Spaudos projektas

Laidos susitikimas_2Numerologas neabejodamas tartų, kad ryškiausia skaičių grupė - 888, nes aštuonetas - tobulumo, begalybės, stiprybės, kūrimo ir atgimimo simbolis. Aštuonetas - laimės skaičius. Vėjui apibūdinti naudojamos aštuonios kryptys, laimės ratas turi aštuonis stipinus. Aštuonetas simetriškas. Jis gali būti skeliamas vertikaliai ir horizontaliai - abi pusės liks vienodos. Trys aštuonetai - tai ir įspėjimas, kad gyvenimas gali apvirsti aukštyn kojomis. Tai ir savotiškas likimo perversmas, ženklas, kad reikia netrypčioti vietoje, o judėti į priekį naujais, dar neišmintais takais.

ilgaamzis MartinkusVaizdai, kuomet bombonešis sprogdina gimtojo miestelio mokyklą ir bažnyčią; tėčio, o vėliau ir brolių mirtis; tarnavimas jūrų laivyne; gyvenimas baimėje pokariu; pirmagimio netektis, - tai ne kino filmo kadrai, o vieno žmogaus - Antano Martinkaus išgyvenimai. Spalio pabaigoje ilgaamžis šventė 90-ies metų jubiliejų.

Ne kartą gyvenime vos per plauką mirties išvengęs A.Martinkus pripažįsta, kad gyvenime patyrė daug, tačiau atmintyje ne vien blogi prisiminimai. Jis džiaugiasi turėjęs darbą, kuriame jautėsi reikalingas, su mylima žmona Aniceta sulaukė keturių vaikų, kurie ir patys gražiai tarpusavyje sutaria, ir juo rūpinasi.

Šiandien A.Martinkus - gerbiamas Juknaičių bendruomenės narys, kurį su gražiu jubiliejumi sveikino ne tik vaikai, anūkai, bet ir Šilutės rajono savivaldybės atstovai.

Misija Sibiras_kryzius_iskeltasĮveikta daugiau nei 3000 kilometrų, aplankyta 16 kapinių ir beveik 200 lietuvių kapų, sutvarkyti 4 memorialai, pastatyti 6 kryžiai, išgirsti sutiktų lietuvių pasakojimai, patirta daugybė sielą suvirpinančių emocijų - tai „Misija Sibiras 2018“ dalyvių įspūdžiai sugrįžus iš 17-osios ekspedicijos.

Šiemet jie vyko į Kazachstano respubliką, kur tvarkė istorines vietas Karagandos, Balchašo bei Džezkazgano apylinkėse. Visos šios apylinkės telpa į vieną sąvoką - Karlagas, kuriame kalėjo tūkstančiai lietuvių politinių kalinių.  Per 11 dienų lietuviai iššukavo 16 kapinių, ieškodami lietuvių kapų, kuriuos vėliau inventorizavo ir sutvarkė.

Tarp šiuometinių ekspedicijos dalyvių buvo du mūsų kraštiečiai - šilutiškis Matas Toliušis ir kintiškė Ieva Kaknevičiūtė. Kartu su dar dviem bendražygiais - Antanu ir Vilte, jie lankėsi Šilutės bibliotekoje, kur dalinosi išskirtinės kelionės įspūdžiais.

Mazosios Lietuvos_gyventoju_genocidasSpalio 16 dieną minėjome Mažosios Lietuvos gyventojų genocido dieną. Prisiminti siaubą keliančius 1944-1945 m. įvykius ir pagerbti čia gyvenusių ir nekaltai žuvusių žmonių atminimą kvietė Šilutės Hugo Šojaus muziejus.

„Kalbėti apie tą laikotarpį sunku ir sudėtinga. Kaip istorikas, turėčiau turėti storesnę odą, tačiau ruošdamasis paskaitai kai kuriuos dalykus išgyvenau asmeniškai, nes, Mažosios Lietuvos gyventojų išžudymas buvo, yra ir bus šiurpu. Tai nužmogėjimas“, - sakė Klaipėdos universiteto doc. dr. Arūnas Baublys.

Būtent todėl, ruošdamasis paskaitai „Klaipėdos krašto žmonių likimai„, jis neparuošė jokių iliustracijų, o kai ko ir nepasakė... Bet ir tai ką mokslininkas pasakė, kelia siaubą. 1944-1949 metais pagrindinėje Mažosios Lietuvos dalyje - Karaliaučiaus krašte, raudonoji armija žiauriausiu būdu išžudė per 300 tūkst. civilių gyventojų: daugiausiai moterų (kurias dar ir sadistiškai prievartavo), kūdikių, vaikų, senolių. O ir likę 100 tūkst. gyvųjų buvo deportuoti...

Renginio muziejuje metu taip pat pristatyta dviejų žemaičių pseudonimu pasivadinusių autorių knyga „Išdraskytų  lizdų gandrai: „pyliavų bylos“ pėdsakais“, kurioje pasakojamos Macikų lageryje kalėjusių ūkininkų istorijos.

sveikauskiene saleSpalio 11 dieną po rajono bibliotekas pasklido F.Bajoraičio viešosios bibliotekos organizuojamo literatūrinio rudens „Prisijaukinkim žodį, paukštį,  debesį...“ dalyviai. Jie susitiko su skaitytojais ir pristatė konkursui pateiktas knygas. Į Vainuto biblioteką pokalbiui „Nuo šeimos istorijos link tautos istorijos“ atvyko Kristina Šveikauskienė ir Marijus Šidlauskas.

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt