Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Pavasaris – medelių sodinimo metas Šilutėje

Image - Pavasaris – medelių sodinimo metas Šilutėje

Atėjęs pavasaris - pats geriausias laikas atsinaujinti, pradėti naujus darbus ir gerai leisti laiką. Nors pasaulinis virusas pristabdė gyvenimą, Šilutės seniūnijos ir „Šilutės komunalininko“ darbininkai nesnaudžia. Šilutės mieste jau pasodinta

Penktadienis, 15 Gegužė Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (5)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Šilutės savivaldybės taryboje pasikeitė opozicijos lyderis

Image - Šilutės savivaldybės taryboje pasikeitė opozicijos lyderis

Šilutės savivaldybės tarybos posėdyje balandžio 23 dieną opozicijos lyderė, konservatorė Sandra Tamašauskienė paskelbė apie savo atsistatydinimą iš lyderės pareigų. Ji sakė, kad jos atsistatydinimas yra sutarties su opozicijos partneriais -

Ketvirtadienis, 7 Gegužė Komentarai (0)

Problema

Senoji Šilutės autobusų stotis stumiama į aukcioną

Image - Senoji Šilutės autobusų stotis stumiama į aukcioną

Šilutės vaizdą darkantys ir visus įvažiuojančius į mūsų miestą šiurpinantys senieji autobusų stoties pastatai pagaliau pradėti stumti privatizacijai.Šilutiškiai jau seniai piktinasi, kad šie nebenaudojami pastatai netvarkomi, kad juose dažnai būriuojasi

Pirmadienis, 25 Gegužė Komentarai (1)

Savivaldybėje

Vaikų darželiai atgijo: turi modernių termometrų, lanko pusė vaikų

Image - Vaikų darželiai atgijo:  turi modernių termometrų, lanko pusė vaikų

Ar įmanoma, kad penkiametis vaikas susirgtų... depresija? Mintis regis, nereali, tačiau kaip tik tokiu klausimu nustebina mažametės mama. Toji mintis moterį ne juokais pradėjo kamuoti pastarąjį mėnesį, kol ji buvo

Antradienis, 26 Gegužė Komentarai (0)

Seniūnijose

Juknaitiškiai įžuvino tvenkinį ir jau svajoja apie paplūdimį

Image - Juknaitiškiai įžuvino tvenkinį ir jau svajoja  apie paplūdimį

Didžiajame Juknaičių ežere apsigyveno amūrai, karpiai, plačiakakčiai - iš viso apie 360 žuvų. Įžuvinti ilgus metus apleistą, nendrėmis apaugusį vandens telkinį sugalvojo aktyvūs bendruomenės nariai, prieš tai pasitarę su specialistais

Penktadienis, 15 Gegužė Komentarai (0)

 

nakvynes namai_2Kol vieni gražiausias metų šventes pasitiko apsupti artimųjų, jaukiai išpuoštuose namuose, kiti plotkelę laužė valdiškuose - nakvynės namuose. Kai nuvykome pakalbinti šių žmonių ir išgirsti jų gyvenimo istorijų, tikėjomės visko - liūdesio, nevilties. Tačiau pasitiko... džiugios šypsenos: šie namai daugumai tapę uostu, reiškiančiu kaulų nelaužančią šilumą, maistą ir visokeriopą pagalbą, be kurios tiesiog pražūtų.

Žinoma, durys atviros ir tiems, kuriems reikia tik šiltai praleisti žvarbias naktis, nes „išmušti“ įsisenėjusio jų gyvenimo būdo dažnai nebeįmanoma.

Gyventojų netrūksta

Po Šilutės socialinių paslaugų centro stogu įkurti nakvynės namai, laikino apnakvindinimo skyrius ir krizių centras. Kaip pasakojo šio padalinio vedėja socialinėms paslaugoms Aušra Norvilienė, apgyvendinimo paslauga šiuo metu teikiama net 29 žmonėms, dar 11 naudojasi laikinu apnakvindinimu - į centrą gali ateiti nuo 16 valandos ir būti čia iki ryto.

Kad visi čia randantys prieglobstį jaustųsi kaip įmanoma jaukiau, o ypač per šventes, jau ne vienerius metus labai prisideda kitos organizacijos ir įstaigos: M. Jankaus mokyklos mokiniai atneša gardžių keksiukų, su dovanomis atskuba Vydūno gimnazijos moksleiviai, „Carito“ darbuotojai ir Trečiojo amžiaus universiteto senjorai. Skanesnių vaišių parūpina ir „Maisto bankas“.
„Stengiamės, kiek įmanoma, sukurti kuo jaukesnę namų atmosferą“, - sakė A. Norvilienė.

Gyvena šia diena

Viename kambaryje pasitinka 72 metų Kazimieras ir 65 žiemas bei vasaras jau suskaičiavęs Kęstutis. Pastarasis čia gyvena nuo praeitų metų rugsėjo, ir neslepia, kad dėl susiklosčiusios situacijos gyvenime kaltas tik alkoholis. Jaunystėje vyras turėjo šeimą, tiesa, neilgai – vos kelerius metus, santuoka iširo būtent dėl pomėgio išgėrinėti.

„Turiu mergelikę, bet nebendraujame, žinau tik tiek, kad ji lyg ir Švedijoje gyvena“, - jau susitaikęs su tokiu likimu apie dukrą liūdnai kalba vyras.

Šiuo metu jis laukia eilėje į senelių namus, kadangi vienas gyventi jau nebegali – neleidžia sveikata. Tris kartus keistas klubo sąnarys, kurį organizmas vis atmeta, tad judėti vyras gali tik neįgaliajam skirto vežimėlio pagalba.

Jo kambariokas Kazimieras čia atsidūrė po gaisro supleškėjus sesers namui, kuriame kartu ir gyveno. Vaikų, kurie galėtų juo pasirūpinti, vyras neturi – sako, nesisekė meilės reikalai. O sesers atžalos į savo namus po nelaimės jo neįsileido.

Paklausti, ar neliūdna buvo Kalėdas ir Naujus metus sutikti čia, o ne artimųjų apsupty, abu tik linguoja galvas, kad tos šventės – jau kaip eilinės dienos. Jiems svarbiausia, kad čia gali gyventi šiltai, patogiai ir aprūpinti viskuo, kas būtina.

Kadangi abu neslėpė, jog likimai šitaip susiklostė dėl velnio lašų, atvirai pripažino kartais ir čia neatsispiriantys pagundai paragauti prie gero nevedančių gėrimų...

„Čia jau negersi, kaip namuose. Turi tyliai kaip zuikis būti, kad į gatvę neišmestų“, - juokavo Kazimieras.

Išgirsta ir priekaištųnakvynes namai_1Pasak A. Norvilienės, tokios istorijos dažnos – neretai vyrai čia atsiduria būtent dėl to, kad „prageria“ ir vaikus, ir žmonas. O artimieji atsisako juos net lankyti – tiesiog nutraukia visus saitus. Vieno čia gyvenančio vyresnio amžiaus senolio vaikai net yra pasakę į juos kreiptis tik tėvo mirties atveju.

„Stengiamės kurti namų atmosferą, sąlygos čia tikrai geros – viskas paduota ir viskuo aprūpinama. Bet dažnai ir priekaištų sulaukiame, ypač iš tų, kurie naudojasi laikino apnakvindinimo paslauga“, - neslėpė A. Norvilienė. Ir nors tokiems gyventojams skirtos tik 5 lovos, vakarais, kad nešaltų gatvėje, Nakvynės namų duris praveria net 10 vyrų ir viena moteris. Kadangi lovų nepakanka, tenka tiesti čiužinius, bet sutelpa visi.

Dažniausiai nepasitenkinimas ir kyla būtent dėl alkoholio. Dienomis, kuomet pradedamos mokėti pašalpos, nakvynės namų darbuotojai jau laukia nemalonumų: tenka kviesti ir greitąją, ir policiją, kad nuramintų kylančius konfliktus. Nepatenkinti vyrai būna ir tuo, kad smarkiai išgėrusių jų neįleidžia į „namus“ - tenka kelias valandas pasivaikščioti, kol prablaivės. Tačiau tokia šių namų kasdienybė, su kuria tenka ir kovoti, ir stengtis kažkaip pakeisti žmonių mąstymą.

Padalinio vadovė neslepia, kad iš visų šiuo metu čia tiek apgyvendinimo, tiek laikino apnakvindinimo paslaugas gaunančių vyrų negeria vos vienas – jau metus. Dar vienas vyriškis pats labai kabinosi į gyvenimą, susirado darbą „Šilutės balduose“, darbuotojos jam padėjo išsinuomoti butą, ir dabar jis savo gyvenimą kuria pats. O dauguma gyvena šia diena.
„Dažnai juokauju, kad savo priežiūron gauname naujagimius – neturinčius jokių dokumentų, socialinio draudimo, neįgalius, bet nesitvarkiusius dokumentų. Išprausiam, aprengiam, pas gydytojus vežiojame“, - sakė A. Norvilienė.

Džiaugiasi gyvenimo sąlygomis

Apgyvendinimo paslauga šiuo metu naudojasi 29 žmonės, iš jų trys moterys. Visos gyvena kartu – dalijasi dviem kambariais ir virtuvėle, kurioje pačios gaminasi maistą. Štai ir Kūčių vakarienę susiruošė pačios – jaukiai pavakarojo, pasikalbėjo. Bet moterys nesiskundžia – sako, kad joms čia išties gera, ir nori pabrėžti, kad nakvynės namuose gyvena ne tik asocialūs asmenys, todėl jas labai žeidžia toks požiūris.

Štai Lilija, kuri dar priklauso ir Šilutės neįgaliųjų draugijai, jau 9 mėnesius čia gyvena dėl to, kad gaudama menką neįgalumo išmoką neišgali nuomotis būsto, pirktis reikalingų vaistų ir maisto. Kol gyveno su sutuoktiniu, moteris namie augino du vaikus, tad nesukaupė ir reikalingo darbo stažo. O kai prieš 20 metų vyrą pasiglemžė plaučių vėžys, teko suktis kaip išmano. Lilija kaimuose pradėjo slaugyti senelius - už tai gaudavo maisto ir tiesiog galėdavo gyventi jų namuose. Tačiau paskutinį slaugytą garbaus amžiaus vyriškį jo artimieji išvežė į senelių namus.

„Sūnus gyvena Klaipėdoje, dukra - kaime, tai atveža pačios augintų daržovių. Bet gyventi pas vaikus negaliu - tiesiog nenoriu sėdėti jiems ant sprando“, - pasakojo Lilija, kuri jau 8 metus stovi eilėje socialiniam būstui gauti.

Šypsotis nepaliauja ir 68 Nijolė, nors šiuo metu serga krūties vėžiu, ir jau sausio viduryje jai teks atlaikyti chemoterapijos kursą. Sako, kad be galo džiaugiasi vadovės A. Norvilienės ir kitų darbuotojų palaikymu - jos moteriai pasakė, kad šioje kovoje ji neliks viena, organizuoja vizitus pas gydytojus, nuveža.
Nijolės sūnus, tiesa, ne biologinis, o įsisūnytas, su šeima gyvena Vokietijoje. Jis siūlė mamai kraustytis pas juos, tačiau moteris, kaip ir Lilija, nenori jaunai šeimai tapti našta.

„Tomuką įsisūnijau kai jam buvo vos mėnuo. Labai norėjau vaikų, tačiau Dievas nedavė. Dėl to ir su antruoju vyru išsiskyriau. Jis sakė negalėsiantis auginti svetimo vaiko, o aš jo labai norėjau“, - šypsojosi moteris.

Nijolė irgi ilgus metus slaugė senelius, bet ne Lietuvoje, o Vokietijoje. Tačiau ilgainiui ir pačios sveikata ėmė blogėti, ir jaunesnių konkurenčių pasipylė kaip iš gausos rago. Grįžusi iš Vokietijos Nijolė kurį laiką gyveno pas brolį - jis ir nurodė šiuos nakvynės namus.

„Niekas čia neatėjome iš gero gyvenimo. Kai mirė mano mama, užstačiau jos butą, kad pati galėčiau išvykti į Niujorką - slaugyti senelių, tačiau likau apgauta ir be darbo. O išsipirkti buto jau nebebuvo už ką. Taip atsidūriau Vokietijoje, o vėliau - ir čia“, - pasakojo Nijolė.

Krizių centras - taip pat netuščias

Kiek liūdnesnis Daivos likimas. 46 metų moteris čia gyvena jau dvejus metus. Juknaičiuose socialiniame būste gyvenusi Daiva jį prarado dėl susikaupusių skolų, tad dabar nemažą sumą iš gaunamos neįgalumo pašalpos nuskaičiuoja antstoliai. Moteris pasakojo ne kartą bandžiusi ieškotis darbo, tačiau niekas jos neįdarbina dėl neišsprendžiamų sveikatos bėdų.
Liūdniausia, kad Daiva negali auginti jauniausios savo dukros, kuriai jau penkeri. Mergaitė nuo trijų mėnesių auga su močiute, nes Daivai dėl sveikatos sunku pasirūpinti net savimi.

Po socialinių paslaugų centro stogu įsikūrę ir Krizių namai. Juose šiuo metu glaudžiasi dvi motinos: viena su dviem, kita - su penkiais vaikais. Pastaroji paliko jos vaikus skriaudusį sugyventinį, tad kol gaus socialinį būstą, glausis čia. Kaip pasakojo A. Norvilienė, mama labai stengiasi: mokosi, ieško darbo, tačiau išsinuomoti buto neįstengia. Be to, dauguma butų savininkų nenori su ja sudaryti nuomos sutarties būtent dėl vaikų. Šiuo metu moteris yra antra eilėje gauti socialinį būstą, tad tikėtina, kad greitai šeima kraustysis į naujus namus.