Istorija

klaipedos prijungimo_minejimasSausio 15-ąją turi žinoti ir švęsti visa Lietuva, nes būtent tą dieną prieš 94-erius metus Lietuva surengė karinį žygį ir prisijungė Klaipėdos kraštą. Lietuva, nepabijojusi sudėtingos tarptautinės situacijos, įgyvendino neįtikėtiną istorinę jungtį - sujungė dvi Lietuvos dalis (Mažąją ir Didžiąją Lietuvas) ir tapo jūrine valstybe. Šis jaunos Lietuvos valstybės iškovojimas išliko iki šių dienų.

klaipedos krasto_prijungimas_prancuzai_2Kiekvienais metais sausio 15 dieną prisimenamas lemtingas 1923 m. lietuvių įvykdytas sukilimas Klaipėdos krašte. Dėka aktyvios Kauno valdžios politikos bei tvirtai išreikštos nuostatos, esą Lietuva be Klaipėdos uosto ir krašto - kaip kūnas be galvos, ir organizuoto sukilimo kraštas sėkmingai prijungtas prie Lietuvos.

Šis sukilimas ligi šiol laikomas pačia sėkmingiausia, geriausiai suplanuota Lietuvos politikų, diplomatų, slaptųjų tarnybų ir kariuomenės operacija.

memelio-ir-rusnes-pinigams---100-metu5Lygiai prieš 100 metų, 1917-aisiais, net trys Klaipėdos krašto miestai pradėjo leisti savo pinigus. Pirmieji pasistengė didžiausios Lietuvos teritorijoje esančios Rusnės salos gyventojai.

insi-tave-loja-pamirsti-zodziai-2"Į pietus nuo linijos Karklė-Rasytė marogalininkai gyveno. Insi. Tave. Loja. Tai tie cibulių atveždavo. Rugių sėti negalėjo, žemė per žema, cibulius augino..."

"... ir zambiai cibulių atveždavo. Cibulių ir traną. Žmonys vartojo plėškėm ir žvejų batams tepti. Žuvies taukai greičiausiai iš stintikių arba iš krautuvių pirkti. Tai tie zambiai - iš Sambių pusiasalio - tie kalbėjo tai tik kas trečią žodį supratai. Pusiau lietuviškai, pusiau zambiškai. Žiaukuos žmonys šnekėjo, jei negalėjo suprasti: "Zambija, nieko suprast negali." Arba: "Vėjus plotero." Ir po karo jau nebeatvažiavo."

1Paskutinę spalio dieną švenčiamas Helovinas anksčiau nebuvo toks bauginantis. Prieš šimtmetį ši šventė buvo skirta meilei ir flirtui, rašo „The New York Times“. Vakarėliuose būdavo rengiami žaidimai, kuriuose dalyviai siekdavo surasti sau antrąją pusę, pamatyti, kokia bus jų ateitis.

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt