Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Lietuvoje pasirodė retosios meldinės nendrinukės su specialiomis kuprinėlėmis

Image - Lietuvoje pasirodė retosios meldinės nendrinukės su specialiomis kuprinėlėmis

  Gegužės pradžioje ornitologams pavyko sugauti į pamarį grįžusias meldines nendrinukes, kurioms praėjusiais metais buvo uždėti į kuprinėles panašūs prietaisai – geolokatoriai. Juose sukaupta informacija padės nustatyti, kur žiemoja lietuviškos meldinės

Ketvirtadienis, 16 Gegužė Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (3)

Oficialūs pranešimai

Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

Image - Mažės rinkliava už įvažiavimą į Neringą

  Nuo rugpjūčio 21 dienos mažėja vietinė rinkliava už įvažiavimą transporto priemone į Kuršių nerijos nacionalinio parko teritoriją – jis lengviesiems automobiliams mažės net keturis kartus nuo 20 iki 5

Penktadienis, 11 Rugpjūtis Komentarai (0)

Politika

Startavo Savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komitetas

Image - Startavo Savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komitetas

  Naujieji savivaldybės politikai ima valdžią, - taip galima pasakyti pabuvojus 9-ojo šaukimo Savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų komiteto pirmajame posėdyje. Jo nariais Tarybos posėdyje buvo paskirti 9 politikai, jie atstovauja

Ketvirtadienis, 16 Gegužė Komentarai (0)

Problema

Balkone uždarytas ir savo išmatas ėdęs šuo buvo įkalintas jau ne pirmą kartą

Image - Balkone uždarytas ir savo  išmatas ėdęs šuo buvo  įkalintas jau ne pirmą kartą

  Išsekęs šuo, gyvenantis savo išmatomis užterštame balkone Klaipėdoje, išgelbėtas gyvūno staugimo neapsikentusių kaimynų dėka. Šis šuns nepriežiūros atvejis pašiurpino ne tik daugiabučio kaimynus, bet ir kiekvieną, skaičiusį šią istoriją. Šiuo

Ketvirtadienis, 9 Gegužė Komentarai (0)

Savivaldybėje

Šilutiškiai Prezidentu norėjo matyti G. Nausėdą arba S. Skvernelį

Image - Šilutiškiai Prezidentu norėjo matyti G. Nausėdą arba S. Skvernelį

  Sekmadienį pusė Šilutės rinkimų apygardos balsavimo teisę turinčių gyventojų dalyvavo rinkimuose – iš viso 18 046 žmonės. Už Gitaną Nausėdą balsavo 6518 (36,45 proc.) rinkimuose dalyvavusių Pamario krašto gyventojų, už

Trečiadienis, 15 Gegužė Komentarai (0)

Seniūnijose

Usėnų mokytojos grįžo iš Prancūzijos

Image - Usėnų mokytojos grįžo iš Prancūzijos

Usėnų pagrindinė mokykla dalyvauja Europos Komisijos finansuojamame projekte Erasmus+ „Atrasti Europos paveldą, remiantis kultūrinėmis ištakomis“. Projektas tęsis dvejus metus ir suburs šešias Europos mokyklas iš Italijos (projekto koordinatoriai), Lietuvos, Prancūzijos,

Ketvirtadienis, 2 Gegužė Komentarai (0)

 

2Balandžio 15 d. prasidėjo žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas, kuris tęsis iki birželio 7 d. Šiemet įsigaliojo kelios naujovės, susijusios su tiesioginėmis išmokomis, kurios turėtų pagreitinti ir pagerinti deklaravimo darbus. Tiesa, esminių pokyčių pasėlių deklaravimo sistemoje nenumatoma.

Geriau nevėluoti

Pavėluotai paraiškos bus priimamos iki liepos 2 d., už kiekvieną pavėluotą darbo dieną (savaitgaliai, šventinės dienos ir po jų einanti pirma darbo diena laikomi viena darbo diena) tiesioginių išmokų už plotą sumą mažinant 1 proc.

Pasibaigus pavėluotai teikiamų paraiškų priėmimo terminui, paraiška priimama tik tais atvejais, kai vėlavimą lėmė nuo pareiškėjo valios nepriklausančios (force majeure) aplinkybės.
Žemės ūkio ministerijos 1-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus vyriausiasis specialistas Skirmantas Ramoška teigė, kad šiųmetės naujovės didelės įtakos deklaravimui neturės, gal tik kiek sumažins administracinę naštą pareiškėjams.

Pašnekovo teigimu, jei nustatoma, kad dėl administruojančių institucijų veiklos klaidų nebuvo išmokėta parama, ji gali būti išmokėta vėliau nustačius šį faktą.

Anot specialisto, vienas palengvinimas toks, kad dabar Nacionalinė mokėjimo agentūra (toliau – NMA) iš pareiškėjų reikalaus žemės valdymo teisės (nuosavybės, nuomos ar panaudos pagrindais) patvirtinimo dokumentų tik tuo atveju, jei plotų, kurių valdymo teisę būtina pagrįsti, dokumentų po einamųjų metų rugpjūčio 1 d. nebus Valdų registre.

Tikslinamos apibrėžtys ir švelninamos tinkamumo sąlygos

Pasak pašnekovo, patikslinta, kad ariamoji žemė – žemės plotas, suariant naudojamas žemės ūkio augalams auginti ar pūdymui laikyti. Ariamajai žemei taip pat prilyginami žemės plotai, kuriuose žemės ūkio augalai auginami naudojant bearimes technologijas. Patikslinta ir ganyklos ar pievos sąvoka: ganykla arba pieva – užsėtas daugiametėmis žolėmis arba natūralus žemės plotas, įskaitant daugiametes ganyklas arba pievas, kuris naudojamas gyvuliams ganyti, žolei ar žolės produkcijai gauti ir kuriame dažniau nei kas penkeri metai taikoma sėjomaina.

Kaip sakė S. Ramoška, buvo pakeistos tinkamumo sąlygos ir nustatyta, jog klasifikatoriaus I grupės augalai gali būti jungiami į plotus, kuriuos sudaro daugiau nei viena auginamų augalų rūšis, o tokie plotai negali būti didesni nei 0,5 ha (vietoje buvusių 0,3 ha). Žaliajame pūdyme auginami žoliniai augalai ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugsėjo 1 d. (vietoje rugsėjo 15 d.) turi būti įterpiami į dirvą, o prieš įterpiant į dirvą nuimti šių augalų derlių draudžiama. Trumpinamas laikotarpis nuo gruodžio 15 d. iki gruodžio 1 d., iki kada pareiškėjas turi išlaikyti nesuartus žalinti skirtus azotą kaupiančių augalus plotus (arba ražienas).

Švelnesnės sankcijos, tikslinama tvarka

Kaip teigė S. Ramoška, švelnesnis sankcijų traktavimas bus taikomas keliais atvejais. Vienas jų – kai nustatoma, kad deklaruojant KTŽ, DAK, DUK kodais deklaruojami klasifikatoriuje esantys pasėliai – netaikoma neteisingo deklaravimo sankcija – tiesiog nemokama už tokius laukus.
Pareiškėjams, pretenduojantiems į susietąją paramą už vaisių ir uogų auginimą ir nenuėmusiems derliaus laiku (iki einamųjų metų lapkričio 15 d.), parama bus nemokama tik už laukus, kuriuose užfiksuotas pažeidimas.

Kitas atvejis – kai randamas kitas nei deklaruojamas susietajai paramai gauti pasėlis, neteisingo deklaravimo sankcija taikoma tik susietajai paramai, o kitoms tiesioginėms išmokoms ši sankcija netaikoma, jeigu kitas rastas pasėlis gali būti tinkamas tiesioginėms išmokoms gauti.

Pašnekovas aiškino, jog, žalinimui įgyvendinti pasirinkus posėlį, deklaravimo metu reikės pažymėti, ar posėlis susideda iš žieminių, ar iš vasarinių augalų. Posėliui pasirinkusiems vasarinius augalus žalinimo išmokos bus mokamos įprasta tvarka (be vėlavimų).

Kitais metais deklaruoto žieminio posėlio vietoje žieminių augalų sėti negalima, nes praėjusiais metais užsodintas žieminio posėlio plotas bus nebelaikomas ekologiniu atžvilgiu svarbių vietovių (toliau – EASV) elementu, t. y. neatitiks žalinimo reikalavimų ir reikės grąžinti anksčiau išmokėtą paramą.
Kaip sakė S. Ramoška, nebus tikrinamas piktžolėtumas, užteks, kad plote auginami žemės ūkio augalai būtų dominuojantys ar ganykla arba pieva nušienauta laikantis nustatytų terminų.

Kitoks daugiamečių pievų deklaravimas, skundų vertinimas

Anot specialisto, atsižvelgiant į Europos Komisijos audito pastabas, nuo šiol daugiametes pievas bus galima deklaruoti tik praėjus penkeriems metais po ariamos žemės deklaravimo atitinkamame plote.
Taip pat pareiškėjui draudžiama tyčia dalyti valdą, jei jis siekia gauti didesnę paramos sumą ar išvengti žalinimo reikalavimų vykdymo (EASV deklaravimo, pasėlių įvairinimo).

Kaip aiškino pašnekovas, buvo sušvelnintas geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (toliau – GAAB) reikalavimų pažeidimų traktavimas. T. y. pažeidus 5 GAAB standarto reikalavimą, kuris draudžia auginti kaupiamuosius žemės ūkio augalus statesniuose nei 12 proc. šlaituose, bus taikomos daug mažesnės sankcijos. Vietoj buvusių 20 proc. bus taikoma 3–5 proc. sankcija.

S. Ramoškos teigimu, siekiant sumažinti nepasitvirtinusių skundų ir su tuo susijusių patikrų skaičių nuo šiol NMA reaguos tik į tokius skundus: kai gaunama informacija (skundas, pranešimas ar kt.) apie pareiškėją iš sklypo (-ų) savininko (nurodant kadastrinį arba unikalų numerį); kai gaunama informacija iš anoniminio asmens apie valstybinės žemės plotą dėl netiksliai ir (arba) neteisėtai einamaisiais arba praėjusiais metais deklaruotų plotų (t. y. plotų, kuriuos pareiškėjas deklaravo neturėdamas šių plotų teisėto valdymo teisės ir (arba) šiuose plotuose nevykdo žemės ūkio veiklos).

Pradedamas taikyti išmokų ribojimo mechanizmas

Pasak pašnekovo, nuo 2019 m. pagal pateiktas paraiškas priskaičiuotoms pagrindinėms išmokų sumoms, viršijančioms 150 000 eurų, taikomas 100 proc. mažinimas. Iš sumos, viršijančios 150 000 eurų, prieš tai atskaičiuojami faktiškai išmokėti atlyginimai ir su darbo užmokesčiu susiję mokesčiai. Tačiau reikia deklaruoti apie 2400 ha, kad būtų pasiekta riba, nuo kurios gali būti taikomas išmokų mažinimas.
S. Ramoška reziumavo, kad 2019 m. skirta bendra tiesioginių išmokų už plotus ir gyvulius suma sieks 483,68 mln. eurų (praėjusiais metais – 475,31 mln. eurų).

Numatomi preliminarūs vidutiniai išmokų dydžiai pagal atskiras paramos schemas: vienkartinė išmoka už plotus – 64 eurai už ha, žalinimo išmoka – 50 eurų už ha, pirmųjų hektarų išmoka – 58 eurai už ha, jaunojo ūkininko išmoka – 48 eurai už ha.

Preliminarūs vidutiniai numatomi susietosios paramos išmokų dydžiai: baltyminiai augalai – 50 eurų už ha, lauko daržovės – 344 eurų už ha, uždaro grunto daržovės – 210 eurų už arą, vaisiai ir uogos – 240 eurų už ha, sertifikuota javų sėkla – 15 eurų už ha, cukriniai runkeliai – 94 eurai už ha, melžiamos karvės – 107 eurai, pieninių veislių buliai – 79 eurai, o mėsiniai galvijai – 91 euras.

ZUM

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt