Aktualijos

Edit

Amount of short articles:

Amount of articles links:

You can order sections with dragging on list bellow:

  • Aktualijos
Išsaugoti
Atšaukti
Reset

Gamta

Pavasaris – medelių sodinimo metas Šilutėje

Image - Pavasaris – medelių sodinimo metas Šilutėje

Atėjęs pavasaris - pats geriausias laikas atsinaujinti, pradėti naujus darbus ir gerai leisti laiką. Nors pasaulinis virusas pristabdė gyvenimą, Šilutės seniūnijos ir „Šilutės komunalininko“ darbininkai nesnaudžia. Šilutės mieste jau pasodinta

Penktadienis, 15 Gegužė Komentarai (0)

Gulbių skrydis

Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Image - Paskui gulbes skrendanti anglė stabtelėjo Ventėje

Pagaliau ilgai lauktas susitikimas įvyko - ekspedicijos „Gulbių skrydis“ komanda šeštadienį apsilankė Nemuno deltoje, kur susitiko su Lietuvos mokslininkais, gamtosaugininkais ir vietos bendruomenės atstovais.Penktadienį Baltijos aplinkos forumo specialistai ir ornitologas

Ketvirtadienis, 3 Lapkritis Komentarai (0)

Nuomonės ir komentarai

Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

Image - Nepatinkančią pavardę galima nesudėtingai pasikeisti

  Kai kurie žmonės nugyvena visą gyvenimą turėdami vieną pavardę, tačiau kiti dėl vienokių ar kitokių priežasčių savo asmenvardį pasikeičia. Migracijos teisės ekspertė Edita Prilepskienė įvardija, kokiais atvejais žmonės nusprendžia pavardę

Šeštadienis, 12 Rugpjūtis Komentarai (5)

Oficialūs pranešimai

Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Image - Bus skelbiami paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai

Ketvirtadienį bus paskelbti paskutinių valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Abiturientai sužinos, kaip jiems sekėsi laikyti matematikos, istorijos ir geografijos

Ketvirtadienis, 11 Liepa Komentarai (0)

Politika

Šilutės savivaldybės taryboje pasikeitė opozicijos lyderis

Image - Šilutės savivaldybės taryboje pasikeitė opozicijos lyderis

Šilutės savivaldybės tarybos posėdyje balandžio 23 dieną opozicijos lyderė, konservatorė Sandra Tamašauskienė paskelbė apie savo atsistatydinimą iš lyderės pareigų. Ji sakė, kad jos atsistatydinimas yra sutarties su opozicijos partneriais -

Ketvirtadienis, 7 Gegužė Komentarai (0)

Problema

Senoji Šilutės autobusų stotis stumiama į aukcioną

Image - Senoji Šilutės autobusų stotis stumiama į aukcioną

Šilutės vaizdą darkantys ir visus įvažiuojančius į mūsų miestą šiurpinantys senieji autobusų stoties pastatai pagaliau pradėti stumti privatizacijai.Šilutiškiai jau seniai piktinasi, kad šie nebenaudojami pastatai netvarkomi, kad juose dažnai būriuojasi

Pirmadienis, 25 Gegužė Komentarai (1)

Savivaldybėje

Vaikų darželiai atgijo: turi modernių termometrų, lanko pusė vaikų

Image - Vaikų darželiai atgijo:  turi modernių termometrų, lanko pusė vaikų

Ar įmanoma, kad penkiametis vaikas susirgtų... depresija? Mintis regis, nereali, tačiau kaip tik tokiu klausimu nustebina mažametės mama. Toji mintis moterį ne juokais pradėjo kamuoti pastarąjį mėnesį, kol ji buvo

Antradienis, 26 Gegužė Komentarai (0)

Seniūnijose

Juknaitiškiai įžuvino tvenkinį ir jau svajoja apie paplūdimį

Image - Juknaitiškiai įžuvino tvenkinį ir jau svajoja  apie paplūdimį

Didžiajame Juknaičių ežere apsigyveno amūrai, karpiai, plačiakakčiai - iš viso apie 360 žuvų. Įžuvinti ilgus metus apleistą, nendrėmis apaugusį vandens telkinį sugalvojo aktyvūs bendruomenės nariai, prieš tai pasitarę su specialistais

Penktadienis, 15 Gegužė Komentarai (0)

stockvault-a-gift-inside1000301Šiais metais rajone kūdikius pagimdė 5 nepilnametės, jauniausiai mamai buvo 17 metų. Šie skaičiai pastaruosius trejus metus beveik nesikeičia. Galima stebėtis, kritikuoti netinkamą auklėjimą, švietimą ir aplinką, tačiau svarbiausia, kad už statistinių skaičių virtinės slepiasi žmonės, užklupti įvairiausių emocijų.

Daugelis jaunų mamų didelių problemų nepatiria: jomis ir vaikeliu pasirūpina artimieji, vaiko tėtis. Tačiau pasitaiko ir skaudesnių istorijų, kada mama su kūdikiu ant rankų tampa niekam nereikalingi, nuo jų nusigręžia ne tik vaiko tėtis, bet ir šeima, kreivokai į nepilnametę pradeda žiūrėti ir draugai, kaimynai.

Kai kurioms nepilnametėms pagimdytų vaikų nereikia, tačiau didelė dalis mergaičių stengiasi kabintis į gyvenimą - baigia mokslus, studijuoja, dirba. O kad jos kuo greičiau atsitiestų, labai svarbi ir visuomenės parama bei teigiamas požiūris.

„Sužinojus apie nėštumą, jauną žmogų ištinka šokas. Svarbiausia, kad tokioje situacijoje būtų bent šeimos palaikymas“, - sako Šilutės rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra PRANAITIENĖ.

