Svetainė

Balcytis su Makacino ploksteleLygiai prieš 502 m., vasario 22 d. Klaipėdos miesto komtūras Michaelis von Švabas suteikė Jurgiui Talaičiui privilegiją „laikyti šile karčemą“ su laukais, miškais, įdirbtomis dirvomis ir su teise laisvai žvejoti Kuršių mariose. Taip rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą buvo paminėtas Šilokarčemos vardas.

Prieš porą metų, pasitinkant Šilutės 500 metų jubiliejų, ši data pagerbta dainų apie Šilutę konkursu, kuriame varžėsi gabiausi rajono muzikiniai kolektyvai bei atlikėjai.

„Kur senas Rambynas, kur Nemunas mėlynas“, - pirmosios dainos apie Pamario kraštą žodžiai, virpinantys daugelio šilutiškių širdis ir įsirėžę tiek jauno, tiek seno atmintyse. Šios dainos autorius ir pirmasis atlikėjas - buvęs Šilutės meno mokyklos mokytojas Tomas BALČYTIS, išugdęs daugybę gabių pučiamųjų instrumentų atlikėjų.

P5207189 copyMan kiekvieno antradienio ir penktadienio rytas prasideda su kvepiančia kava ir „Šilutės naujienų“ laikraščiu. Aš prie jo taip prisirišęs, kad rimtai nervinuosi, jeigu šventinės dienos „suvalgo“ vieną ar kitą jo numerį.

P6248202Pabučiuok silkei į tešmenį - vienas iš Vaidos GALINSKIENĖS mėgstamų posakių, epizodiškai prilimpančių ant liežuvio galo. Tai - ne jos pačios kūryba. Vienintelė Lietuvoje scenoje šišioniškių tarme kalbanti moteris retą šnektą, kaip ir posakius, sugėrė iš aplinkos. Ką gavo iš tančių ir unkulių (tetų ir dėdžių), ji stengiasi populiarinti jau 17 metų.

Užvakar pagerbėme Lietuvos istorijos fenomeną, neturintį analogų pasaulyje, - knygnešystę, kuri padėjo išsaugoti gimtąją kalbą. Mūsų krašto senoji tarmė Lietuvai žinoma tik iš V.Galinskienės lūpų. Tačiau šišioniškių kalbos laukia liūdnesnis likimas - beveik nebėra ja šnekančiųjų, todėl V.Galinskienė jau dabar yra vaikščiojantis muziejus. „A jūs dar gyvi?!” - iš nuostabos išsižiojo net istorijos guru profesorius Alfredas Bumblauskas, išgirdęs jos šišioniškišką pasisveikinimą.

duonos svente sveksna 4Pirmasis civilizuoto žmogaus maistas, ugnies ir žmogaus kūrinys, buvo duona. Lietuvoje vos atsiradusi duona lietuvių kultūroje buvo sudievinta ir tapo kultu. Nuo seno lietuviai garbino ugnies deivę Gabiją: šią dieną buvo kepama duona ir atliekamos aukojimo apeigos.

Atėjus krikščionybei senoji lietuvių šventė sutapatinta su šv. Agotos varduvėmis. Duona šią dieną pradėta šventinti bažnyčiose. Tikėta, kad šventinta duona apsaugo namus ir žmones nuo įvairiausių negandų. Šv. Agotos simbolis taip pat susijęs su apsauga nuo ugnies. Manoma, kad ikikrikščioniškaisiais laikais tai buvo ugnies deivės Gabijos ir vaidilutės Birutės diena.

dalike

Visus metus, kiekvieną savaitę, Jums pristatysime tuos žmones, kurie mūsų laikraščiui padėjo augti, kurie talkino mums visus 10 metų ir talkina šiandien. Pristatysime trumpus jų pamąstymus apie tai, kas jiems buvo ir yra "Šilutės naujienos", ką davė ir - tikimės - duoda bendradarbiavimas su jomis.

Dalia MAČIULAITIENĖ, buvusi biuro administratorė

Buvau su „Šilutės naujienų“ laikraščiu nuo pat pirmos dienos, tad jis man - tarsi kūdikis. Džiaugiuosi, kad teko tokia galimybė kiekvieną dieną stebėti kaip jis auga ir bent šiek tiek pačiai prisidėti prie to.

keliautoja MontrealisŠvėkšniškei Birutei ŽEMGULYTEI tikrai yra ko pavydėti. Šiuo metu ji gyvena Kanadoje - iš mažo Šilutės rajono Švėkšnos miestelio kilusi mergina ten dirba Tarptautinėje oro transporto asociacijoje (IATA) ir jau yra išmaišiusi tiek pasaulio šalių, kad net pati negali suskaičiuoti.

Portalas diena.lt pakalbino B.Žemgulytę apie karjerą, motyvaciją, aplankytas šalis, nostalgiją Švėkšnai ir gyvenimą „ant lagaminų“.

DSC 1160"Šilutės naujienų" 10-mečio jubiliejaus proga kas savaitę pristatome tuos žmones, kurie mūsų laikraščiui padėjo augti, kurie talkino mums visus 10 metų ir padeda šiandien.

Viktoras POCIUS, buvęs maketuotojas

Prisijungiau prie Jūsų kolektyvo labai netikėtai ir neplanuotai, taip jau nutiko, kad teko grįžti į gimtinę ir pakeisti darbo vietą. Jos rasti Šilutėje visai nesitikėjau, todėl ir neieškojau.

304822 597676273582721 1309554944 nRevoliucija - jau Šilutėje! Provokuojantis monumentalus kino projektas, kino poema vadinamas režisieriaus Karolio JANKAUS filmas „Tylioji Lietuvos revoliucija“ vasario 7 d. pristatomas Šilutės kultūros ir pramogų centre.

Pažymėtas N-14 ženklu ir įspėjantis, jog žmonėms su pernelyg išvystytu kino estetikos suvokimu žiūrėti nerekomenduojama. Pats režisierius priduria, jog trumparegiškų, stereotipinių klišių suformuotiems žiūrovams filmą žiūrėti bus taip pat sudėtinga. Bet, galbūt, vertėtų, nes tai - skaudūs skiepai.

Lietuvos nepriklausomas kinas „Tyliosios Lietuvos revoliucijos“ filmavimo darbus pradėjo dar 2009 m. Nuo tol sukauptas rinkinys trumpų epizodų, vaizduojančių situaciją Lietuvoje.

Šis filmas - bandymas išvaduoti lietuvių kiną iš vaikiškų kelnaičių, o Lietuvą išmokyti pačiai nusivalyti vidurius.

Šie bei kiti režisieriaus K.Jankaus pastebėjimai - interviu „Šilutės naujienoms“ apie modernizmo epochos aidus Šilutėje ir sąsajas su mūsų kraštu nematomomis gijomis.

Jagintaviciene 2

"Šilutės naujienų" 10-mečio jubiliejaus proga kas savaitę pristatome tuos žmones, kurie mūsų laikraščiui padėjo augti, kurie talkino mums visus 10 metų ir padeda šiandien.

Lijana JAGINTAVIČIENĖ, buvusi neetatinė korespondentė

  • Naujausi
  • Populiarūs
  • Komentarai

Ukmergės naujienos

kamieniniubank.lt