ūkininkams šiuo metu rimtai grasina du virusai: Lenkijoje jau užfiksuota 10 paukščių gripo atvejų, o šalia Šilutės esančiame Plungės rajone neseniai

Penktadienis, 17 Sausis Komentarai (0)

Savivaldybėje

V. Musvydaitė buria žingsniuotojus į didžiausią ėjimo renginį Lietuvoje

Image - V. Musvydaitė buria žingsniuotojus į didžiausią ėjimo renginį Lietuvoje

Išbandžiusi ne vieną sporto šaką sveikatingumo motyvatorė Vlada Musvydaitė pastaruosius kelerius metus yra atradusi ėjimą. Į šį nesudėtingą sportinį užsiėmimą įtraukusi savo šeimą, juo stengiasi užkrėsti ir vis daugiau Lietuvos

Pirmadienis, 27 Sausis Komentarai (2)

Seniūnijose

Gardamo parapija turi naują kunigą

Image - Gardamo parapija  turi naują kunigą

Šilutės rajono katalikų bendruomenės gyvenime - pokyčiai. Tikintieji į naują tarnystę Gardame išlydėjo kunigą Raimondą Jonauską. Telšių vyskupas Kęstutis Kėvalas kunigą paskyrė šv. Roko bažnyčios administratoriumi. Jis taip pat bus

Sekmadienis, 26 Sausis Komentarai (0)

NDBL regata 9Šilutės krašte, besididžiuojančiame, kad čia „vanduo ir žmonės kuria gyvenimą“, būtent laivyba vandenyse kelia didžiausią susirūpinimą. Kintų buriavimo klubo „Marių burės“ buriuotojai susitikime su rajono Savivaldybės ir atsakingų institucijų vadovais išsakė gausybę problemų.

„Šilutės naujienos“ jau anksčiau rašė, kad rajone nėra kur mokyti vaikus buriuoti. Vangų vietinių žmonių norą buriuoti lemia ir infrastruktūros stoka.

Buriuotojai taip pat pastebi itin padriką navigacinę, laivybos tvarką ir saugumo spragas Minijos ir Atmatos upėse. Būtina numatyti pramoginių laivų stovėjimo bazių plėtrą, nepamirštant ne tik buriuotojų, bet ir burlentininkų, kaitininkų.

Reikia plėsti laivų stovėjimo bazę

Laivybos Šilutės rajono vandens telkiniuose situaciją pristatė buriuotojų klubo „Marių burės“ valdybos narys Arūnas Speičys bei klubo prezidentas kintiškis Andrius Varnas. Visuomeniniais pagrindais dirbantys klubo nariai nuo valdininkų pečių nuėmė didelę naštą, nes atliko išsamų analitinį darbą - iškėlė ne tik laivybos problemas, bet ir pasiūlė jų sprendimo būdus.

Šilutės rajonas yra išskirtinėje situacijoje Lietuvoje - rajonas turi vieną ilgiausių kranto linijų tarp visų rajonų ir vieną ilgiausių vidaus vandens kelių tinklą.

Iš 6 rajone registruotų prieplaukų tik trys skirtos ir pramoginiams laivams sustoti ir stovėti, kitos - tik keleiviams įlaipinti ir išlaipinti. Neaišku, kodėl tarp registruotų prieplaukų nėra Uostadvaryje pastatytos ir veikiančios prieplaukos. Galimai ji įregistruota kaip dalis uosto.

„Turizmo tikslais po pasaulį keliaujantys pramoginiai laivai paprastai patikusioje vietoje sustoja nuo kelių valandų iki keliolikos dienų. Tai priklauso nuo gaunamų paslaugų kokybės ir vietovės turistinio patrauklumo. Prieplaukoje ar uoste turi būti sudarytos saugios sąlygos palikti laivą ilgesniam laikui, galimybė susitvarkyti buitinius ir techninius reikalus, apsirūpinti maistu, vandeniu, elektra. Šilutės rajonas galėtų vystyti šią nišą, nes, kaip minėta, jis yra toks vienintelis Lietuvoje“, - pastebi A.Speičys.

Klubo nariai įsitikinę, kad Šilutės savivaldybei vertėtų numatyti pramoginių laivų stovėjimo bazių plėtros planus, parenkant gilesnes akvatorijas buriniams, o seklesnes - motoriniams laivams.mariu bures mingeje plaukia

Minijos prieplauka rūpinasi buriuotojai

Nors A.Speičiui nepavyko aptikti jokių tyrimų apie pramoginės laivybos intensyvumą Lietuvoje, neabejotina, kad Šilutės rajone jis vienas intensyviausių. Nemuno deltoje vasaros metu plaukioja ne tik rajone besibazuojantys laivai. Daug laivų atvežama visam sezonui ar keletui dienų iš visos Lietuvos.

Minijos kaime trijų partnerių - Šilutės savivaldybės, Nemuno deltos regioninio parko ir Kintų klubo „Marių burės“ - pastangomis pagal PHARE projektą sukurtas vandens turizmo infrastruktūros objektas - mažųjų pramoginių laivų stovėjimo ir aptarnavimo bazė su visais būtinais elementais.

Nuo 2003 metų rudens funkcionuojančią prieplauką savo narių pastangomis ir lėšomis prižiūri ir išlaiko vienas projekto partnerių - Kintų buriuotojų mėgėjų klubas.

Laivavedžiai viršija greitį

Tačiau nuo pat šio objekto veiklos pradžios klubas susiduria su problemomis.

Pramoginę laivybą šiame regione (kaip ir visoje Lietuvoje) reglamentuoja įvairios taisyklės, tačiau retas laivininkas jų laikosi. Beje, mažai ženklų, kurie laivininkams primintų laivybos reikalavimus.

Minijos upėje retas laivavedys laikosi nustatyto 5 km/val. greičio, jį viršija 2-3 kartus ar daugiau. Greitis nemažinamas ir Minijos kaimo ribose. Tai sukelia bangas, kurios gadina krantines ir prie jų stovinčius laivus.

„Klubo nariai stengiasi sudrausminti tokius greičio mėgėjus, tačiau iš pokalbių su jais susidaro įspūdis, kad dauguma net nėra girdėję tokių reikalavimų ir nežino ženklų reikšmės“, - piktinasi buriuotojai. Į pastabas pažeidėjai nereaguoja arba elgiasi piktybiškai. Neretai į Minijos kaimą įplaukia vandens motociklai, kuriems čia apskritai draudžiama plaukioti.

Visam regionui skirtas tik vienas laivybos kontrolės inspektorius, turintis oficialią teisę įspėti ar bausti tvarkos nesilaikančius, ar perduoti informaciją apie pažeidimus pareigūnams. Patys klubo nariai siūlosi tapti kolektyviniu priežiūros dariniu (policijos rėmėjų atitikmuo) arba tokias teises deleguoti Minijos kaimo bendruomenei.

Klubas taip pat norėtų inicijuoti lankstinuko su minimaliu teisės aktų, reglamentuojančių laivybą regione, aprašu ar jų santrauka. Tokį lankstinuką buriuotojai galėtų išdalinti visiems Minijos kaime apsilankantiems laivininkams.

Ribojimų nerodo jokie informaciniai ženklai

Siūloma Minijos kaimo prieigose iš Minijos aukštupio pakartoti greičio ribojimo ženklą, papildomai pastatyti ženklą „Kelti bangas draudžiama“ ir papildomą užrašą „Lėta eiga“ - tiems, kurie neturi laivavedžio diplomo ar nežino ženklų reikšmės.

A.Speičys atkreipė dėmesį, jog įvairios institucijos kasmet išleidžia daugybę naujų ar pakeistų ribojimų laivybai Nemuno deltoje, tačiau nemato reikalo ar pareigos tuos reikalavimus atspindėti vandens keliuose. Pavyzdžiui, nors Krokų lankos ežere galioja tam tikri apribojimai, nei išplaukiant iš Atmatos į Duobelę, nei toliau į ežerą nėra jokių ženklų - nei navigacinių, nei informacinių.

Aplinkosauginiuose dokumentuose per saugomas teritorijas nurodomi apžvalginiai maršrutai, kuriais turizmo tikslais leidžiamas laivų eismas, tačiau jie nėra taip pat pažymėti Vandens kelių direkcijos jūrlapyje, jokiomis gairėmis ar bojomis vandenyje.

Bus kuriama darbo grupė

Šilutės rajono savivaldybėje sušauktame pasitarime pramoginių burinių ir motorinių plaukiojimo priemonių laivavedžiai, Lietuvos vidaus vandens kelių direkcijos, Saugios laivybos inspekcijos, Nemuno deltos regioninio parko, Šilutės rajono aplinkos apsaugos agentūros atstovai svarstė, kaip minėtas problemas reikėtų spręsti.

„90 proc. laivų yra greitaeigiai, o ne buriniai. Visi vandens kelio dalyviai turi turėti vienodas teises. Čia - kaip autostradoje - su arkliais negalima važinėti“, - Nemuną prilyginęs greitkeliui, o burinius laivus - arkliams, kalbėjo Šilutės uosto direktorius Rimgaudas Višinskas.

Buriuotojai patys pasisiūlė ženklus pagaminti ir pastatyti, jei tik bus duotas leidimas, tačiau atsakingų institucijų atstovams nepavyko tarpusavyje sutarti, kas iš jų turėtų leidimus išduoti. Jokių realių sprendimų nė vienai išvardintai problemai nebuvo pasiūlyta. Susidarė įspūdis, kad daugelis apie tai išgirdo pirmą kartą. Meras V.Pozingis nutarė iš suinteresuotų pusių sudaryti darbo grupę, kuri imtųsi spręsti iškeltas problemas.

Po susirinkimo A.Speičys „Šilutės naujienoms“ sakė, jog susitikimu yra patenkintas, nes pagaliau ledai pajudėjo. Galų gale buvo atsakyta ir į šiuo metu labiausiai nerimą keliantį klausimą apie būsimą vaikų buriavimo mokyklėlę. Nemuno deltos regioninio parko direktorius patikslino Krokų lankos ežero ribas, todėl jau dabar žinoma, kad ežero prieigose vaikai galės mokytis buriuoti.

Silutes naujienu LOGO

Susiję straipsniai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt