Istorija

1Paskutinę spalio dieną švenčiamas Helovinas anksčiau nebuvo toks bauginantis. Prieš šimtmetį ši šventė buvo skirta meilei ir flirtui, rašo „The New York Times“. Vakarėliuose būdavo rengiami žaidimai, kuriuose dalyviai siekdavo surasti sau antrąją pusę, pamatyti, kokia bus jų ateitis.

Rusnes lietuveŠiandien dauguma senųjų Klaipėdos krašto kaimų, su jais - ir tarmės, išnykę. Likusios (jeigu likusios) tik kapinaitės su senaisiais vardais.

Laimei, sovietmečiu iš širdies pasidarbavo tautosakos rinkėjai, kaip antai kraštietė Marta Juškaitė, dabar jau garbaus amžiaus (spalį sukaks 80 metų) ir silpnos sveikatos. Taip pat Vytautas Kaltenis, kurio šiemet netekome. Ir kiti.

Jie važinėjo po kaimus, kalbino senolius, užrašė pasakojimus. M. Juškaitė užfiksavo apie 7 000 žodžių su iliustraciniais sakiniais iš Klaipėdos, Rusnės, Žemaičių Naumiesčio, Kintų, Ragainės, Tilžės, Įsruties.... Nors tai nebuvo taip jau seniai, dabar šie pasakojimai - lobis ir kalbos egzotika, kuriai jau reikia vertėjų.

baltijos-kelias-53f778e3e5d051989 m. rugpjūčio 23-ąją įvykęs Baltijos kelias – vienas didingiausių modernios Lietuvos istorijos epizodų. Šią dieną lietuviai, latviai ir estai drauge susijungė į 600 km besitęsusią žmonių grandinę ir taip pademonstravo visam pasauliui, kad yra pasiruošę taikiai kovoti dėl nepriklausomybės.

VydunasDveji metai teskiria mus nuo tos dienos, kai pažymėsime įžymiojo tautos sūnaus Vydūno (1868–1953) gimimo 150 metų sukaktį. Visa, ką šis skambų literatūrinį vardą pasirinkęs kūrėjas iš Mažosios Lietuvos padarė žadindamas tautą, kad ji „vykintų žmogaus ir tautos gyvenimo prasmę, tai esti, kad ji siektų tobulesnio žmoniškumo“, sudaro įstabų mūsų kultūros reiškinį – vydūnizmą.

juknaiciu sventeTarp 10 šių metų Lietuvos mažųjų kultūros sostinių gražiai „įsipiešė“ Šilutės rajone esantys Juknaičiai su savita kultūra. Šį šeštadienį Juknaičiai švęs savo seniūnijos ir bendruomenių šventę „Visada jauni“ ir kviečia visus „Nusilenkti menui“.