Nepilnamečių kūdikiai gauna globėjus

Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, 2009 m. ir 2010 m. pagimdė 14 nepilnamečių.

Į Vaiko teisių apsaugos skyriaus akiratį patenka tos nepilnametės, kurių kūdikiams nėra nustatyta arba pripažinta tėvystė.

„Kadangi mama yra nepilnametė, jai pačiai galioja tėvų valdžios institutas, kitaip tariant, ją prižiūri tėvai ir mergina negali būti visiškai atsakinga už savo kūdikį. Tokiam vaikučiui reikia nustatyti globą ir paskirti globėją iki tol, kol gavę teismo leidimą tėvai susituoks, bus pripažinta vaiko tėvystė arba kol mamai sueis 18 metų. Dažniausiai globėja paskiriama mergaitės mama, kūdikėlio močiutė“, - pasakojo I.Pranaitienė.

Pasak vaiko teisių apsaugos specialistės, per metus Šilutėje ir jos rajone globa nustatoma vienam ar dviem kūdikiams.

Paskyrus vaiko globą, kas mėnesį globėjui mokama 520 litų siekianti išmoka. Pasak I.Pranaitienės, nepilnametėms mamoms, kurios nėra baigusios mokyklos, nedirba, tai yra šiokia tokia paspirtis, kabinantis į gyvenimą.

Kūdikius pagimdžiusios nepilnametės motinystės pašalpų negauna.

Tėčiams pritrūksta atsakomybės

Dažnai įprasta manyti, kad anksti pastoja merginos iš socialinės rizikos šeimų. Tačiau I.Pranaitienė tokią nuomonę neigia.

Gyvenimiški pavyzdžiai rodo, kad taip nutikti gali kiekvienai, nesvarbu, kokioje šeimoje mergina auga.

„Atrodo, lytinio švietimo klausimais yra kalbama ir informuojama nemažai, paaugliai žino ir apie apsisaugojimo priemones, tačiau tokie dalykai nutinka ir tiek. Kai tėvams patariame papasakoti vaikams apie apsisaugojimo priemones, dažnu atveju jie sutrinka ir pripažįsta bijantys apsijuokti, nes mano nežinantys tiek daug, kiek žino jų vaikas“, - pasakojo specialistė.

Dažnai atvirose ir viešose diskusijose šia tema pasigirsta nuomonių, kad už vaiko auklėjimą ir jo elgesį pirmiausia yra atsakinga šeima, ugdymo įstaiga. Tačiau vaiko teisių apsaugos specialistė mato ir kitą medalio pusę.

„Norėtųsi, kad didesnę atsakomybę, mylėdami vienas kitą, jaustų abu jaunuoliai. Apsisprendimas turėti vaikelį turi būti apgalvotas, priimtas drauge. Jeigu nėštumas neplanuotas, vienodai atsakomybe už naują gyvybę dalintis turi abu ją pradėję žmonės“, - įsitikinusi I.Pranaitienė.

Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja apgailestavo, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai tėtis dingsta ir tėvystės nepripažįsta. Kartais ją nustatinėti tenka net teismuose.

„Kiekviena nauja gyvybe reikia džiaugtis. Labai svarbu, kad jaunas žmogus nepabijo aplinkinių požiūrio, šeimos pasmerkimo ir užsimezgusią gyvybę išsaugo, nepriima kitokio sprendimo, nors būna tikrai sunku. Smagu ir mums, kada mamos ateina su savo žmogeliukais mums pasirodyti, kokie jie dideli užaugo. Jaunos mamos ne visos yra nelaimingos, bet joms reikia išties didelio palaikymo“, - neslėpė I.Pranaitienė.

Kūdikio nuo mamos neatskiria

Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja pasakojo, kad sudėtingesniais atvejais, kai mergaitės tėvai negali būti paskiriami kūdkio globėjais, nes gyvena asocialiai, ir kūdikiui tokiuose namuose būtų nesaugu, stengiamasi situaciją sudėlioti taip, kad vaikelį augintų pati mama ir padedama socialinių darbuotojų mokytųsi, kaip reikia prižiūrėti ir auginti kūdikį.

„Labai džiaugiuosi, kad Saugų vaikų globos namuose suteikiama galimybė vaikučiui augti kartu su mama, kol mamai sukaks 18 metų. Nė vienu atveju nesame atskyrę vaiko nuo mamos“, - sakė I.Pranaitienė.

Šiuo metu kūdikėlį globos namuose augina šių namų auklėtinė, o praėjusiais metais pagalbos prireikė mergaitei iš socialinės rizikos šeimos.

„Socialiniai darbuotojai mokė mergaitę, kaip reikia maitinti kūdikį, keisti sauskelnes, kaip maudyti, ką daryti, kai vaikutis suserga. Tokių socialinių įgūdžių savo šeimoje ji neturėjo, nebuvo kam jos pamokyti, padėti. Mergaitę maždaug metus laiko ruošėme būti mama, nors formaliai ji mama jau ir yra“, - šypsojosi vaiko teisių apsaugos specialistė.

Kol mergaitė mokėsi, jos kūdikėlį prižiūrėdavo globos namų darbuotojos. Kai jaunai mamai sukako 18 metų, iki mokslo metų pabaigos buvo likę dar keli mėnesiai. Nors mergina ir labai veržėsi į namus, pavyko ją įtikinti globos namuose likti tol, kol baigsis mokslo metai.

„Dabar vaikučiui jau yra daugiau nei metai, jis su mama gyvena senelių namuose. Šeimą dažnai aplanko socialiniai darbuotojai, tačiau dabar, kai vaikutis jau didesnis, grėsmės jo saugumui yra sumažėjusios, ramiau ir dėl vaikelio, ir dėl jo mamos“, - pasakojo I.Pranaitienė.