Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Laboratoriniai tyrimai Kuršių marių žuvų taršos nepatvirtino

Image - Laboratoriniai tyrimai Kuršių marių žuvų taršos nepatvirtino

 Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad siekiant įvertinti galimą teršalų poveikį žuvininkystės produktų saugai, sausio mėnesį buvo atrinkti Kuršių marių ir Baltijos jūros priekrantės vandenų žuvų

Šeštadienis, 25 Sausis Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Liberalų sąjūdis pretendentu į Seimą siūlo A. Endziną

Image - Liberalų sąjūdis pretendentu  į Seimą siūlo A. Endziną

Kelti savo skyriaus pirmininką Audrių Endziną pretendentu į Lietuvos Respublikos Seimą vienmandatėje rinkimų apygardoje Šilutės liberalsąjūdiečiai nusprendė trečiadienį, partijos skyriaus visuotiniame

Antradienis, 21 Sausis Komentarai (0)

Problema

Ūkininkams rimtai grasina kiaulių maras ir paukščių gripas

Image - Ūkininkams rimtai grasina kiaulių maras ir paukščių gripas

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, jog mūsų šalies ūkininkams šiuo metu rimtai grasina du virusai: Lenkijoje jau užfiksuota 10 paukščių gripo atvejų, o šalia Šilutės esančiame Plungės rajone neseniai

Penktadienis, 17 Sausis Komentarai (0)

Savivaldybėje

V. Musvydaitė buria žingsniuotojus į didžiausią ėjimo renginį Lietuvoje

Image - V. Musvydaitė buria žingsniuotojus į didžiausią ėjimo renginį Lietuvoje

Išbandžiusi ne vieną sporto šaką sveikatingumo motyvatorė Vlada Musvydaitė pastaruosius kelerius metus yra atradusi ėjimą. Į šį nesudėtingą sportinį užsiėmimą įtraukusi savo šeimą, juo stengiasi užkrėsti ir vis daugiau Lietuvos

Pirmadienis, 27 Sausis Komentarai (2)

Seniūnijose

Gardamo parapija turi naują kunigą

Image - Gardamo parapija  turi naują kunigą

Šilutės rajono katalikų bendruomenės gyvenime - pokyčiai. Tikintieji į naują tarnystę Gardame išlydėjo kunigą Raimondą Jonauską. Telšių vyskupas Kęstutis Kėvalas kunigą paskyrė šv. Roko bažnyčios administratoriumi. Jis taip pat bus

Sekmadienis, 26 Sausis Komentarai (0)

ziedavimas52Šiemet paukščių žiedavimo sezonas - prasčiausias per 30 metų - tvirtina Ventės rago vyriausiasis ornitologas Vytautas Jusys. Paukščių pagauta ir sužieduota penkis kartus mažiau nei įprastai. Vieno atsakymo, kokia šių paukščių "atostogų" priežastis, nėra.

Laimei, nuo rugsėjo pabaigos juntama, kad paukščiai pamažu atkunta, ir ornitologai jau turi ką veikti.
Paukščiai pasirinko išeiginę

Kaip ir kasmet, pirmąjį spalio savaitgalį, Lietuvos ornitologų draugija paukščiams neabejingus žmones pakvietė į paukščių palydas - atsisveikinimo su sparnuočiais šventę. Ventės ragas dūzgė nuo lankytojų gausos. Visi jie norėjo išgirsti pasakojimus apie paukščius, patys pabandyti sužieduoti spurdantį sparnuotį.

V.Jusys pasakoja, jog ypač mažai paukščių sužieduota rugpjūtį. Tik nuo rugsėjo 19 d. paukščiai ėmė skristi intensyviau. Iki tol per dieną pagaudavo vos iki 100 paukščių. Per rugsėjį sužieduota tik per 12 tūkst. paukščių. Per praėjusią savaitę į tinklus praktiškai pakliuvo didžioji dalis.

Rugsėjo 25 d. kol kas sužieduota daugiausia šiemet - 2244 paukščiai. Visų laikų rekordas buvo 2003 m. rugsėjo 23 d. - 6519 paukščių. Šiemet per metus iš viso apžieduota 25 tūkst. paukščių. Palyginti, 2003 m. vien per rugsėjo 29 dienas apžieduoti 45 tūkst. paukščių.

Kai "Šilutės naujienos" lankėsi Ventės rage, paukščiai, pasak V.Jusio, "pasirinko išeiginę", nes Latvijoje lijo, nepūtė palankus vėjas. Jų per dieną sužieduota tik per 600.

Kodėl mažėja migracija?

Tikslaus atsakymo, kodėl sumažėjo paukščių migracija, nėra. V.Jusys daro prielaidą, jog viena priežasčių gali būti paskutinės dvi šaltos, sniegingos žiemos. Dėl to galėjo žūti daug sparnuočių. Kita priežastis - lietingas pavasaris - kai 3-4 iš eilės dienas lyja, žūsta daug jauniklių.

Pietų Europoje, Šiaurės Afrikoje mūsų paukščiais mintama. Net tokios, rodos, civilizuotos šalys kaip Prancūzija, Ispanija, Italija paukščius gaudo spąstais.

„Vien Prancūzijoje 20 mln. strazdų suvalgo. Kipre, Maltoje ištepa šakas klijais, kad paukščiai priliptų. Naikina įvairiausiais būdais. Ten tradicijos tokios. Kaip pas mus bulves kasti, pas juos - paukščius naikinti“, - pasakojo ornitologas.

Pakliūva ir barsukai

Ventės rage paukščiai gaudomi 6 specialiomis gaudyklėmis. Viena jų - didžiausia pasaulyje. Įrenginį sudaro rėmai, ant kurių iškeliamas iš tinklų gabalų susiūtas apie 10 m aukščio ir 20 m pločio į galą siaurėjantis bučas. Pačiame jo gale yra kamera, į kurią ir patenka paukščiai, toje kameroje paukščiai išgaudomi į mažas dėžutes.

Iš visų per Lietuvą kasdien skrendančių paukščių į tinklus pakliūva vos 1 proc. Paukščiai per tinklą mato kiaurai ir įskrenda, o labirinte neberanda kelio atgal. Nuo ankstyvo ryto kas 2-3 val. iki 19 val. ornitologai juos renka ir žieduoja.

Į gaudykles veržiasi ne tik sparnuočiai. Per neapdairumą yra įkliuvęs ir barsukas, šeškai, lapiukai, voveraitės, ežiukas, varlės, rupūžės, drugeliai, laumžirgiai, žalčiai, sraigės, vabzdžiai.

Žieduoja šikšnosparnius

V.Jusys per 33 žiedavimo metus sužiedavo per pusę milijono paukščių. Jis pasaulyje antras pagal sužieduotų paukščių skaičių. Lyderis - Ventės rago ornitologijos stoties vadovas Leonas Jezerskas. Jis paukščius žieduoja per 60 metų.

"Neseniai pagavau devynbalsę. Žiūriu - mano žieduota. Ji prašo, kad dar vieną žiedelį uždėčiau. Sakau - negaliu. Tarptautinis susitarimas uždraudė antrą žiedą dėti, - šmaikščiai pasakoja L.Jezerskas. - Kadangi suprantu paukščių kalbą, man ta devynbalsė sako: o kaip žmonės 2-3kartus eina į metrikacijos biurą žieduotis, tai jiems galima? Ir aš nežinojau, ką sakyti..."

Pagal nerašytas ornitologų taisykles antro žiedo užmauti negalima. Paukštis lieka su tos šalies "pilietybe", kuri jam pirma suteikė.

Pasaulyje yra daugiau kaip 11 tūkst rūšių paukščių, Lietuvoje - tik 375. Naujausia rūšis aptikta šiemet liepos pabaigoje Dumpių sąvartyne.

Pastebėtas karibinis kiras, kurį paprastai galima pamatyti Ispanijoje, kitose Europos šalyse.

Paukščių žiedavimo sezonas paprastai trunka iki lapkričio vidurio. Rugsėjo pabaiga - spalis - didysis pikas. Įdomu tai, jog Ventės rago ornitologijos stoties specialistai yra apžiedavę ir per 2000 šikšnosparnių.

Sorry, you have not enough rights to view this image.

Vyks paukščių ralis

Visi besidomintys ornitologija gali dalyvauti dar viename kasmetiniame renginyje. Spalio 14-16 d. Kintų miestelyje vyks paukščių stebėtojų ralis "Kuršių marios 2011".

Paukščių stebėtojų ralis - tai nuo 2000 metų Lietuvos ornitologų draugijos organizuojamos tarptautinės varžybos. Jų metu dalyvių komandos tarpusavyje rungiasi, kuri per nustatytą laiką iš anksto numatytoje vietovėje pamatys daugiau paukščių rūšių, kuriuos galima atpažinti ne tik pamačius, bet ir išgirdus balsą.

Kadangi šio ralio maršrutas driekiasi po Nemuno deltos regioninį parką, Kuršių marių ir Baltijos jūros pakrantes - ten, kur susitelkia didžiausi migruojančių paukščių būriai - visos komandos paukščių ieško važinėdamos automobiliais.

Todėl šios varžybos ir vadinamos raliu, nors nuo įprastų ralio varžybų jos skiriasi tuo, kad čia nėra tikslios trasos ir greičio ruožų. Laikas svarbus tik tiek, kad visi dalyviai laiku sugrįžtų į finišą.

Komandų sėkmę čia lemia žinios, kruopštus planavimas, paukščių stebėjimo įgūdžiai ir sėkmė. Varžybas laimi ta komanda, kuri per nustatytą laiką pamato daugiausiai paukščių rūšių. Ilgiausias sąrašas įrodo komandos profesionalumą.

Susiję straipsniai
  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt