Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Laboratoriniai tyrimai Kuršių marių žuvų taršos nepatvirtino

Image - Laboratoriniai tyrimai Kuršių marių žuvų taršos nepatvirtino

 Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad siekiant įvertinti galimą teršalų poveikį žuvininkystės produktų saugai, sausio mėnesį buvo atrinkti Kuršių marių ir Baltijos jūros priekrantės vandenų žuvų

Šeštadienis, 25 Sausis Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Liberalų sąjūdis pretendentu į Seimą siūlo A. Endziną

Image - Liberalų sąjūdis pretendentu  į Seimą siūlo A. Endziną

Kelti savo skyriaus pirmininką Audrių Endziną pretendentu į Lietuvos Respublikos Seimą vienmandatėje rinkimų apygardoje Šilutės liberalsąjūdiečiai nusprendė trečiadienį, partijos skyriaus visuotiniame

Antradienis, 21 Sausis Komentarai (0)

Problema

Ūkininkams rimtai grasina kiaulių maras ir paukščių gripas

Image - Ūkininkams rimtai grasina kiaulių maras ir paukščių gripas

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, jog mūsų šalies ūkininkams šiuo metu rimtai grasina du virusai: Lenkijoje jau užfiksuota 10 paukščių gripo atvejų, o šalia Šilutės esančiame Plungės rajone neseniai

Penktadienis, 17 Sausis Komentarai (0)

Savivaldybėje

V. Musvydaitė buria žingsniuotojus į didžiausią ėjimo renginį Lietuvoje

Image - V. Musvydaitė buria žingsniuotojus į didžiausią ėjimo renginį Lietuvoje

Išbandžiusi ne vieną sporto šaką sveikatingumo motyvatorė Vlada Musvydaitė pastaruosius kelerius metus yra atradusi ėjimą. Į šį nesudėtingą sportinį užsiėmimą įtraukusi savo šeimą, juo stengiasi užkrėsti ir vis daugiau Lietuvos

Pirmadienis, 27 Sausis Komentarai (2)

Seniūnijose

Gardamo parapija turi naują kunigą

Image - Gardamo parapija  turi naują kunigą

Šilutės rajono katalikų bendruomenės gyvenime - pokyčiai. Tikintieji į naują tarnystę Gardame išlydėjo kunigą Raimondą Jonauską. Telšių vyskupas Kęstutis Kėvalas kunigą paskyrė šv. Roko bažnyčios administratoriumi. Jis taip pat bus

Sekmadienis, 26 Sausis Komentarai (0)

uteles-shutterstock-79091743Utėlėtumas – dar prieš kelis dešimtmečius buvusi itin aktuali gyvenimo tema, pastaraisiais metais beveik užmiršta. Bet, pasak specialistų, niekur nedingusi.

Šįkart skausmingai ji iškilo Vilkyčiuose, kur vieno mažylio plaukus patikrinusi vaikų darželio grupės auklėtoja tikina radusi glindą. Dūmų be ugnies, kaip žinia nebūna, tad ir glindos be utėlės vargu ar atsirasti galėjo. Vienok vaiko artimieji tikina, kad jokios tolesnės patikros to judančio gyvio pėdsakų neparodė, o jie liko įskaudinti nepagarbaus auklėtojos elgesio ir jos žodžių „dabar mes visi čia aputėlėsim“...

Situacija paskatino plačiau pažvelgti į problemą: yra ji, ar gal jau nebe, kas ir kaip turėtų atlikti tuos tikrinimus, kad tai būtų etiška ir nepaliktų skausmingų prisiminimų nei vaikui, nei jo artimiesiems; ar galima tikrinti tik vieną vaiką iš kolektyvo, o kitų nereikia; pagaliau – ar vaikų įstaigų specialistai yra pakankamai kompetetingi atlikti tokias patikras?..

Tikrinimas paliko nuoskaudas


Vilkytiškių šeima pasakoja jog pasiimti anūką iš darželio jo tėvai buvo paprašyti ketvirtadienį, ir auklėtoja nurodė jo nebeatvesti be pirmadienio. Priežastis – vaiko plaukuose pastebėta glinda. Faktas žinoma, nemalonus, juolab, kad pasak artimųjų, tai jau antras kartas, kuomet auklėtoja neva randa tą kraujasiurbio vabzdžio kiaušinėlį, o jiems jo pamatyti taip ir nepavyksta.

Artimųjų žodžiais tariant, „knaisiojimasis po vaiko plaukus“ buvo pakartotas, kai to dar kartą paprašė jie patys. Tik šįkart, anot jų, tai darė jau keturiese: močiutė ir trys darželio darbuotojos. Nei jos, nei vėliau apylinkės gydytoja jokių gyvių vaiko plaukuose neaptiko. Medikė dar ir verdiktą ištarė: auklėtojos neturėjo teisės išsiųsti vaiką namo. Tačiau gydytojos išvada irgi neįtikino darželio darbuotojų.

Ar turi teisę visi, kam šauna į galvą, knaisiotis po vaiko galvą, atskirti jį nuo kitų vaikų, nors tam nėra pagrindo? Ar tai nėra psichologinis smurtas? Vaikas juk irgi viską jaučia ir supranta? Kas galėtų apmokyti darbuotojas atskirti pleiskaną nuo glindos? Kodėl nuodugniai buvo tikrinamas tik vienas vaikas, o visi kiti - ne?.. Tokius klausimus keliantys artimieji juos išsakė ir Švietimo skyriuje, ir Savivaldybės vaiko teisių apsaugos bei visuomenės sveikatos saugos specialistams.

Yra nustatyta tikrinimų tvarka

Ugdymo įstaigas lankančių vaikų galvas dėl pedikuliozės tikrina tų įstaigų sveikatos priežiūros specialistės, kurios yra Visuomenės sveikatos biuro darbuotojos. Šio biuro direktorė Kristina Surplė pasakoja, jog pradėjusi aiškintis situaciją išgirdo, kad grupės auklėtojos tikino ne kartą mačiusios, kaip minimas mažylis kasosi galvytę. Todėl ir buvo patikrinta, ar jis neturi utėlių.

Tokios vaikų apžiūros, pasak K. Surplės, turi vykti pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) patvirtintas rekomendacijas. O jose yra tokie nurodymai: vaikai turi būti tikrinami po atostogų ar kilus įtarimui dėl pedikuliozės; turi būti tikrinama visa grupė ar klasė, tačiau kiekvienas vaikas individualiai, po vieną įsivedant į kabinetą. Net ir nustačius, kad vaikas turi utėlių, jo negalima išsiųsti namo, kad į jį nebūtų atkreiptas kitų vaikų dėmesys. Tėvams turėtų būti išsiųstas laiškas apie situaciją, tačiau vaiko negalima izoliuoti iš grupės ilgesniam laikui – jis jau kitą dieną gali ateiti į ugdymo įstaigą.

Po savaitės tikrinimas turėtų būti pakartotas laikantis tokio paties diskretiškumo. Tiesa, visos įstaigos yra pasitvirtinusios savo tvarkas, kaip turi būti atliekami tokie tikrinimai, tačiau bendrosios nuostatos išlieka panašios.

Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriui daug metų vadovaujanti Indra Pranaitienė irgi sako, jog tai – itin jautri problema. Ir jeigu jos aiškinimasis atliekamas nepakankamai etiškai, jei ją besiaiškinantiems specialistams pritrūksta takto, tai gali palikti nuoskaudas vaiko artimųjų širdyse. Ypač subtiliai informuoti šeimą reikėtų kaimo vietovėse, kur visi vienas kitą pažįsta ir kalbos sklinda greičiau nei mieste.

Ar šioje situacijoje viskas buvo padaryta tinkamai? Pasak I. Pranaitienės, kyla kai kurių klausimų, todėl skyrius taip pat pateikė paklausimus ugdymo įstaigos vadovei. Bet atsakymų kol kas negauta, todėl ir komentuoti konkretų atvejį per anksti.

Ar šiuo atveju viskas buvo atlikta laikantis nustatytų reikalavimų, aiškinsis ir Švietimo skyrius, tai patvirtino jo vedėja Dainora Butvydienė.

Bėda niekur nedingo

K. Surplė taip pat pritaria, jog tvarkingoms, vaikais besirūpinančioms šeimoms panašios situacijos yra labai nemalonios, netgi skausmingos.

„Pedikuliozė niekur nedingo. Tai bėda, kurios statistikos nėra, nes oficialiai tų atvejų neregistruojame“, - sako Visuomenės sveikatos biuro direktorė. Tačiau šiokią tokią apskaitą specialistės veda vien tam, kad pačios sau bent apytikriai žinotų situaciją. Iš tos apskaitos aiškėja, jog kas mėnesį visose rajono ugdymo įstaigose yra nustatoma vidutiniškai po 5 pedikuliozės atvejus. Dažniausiai tai būna 7 – 9 metų mergaitės, dauguma – gyvenančių kaimo vietovėse. Štai spalį buvo užfiksuoti net 9 pedikuliozės atvejai.

Priemonių nuo utėlių daugiausiai perkama liepą

Kad bėda niekur nedingo, patvirtina ir „Eurovaistinių“ tinklo komunikacijos vadovė Laura Bielskė. Pasak L. Bielskės, priemonių utėlėms šalinti kiekvieną mėnesį įsigyjama labai skirtingai. Bendra tai, kad šaltuoju metu šių priemonių lietuvaičiams prireikia dvigubai dažniau, nei pavasarį ir vasarą. O gausiausiai priemonės nuo pedikuliozės perkamos rugpjūčio mėnesį. Vaistininkai šią tendenciją sieja su pasibaigusiomis vasaros atostogomis ir pasiruošimu į mokslo įstaigas.

Daugiausiai šiuos gyvius naikinančių priemonių perka Kauno, Utenos, Panevėžio ir Klaipėdos gyventojai. Šilutėje, pasak vaistinių atstovės, šios priemonės nėra labai populiarios, išskyrus tik liepą, kuomet stebimas trigubai didesnis pirkimas.

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt