Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Miško kirtimai saugomose teritorijose ir Europos Bendrijos svarbos buveinėse

Image - Miško kirtimai saugomose  teritorijose ir Europos  Bendrijos svarbos buveinėse

Sausio mėnesio straipsnio pataisymas:vietoj sakinio „Vakarų taigos buveinėse galimi visi miško kirtimai, išskyrus specialiuosius kirtimus, tačiau negali būti šalinama buveinėse susidaranti negyva mediena, siekiant sukurti įvairiaamžį, būdingos rūšinės sudėties ir

Penktadienis, 21 Vasaris Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (4)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Liberalų sąjūdis pretendentu į Seimą siūlo A. Endziną

Image - Liberalų sąjūdis pretendentu  į Seimą siūlo A. Endziną

Kelti savo skyriaus pirmininką Audrių Endziną pretendentu į Lietuvos Respublikos Seimą vienmandatėje rinkimų apygardoje Šilutės liberalsąjūdiečiai nusprendė trečiadienį, partijos skyriaus visuotiniame

Antradienis, 21 Sausis Komentarai (0)

Problema

Miško savininkas nesuvokia nevaleikų psichologijos: kaip galima taip teršti gamtą?

Image - Miško savininkas nesuvokia nevaleikų psichologijos: kaip galima taip teršti gamtą?

  Pirmadienio rytą redakcijai paskambino žmogus, kuriam parūpo, kas jo miške išmetė baldus ir jų nuolaužas. Pašyšių keliu pavažiavus apie porą kilometrų ir puskilometrį pasukus į mišką Gaidelių miško keliuku išmestos

Pirmadienis, 24 Vasaris Komentarai (0)

Savivaldybėje

Savivaldybės šilumos gamintojai didina šilumos kainą

Image - Savivaldybės šilumos gamintojai  didina šilumos kainą

Rudeniška šiluma, o ne žiemiškais speigais pasižyminti šiemetinė žiema džiugina visus, tik ne šilumos gamintojus. Tik šilumos gamintojų bendrovės darbuotojai vaikšto po centralizuotą šilumą gaunančius daugiabučius namus, ir tikrindami šildymo

Pirmadienis, 24 Vasaris Komentarai (3)

Seniūnijose

Gardamo gyventojai prašo apšviesti miestelį, asfaltuoti kelius ir remontuoti kapinių vartus

Image - Gardamo gyventojai prašo  apšviesti miestelį, asfaltuoti kelius ir remontuoti kapinių vartus

Vasario 11 d. Savivaldybės tarybos, mero ir administracijos direktoriaus 2019 m. veiklos ataskaitos pristatytos Gardamo seniūnijos gyventojams. Gardamo seniūnijos gyventojai labiausiai domėjosi melioracijos griovių valymu, nes šiuo metu daugelio jų

Sekmadienis, 23 Vasaris Komentarai (0)

gandras benas Sudeikiene susereBenas (tai augintinio gandro vardas) iš arti apžiūrimas būti nenori. Pakišo galvą po sparnu ir viena akimi stebi globėją. Kada ši nukels nuo plastikinės statinės? Nuo jos nušokti pats bijo. Išskleidžia sparnus, bet lygsvarą pabandęs, vėl suskleidžia, užkelia galvą ir kleketuoja. Tai ženklas globėjai, kad imtų į glėbį ir leistų ant žemės į diendaržį.

Aštuntą dešimtį metų įpusėjusi močiutė Marytė, žinoma, tai ir padaro. Pašnekina, paglosto sudiržusia ranka nacionalinį Lietuvos paukštį.

Moteris jau trejus metus globoja šį gandrą, kuris 2011-ųjų spalio vidury buvo paliktas savo tėvų, patraukusių į Pietus, likimo valiai. Jauniklis dar nebuvo išmokęs skraidyti, tikriausiai, iš labai vėlyvos vados.

Taip ir neišmoko pakilti. Ir, atrodo, nebeišmoks. Nuo žvarbos, artėjant  2011 žiemai, jis gūžinėjo Mingės patvartėmis, o išalkęs artinosi prie upės. Smulkmę jam mėtė gailestingi meškeriotojai. Kažkuris galop paprašė M.Sudeikienę, kuri vienintelė turi diendaržį, priglausti, kol nežuvo.

Aštuonis vaikus užauginusi ir į gyvenimą visus išleidusi moteris (dabar jau gaunanti kelių šimtų litų priedą prie pensijos, kaip daugiavaikė), paliegėlį gandrą priglaudė iš geros širdies. Ir Benas iki šiol tame diendaržyje leidžia dienas. Pastatytas ant statinės pakeleivio apžiūrai, elgiasi kaip  drovuolis. Slepia galvą po sparnu. Ir nieko neprisileidžia, net su lauknešėliu - varle, pele ar buožgalviu.

Bet parodys močiutė žuvį - ir pražiotą snapą atsuks. Marytė sako, jog jau tikrai nemažai smulkmės per trejus metus Benas per savo gurklį yra perleidęs. Bet nei vienos žuvies pats iš upės ar Purvalankio protakos, kanalų neišgriebė.
gandras benas Sudeikiene priglaude gandra
„Apie kilogramo žuvų parai reikia, kad būtų sotus. Laimė, meškeriotojai yra nešykštūs - atiduoda visą smulkmę, tad jos dalį palieku šaldiklyje atsargoms“, - sako M.Sudeikienė. Ji žino, jog lapės, mangutai ar jūriniai ereliai Beną kaip mat sudorotų, jei tik šis iš atviro kiemo išskristų į laisvę. Todėl ir rūpinasi, nes gaila be žmogaus paramos negalinčio išgyventi sparnuočio.

Toks krašte - ne pirmas. Į valdiškas kišenes, tikėdamiesi atlygio, kaimo žmonės tokiais atvejais nežvilgčioja, nes tai būtų nesolidu. Visais laikais taip buvo - kam rūpėjo, tas dalijosi rūpesčiu su silpniausiais gamtoje.

Joje šiuo metu - vis dar nesibaigiantis gegučių šūkavimas, porų ieškojimas. Ir ne tik jų. „Kai kurie paukščiai ne vieną, dvi, bet net tris vadas per vasarą išperina. Iki Joninių jų balsai aidės, nieko stebėtina, kad gegutė tiesiog virš galvos tau kukuoja“,  - paklaustas aiškina Ventės rago ornitologijos stoties vedėjas Vytautas Jusys.

Žinoma, į Pietus traukiančių migruojančiųjų irgi jau - ne pavieniai būreliai. Kamuolio formos sparnuotais telkiniais šen ten blaškosi varnėnų būriai - iš šiaurės į mūsų kraštus jau atskridę migrantai. Jie čia jau siaubia braškynus. Pas mus išperėti - jau pakeliui į prancūzų vynuogynus.

Meškeriotojai, kurių Mingėje vasaromis sumažėja, o rudeniop ir pavasarį - tiršta, gandro Beno likimui abejingi liktų nebent praradę meškeres. O tokia grėsmė yra. Nuo gegužės 28-osios aplinkos ministro V.Mazuronio įsakymu sugriežtinta atsakomybė už mėgėjiškos žūklės pažeidimus.

Nemuno deltoje už limituotos žvejybos reguliavimo priemonių ir sąlygų pažeidimus dabar numatyta ne tik 300-600 litų baudos, bet gali būti konfiskuojamos ir meškerės. Net ir labai brangios. To ligi šiol nebuvo - aplinkosaugininkai  konfiskuodavo tik brakonierių įrankius.