Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Priminimas medžiotojams: medžiojamuosius gyvūnus privalu apskaityti

Image - Priminimas medžiotojams: medžiojamuosius gyvūnus privalu apskaityti

  Aplinkos ministerija primena medžiotojams, kad jie privalo, kaip pareigoja Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės, vieną kartą per medžioklės sezoną (sausio-kovo mėn.) atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitą pagal pėdsakus sniege. Šios apskaitos

Pirmadienis, 14 Sausis Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (3)

Oficialūs pranešimai

Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

Image - Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

  Nuo rugpjūčio 21 dienos mažėja vietinė rinkliava už įvažiavimą transporto priemone į Kuršių nerijos nacionalinio parko teritoriją – jis lengviesiems automobiliams mažės net keturis kartus nuo 20 iki 5

Penktadienis, 11 Rugpjūtis Komentarai (0)

Politika

Startuoja savivaldos rinkimai

Image - Startuoja savivaldos rinkimai

   Praėjusiųjų metų gruodžio 28 d. baigėsi visų pretendentų į Savivaldybės tarybos narius ir į mero postą registracijos

Ketvirtadienis, 10 Sausis Komentarai (0)

Problema

Kovoje su šiukšlintojais naujas ginklas – iš garažų dingo konteineriai

Image - Kovoje su šiukšlintojais naujas ginklas – iš garažų dingo konteineriai

  Padangos, unitazai, stiklai, gelžgaliai, plastiko ir statybinės atliekos, baldai, manekenų dalys ar sodo skulptūros, netgi obuoliai - visą šį „turtą“ kai kurie šilutiškiai daug metų vežė ir palikdavo šalia konteinerių

Antradienis, 15 Sausis Komentarai (0)

Savivaldybėje

Laisvės gynėjus pamariškiai pagerbė atminimo liepsnelėmis, laužais, trispalviu kryžiumi

Image - Laisvės gynėjus pamariškiai pagerbė atminimo liepsnelėmis, laužais, trispalviu kryžiumi

  Mokyklų ir įstaigų languose sužibusios atminimo žvakelės; Sausio 13-osios atminimo laužai ir trispalvis kryžius Traksėdžiuose; šv. mišios ir koncertas Šilutėje; automobilių slalomo varžybos Sausio 13-osios taurei laimėti Armalėnų aerodrome, jaunimo

Trečiadienis, 16 Sausis Komentarai (0)

Seniūnijose

Liūdna žiūrėti, ką chuliganai padarė miestelio eglei

Image - Liūdna žiūrėti, ką chuliganai padarė miestelio eglei

„Po švenčių daugeliui nelengva, taip ir šiai eglutei Saugose“, – po Šv. Kalėdų socialiniame tinkle atsirado toks įrašas ir nuotrauka, kad eglutė pavojingai pasvirusi. Jau ryte šią kuklią žaliaskarę Saugų seniūnijos

Šeštadienis, 29 Gruodis Komentarai (0)

arsenas vandenyjePastaruoju metu žiniasklaidoje vis pasirodo pranešimai apie sunkiuoju metalu - arsenu užterštą vandenį šalies savivaldybėse. Per didelis arseno kiekis aptiktas jau keturių šalies rajonų geriamajame vandenyje: Raseinių, Marijampolės, Jurbarko ir Lazdijų.

Geriamajame vandenyje rasti dideli arseno kiekiai sukėlė ant kojų sveikatos ir maisto specialistus - nutarta patikrinti mažųjų vandenviečių vandenį visoje šalyje.

„Šilutės naujienos“ domėjosi, kokia geriamojo vandens būklė Šilutės rajone. Pasirodo, kad mūsų vanduo nebus papildomai tiriamas - specialistai tam turi savų priežasčių.

 

Paragino išsitirti vandenį

Spalio pabaigoje Aplinkos ministerija kreipėsi į šalies savivaldybes, nurodydama, kad jos užtikrintų geriamojo vandens kokybę, ir atkreipė dėmesį į vis dar nustatomus atvejus, kai viešai tiekiamame geriamajame vandenyje viršijamos leistinos sunkiojo metalo - arseno koncentracijos. Atvejais, kuomet vandens gręžiniuose randami dideli arseno kiekiai, didžiausia atsakomybė tenka viešajam vandens tiekėjui, kurį prižiūri vietos savivalda.

„Tai, kad faktai apie viršijamas arseno, pavojingo cheminio elemento, koncentracijas geriamajame vandenyje kartojasi, yra labai rimtas signalas. Neturime teisės rizikuoti žmonių sveikata ir negalime delsti nė minutės. Todėl prašau šalies savivaldybes ir visas atsakingas institucijas imtis neatidėliotinų veiksmų, kad būtų ištirta geriamojo vandens kokybė“, - sakė aplinkos ministras Kęstutis Navickas.

Tuo tarpu Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) pabrėžia, kad vandens tiekėjai privalo tiekti tik saugų geriamąjį vandenį, o kilus bent menkiausiam įtarimui dėl jo saugos ar kokybės, imtis skubių veiksmų. Visų pirma - nutraukti vandens tiekimą ir informuoti gyventojus.

„Dėl vis pasitaikančio neleistino cheminio užterštumo sustiprinta visų Lietuvos vandenviečių kontrolė. Vandens tiekėjai įpareigoti, jei reikia, atlikti papildomus vandens tyrimus ir užtikrinti, kad gyventojams būtų tiekiamas saugus ir kokybiškas geriamasis vanduo - tai svarbiausia vandens tiekėjo pareiga ir atsakomybė. Be to, ieškodami problemos sprendimo būdų, vandens tiekėjai kartu su specialistais turi išsiaiškinti galimas vandens taršos priežastis“, - komentavo ir VMVT direktorius Darius Remeika.

Kol kas neaiškus arseno atsiradimo vandenyje šaltinis. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nurodo, kad esant arseno koncentracijai geriamajame vandenyje 10 - 50 mkg/l daromas neigiamas poveikis sveikatai. Arsenas - organizme linkęs kauptis sunkusis metalas. Jis gali sukelti mažakraujystę, galvos skausmus, kvėpavimo takų ir kitas ligas. Arsenas į aplinką patenka iš chemijos, farmacijos, elektronikos, tekstilės, optikos, energetikos, trąšų pramonės įmonių ir jų gaminių. Šio sunkiojo metalo yra ir akmens anglies pelenuose.

Šilutės VMVT vandenį tiria kasmet

Šilutės VMVT specialistas Mantas Norvilis pasakojo, kad geriamasis vanduo Šilutės rajone yra tiriamas kasmet, o naujausi duomenys apie vandens kokybę pateikiami gyventojams iki vasario mėnesio. Specialaus nurodymo dėl pastarųjų savaičių įvykių ištirti vandenį papildomai Šilutės VMVT negavo.

„Jeigu atlikdami kasmetinius tyrimus matytume, kad kurio nors elemento koncentracija didėja, tada nukreiptume dėmesį į tas vandenvietes ir atliktume papildomus tyrimus“, - sakė specialistas.

VMVT tiria mikrobiologinius (žarninės lazdelės, žarniniai enterokokai) ir cheminius rodiklius (stibis, arsenas, bromas, bromatas, švinas ir kt.). Specialistas rodė visų 43 rajono vandenviečių, didesnių ir mažesnių, ataskaitas. Mūsų rajone kai kuriose vandenvietėse šiek tiek normas viršija geležis ir amonis. Arseno nerandama visiškai.

„Šilutės rajone yra požeminiai geležies ir amonio klodai, šių gamtinių sąlygų mes nepakeisime“, - apie didesnę geležies ir amonio koncentraciją sakė specialistas.

Pagal higienos normas, kuomet geležies randama nuo 200 iki 2000 mkg/l, jį leidžiama gerti ir tai nekenkia sveikatai. Tiesiog pakinta vandens skoninės savybės, kvapas, kenčia vamzdžiai, buitiniai prietaisai. Pastaruoju metu pagrindinis vandens tiekėjas - „Šilutės vandenys“ aktyviai investuoja į nugeležinimo įrangą vandenvietėse, taigi geležies aptinkama vis mažiau.

Pasak M. Norvilio, mūsų vanduo vienas geriausių visoje Lietuvoje, nes Šilutės rajone veikia uždara vandens tiekimo sistema. 100 proc. vanduo gaunamas požeminis, jis yra specialiai neapruošiamas, toks ateina iš giluminio gręžinio, kuris yra 100 metrų gylyje. Kitų miestų vandenvietėse yra atviros vandens ruošyklos, kuriose vanduo filtruojamas, ajeruojamas. Valant vandenį tokiu būdu didesnė rizika, kad jis gali užsiteršti tiek cheminėmis medžiagomis ar net uodo trūklio lervomis.

Vandens tiekėjai nuramina

Kad šilutiškiams dėl sunkiojo metalo arseno vandenyje nerimauti nereikėtų, nuramino ir „Šilutės vandenų“ direktorius Alfredas Markvaldas. Jis pasakojo, kad kasmet Lietuvoje atliekamas monitoringas, pagal kurį matosi, kuriose Lietuvos vietose gali būti aptinkamas arsenas. Šilutės rajonas į šią zoną nepatenka.

Be to, visų 43 mūsų rajono vandenviečių vanduo yra tiriamas ir stebimas kasmet.

„Šilutiškiai gali nebijoti, arseno mūsų rajono vandenyje nėra ir niekada nebuvo“, - nuramina A. Markvaldas. Pasak jo, ir visas įmonės kolektyvas, Lietuvoje kilus arseno ažiotažui, nejautė jokio nerimo, nes buvo užtikrinti vandens kokybe.

Interneto svetainėje www.silutes-vandenys.lt yra skelbiami Šilutės rajono cheminių vandens tyrimų rezultatai, taigi kiekvienas gyventojas gali su jais susipažinti.

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt