Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Pasivaikščiojimas po aukštapelkės širdį populiarėja

Image - Pasivaikščiojimas po aukštapelkės širdį populiarėja

Vasario 8 d. Nemuno deltos regioninis parkas (direktorius Žilvinas Čėsna) surengė tradicinį pelkių žygį po vieną didžiausių ir įspūdingiausių pelkių Lietuvoje – Aukštumalos aukštapelkę. Žygyje dalyvavo daugiau kaip pusšimtis žygeivių

Antradienis, 11 Vasaris Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Liberalų sąjūdis pretendentu į Seimą siūlo A. Endziną

Image - Liberalų sąjūdis pretendentu  į Seimą siūlo A. Endziną

Kelti savo skyriaus pirmininką Audrių Endziną pretendentu į Lietuvos Respublikos Seimą vienmandatėje rinkimų apygardoje Šilutės liberalsąjūdiečiai nusprendė trečiadienį, partijos skyriaus visuotiniame

Antradienis, 21 Sausis Komentarai (0)

Problema

Gydytojų namo išsiųsta šilutiškė mirė nuo infarkto

Image - Gydytojų namo išsiųsta  šilutiškė mirė nuo infarkto

Su miokardo infarkto požymiais į Šilutės ligoninę besikreipusi moteris buvo išsiųsta namo ir netrukus mirė. Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija sutuoktinės netekusiam vyrui nurodė kompensuoti 30 tūkstančių eurų, o

Trečiadienis, 12 Vasaris Komentarai (1)

Savivaldybėje

Šilutės miškininkams – naujas visureigis kovai su gaisrais

Image - Šilutės miškininkams –  naujas visureigis kovai su gaisrais

Šilutės miškininkai papildė savo automobilių parką - pirmadienį parsivarė naujutėlaitį, gaisrų gesinimui skirtą visureigį „Isuzu D-MAX Space cab“. Valstybinių miškų urėdija (VMU) iš viso išdalijo 23 tokius visureigius, kuriuose yra

Trečiadienis, 12 Vasaris Komentarai (0)

Seniūnijose

Saugų seniūnija jau turi seniūną

Image - Saugų seniūnija jau turi seniūną

Šilutės savivaldybės administracija jau gavo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pažymą, kad pasirinktas pretendentas į Saugų seniūnus Arvydas Stonis gali eiti pareigas valstybės

Antradienis, 4 Vasaris Komentarai (0)

skalunai irangaŠvėkšnos seniūnijos pakrašty - Kalnalių kaime - žengtas naujas žingsnis į Lietuvos energetinę nepriklausomybę. Praėjusio penktadienio vidudienį šio kaimo miško proskynoje pradėtas gręžti pirmasis Lietuvoje skalūninių dujų paieškos gręžinys.

Anot specialistų, skalūno klodai šioje vietoje glūdi apie 1,5 km gylyje. UAB „Minijos nafta“ bandomajam gręžiniui atlikti planuoja investuoti 6,5 mln. litų. Darbams atlikti pasamdė Lenkijos bendrovę „Poszukiwania Naftowia Diament“.

Galbūt netrukus sužinosime, kad turime daug ne mažiau vertingo už įprastą naftą kuro - skalūno dujų.

Reikšmingas įvykis

UAB „Minijos nafta“ generalinis direktorius Thomas M.Haseltonas bandomojo gręžinio aikštelėje kalbėjo, kad čia pradėti darbai yra reikšmingi Lietuvos ekonomikai. Jo manymu, skalūninių angliavandenių, kitaip tariant, skalūninių dujų ir skalūnų naftos gavyba Lietuvai yra tiek pat svarbūs darbai kaip naujos atominės elektrinės statyba ar suskystintų gamtinių dujų terminalo statyba.  

T.M.Haseltonas tiki, kad Lietuva turi didžiulius skalūno angliavandenilio resursus. Jei pavyktų išgauti bent dešimtadalį skalūno dujų ir naftos, valstybės biudžetas pasipildytų milijardu litų, o Lietuva mažiausiai pusšimtį metų būtų apsirūpinusi šiais gamtiniais ištekliais.skalunai darbininkai

Dujų klodai - iš irstančios organikos

Skalūnais geologai vadina lengvai skylančias uolienas. Geologai aiškina, kad žemės gelmėse esančio molio kloduose yra susikaupusios metano dujos, kurios atsirado natūralių gamtinių procesų metu - iš organikos, t.y. iš jūros gyvūnijos, kurie gyveno ir krito prieš maždaug 420 mln. metų. Gyvūnai ir augalai puvo užkloti nuosėdomis, uolienomis, taip pasigamino ir skalūnų dujos, nafta.

Metanas sudaro didžiąją dalį gamtinių dujų, kurias kasdien naudojame buityje, jo aptinkama sąvartynuose ir kitur. Metanas susidaro pūvant be oro augalų ir gyvūnų liekanoms.

Skalūninės dujos išgaunamos uolienas gręžiant horizontaliai kelių kilometrų gylyje ir plėšant jas specialiais sprogstamaisiais užtaisais. Į susidariusius plyšius pumpuojamas vandens ir chemikalų mišinys, kuris vėliau kartu su dujomis iškyla į paviršių, yra išvalomas ir naudojamas pakartotinai.

DSC 0063Sėkmę nulems mėginiai

UAB „Minijos nafta“ vyriausiasis finansininkas Virgilijus Petuška, pasakodamas apie Kalnujų kaime vykdomo paieškiminio gręžinio tikslą, sakė, kad per mėnesį ar pusantro tikimasi pasiekti 1,5 km gylyje slūgsantį skalūno sluoksnį ir paimti jo mėginius. Tik juos ištyrus bus galima įsitikinti, ar tuose kloduose galima skalūninių angliavandenilių - dujų arba naftos - gavyba.

V.Petuška sakė, kad labiausiai norėtųsi šiuose kloduose rasti skalūno naftos, nes jos gavyba technologiškai yra paprastesnė ir panašesnė į tradicinės naftos gavybą.

Jei bus įsitikinta, jog Kalnalių kaime skalūno angliavandenilių yra pakankamai, tuomet „Minijos nafta“ spręs, ar pradėti pramoninę šių gamtinių išteklių gavybą Lietuvoje.

V.Petuška pasakojo ieškomojo gręžinio istoriją: prieš kelerius metus šioje vietoje bandymais buvo aptikta struktūra, kurioje gali būti tradicinės naftos. Prasidėjus sunkmečiui, nesiryžta investuoti į naujas naftos paieškas.

Dabar, pasak V.Petuškos, vienu metu bus atlikti du darbai - ištirtas skalūno sluoksnis ir giliau jo esanti struktūra, galimai turinti tradicinės naftos.

Sorry, you have not enough rights to view this image.Sorry, you have not enough rights to view this image.Sorry, you have not enough rights to view this image.Sorry, you have not enough rights to view this image.

Dirbs lenkų specialistai

Bendrovės „Poszukiwania Naftowia Diament“ vyriausiasis mechanikas Janoš Golšciak pasakojo, kad jų bendrovė yra įsigijusi amerikiečių įrangą ir technologiją skalūninių dujų ir naftos gręžiniams atlikti. Į Kalnujų kaimą 50 sunkvežimių atgabeno visą reikiamą įrangą gręžiniui atlikti. Ši įranga  sumontuojama vos per 10 dienų, o išardoma dar greičiau.

J.Golšciak tikisi, kad gręžimo procesas iki skalūno sluoksnio užtruks apie 50 dienų. Įprastai per vieną valandą pavyksta pragręžti 3-5 metrus.

Kaimyninėje Lenkijoje netradicinių dujų ištekliai žvalgomi visu pajėgumu. Šiuo metu 20 kompanijų gręžia paieškos gręžinius.

Specialistai linkę manyti, jog skalūnines dujas išgauti mūsų šalyje atsieitų pigiau nei Lenkijoje, nes jos Lietuvoje kaupiasi vos 700 metrų gylyje, kai tuo tarpu Lenkijoje jų tenka ieškoti 3-4 kilometrų gylyje.

Kaip išgaunamos skalūno dujos Lenkijoje:

 Silutes naujienu LOGO

Susiję straipsniai
  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt