Istorija

sisioniskiu valgiai aksavera miksiene silutes muziejujeGručko košė, barborynė, muizė, klekerzupė, žuvienė iš pūkių, plėkynė, kasleris, zelcas, kliopsai, šmantšinkis, pipiernėščiai, štrucelis, krendelis - tai pavadinimai valgių, kuriuos gamindavo lietuvininkai.

Praėjusiame šimtmetyje garavę ant daugumos šišioniškių stalo, šiandien šie pateikalai - tikra egzotika.

Etnografė iš kaimyninės Pagėgių savivaldybės Aksavera Mikšienė išleido knygą „Lietuvininkų valgiai“, kurioje surašyti tradiciniai Pagėgių krašto receptai. Prie leidinio pridėta ir kompaktinė plokštelė, kurioje senieji lietuvininkai pasakoja apie Mažosios Lietuvos papročius ir maistą.

Vieną advento vakarą p. Aksavera svečiavosi Šilutėje, kur susirinkusiems šilutiškiams pasakojo apie senąsias maisto gaminimo tradicijas. Prie bendro stalo susėdę edukacinės vakaronės dalyviai ne tik klausėsi, bet ir kepė pipiernėščius - kalėdinius sausainiukus.

H.Šojaus muziejuje lankėsi ir Pamario pagrindinės mokyklos pirmokai, jie puošė kalėdinius meduoliukus.

kelmickaite riesutaiSenovės Lietuvoje šventinis stalas buvo neįsivaizduojamas be riešutų. Ir ne tik maisto atžvilgiu: riešutai buvo glaudžiai siejami su meilės plotme – pradedant dėmesio patikusiai merginai parodymu, baigiant šventiniais būrimais, tikintis ištekėti. Pasak etnomuzikologės, televizijos, radijo laidų ir renginių vedėjos Zitos Kelmickaitės, riešutas lietuvių tautosakoje – ypatingai svarbus.

gandis rusneje siluteNeseniai Rusnės saloje buvo atidengta Mahatma Gandžio – Indijos išsivadavimo lyderio ir vieno didžiausių XX a. politikų – atminimo skulptūra. Nors ne vienam teko girdėti apie šią iškilią asmenybę, daugelis iki šiol stebisi, kokie keliai ją atvedė į Lietuvą.

Šia proga pristatomi įdomiausi faktai apie M.Gandžio gyvenimą ir jo ryšius su Rusne, esančia Šilutės rajone.

2015  advento vakaras policijoje dainuojaPraėjusį sekmadienį įžengėme į rimties, susitaikymo, atleidimo ir burtų pilną metą - adventą. „Kad kalėdiniai pavėlyjimai pildytųsi, reikia prasmingai praleisti advento laiką“, - byloja mūsų krašto senolių išmintis.

Šilutės Hugo Šojaus muziejaus siūlo prasmingai praleisti advento vakarus ir edukacinėse pamokose kviečia išmokti gaminti eglės žaislus, žibintus, susipažinti su tradiciniais šišioniškių kepiniais.

Prieš savaitę Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė šilutiškiams parodė, kaip nusipinti tradicinį advento vainiką.

Vakaronės dalyviai iš eglės šakelių sudėliojo ir archaišką vainiką. Kiekvienas, prieš padėdamas eglės šakelę, tyloje ir rimtyje turėjo sugalvoti norą, kuris būtinai išsipildys. Juk adventas - tai ir stebuklų metas.

muziejine ekspozicija naujaGruodžio 17 d. 17 val. Šilutės Hugo Šojaus muziejuje (Lietuvininkų g. 4, Šilutė) vyks pirmosios nuolatinės ekspozicijos „Etnografinė dr. Hugo Šojaus kolekcija“ atidarymas.

Dvaro lankytojai nuo šiol turės galimybę apžiūrėti unikalius eksponatus, pradėtus rinkti dar XIX a. pabaigoje paties Šilutės miesto mecenato H.Šojaus. Atidarymo metu ekspoziciją pristatys Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė Roza Šikšnienė, etnografė Indrė Skablauskaitė ir ekspoziciją projektavusios UAB „Klaipėdos dizaino centras“ direktorius Alvydas Klimas.

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt