Likimai

zaislu muziejus3Archeologas, LEU Istorijos fakulteto dėstytojas ir Žaislų muziejaus Vilniuje įkūrėjas Povilas Blaževičius sako, jog žaislais susidomėjo atsitiktinai. Studijų metais tyrinėdamas kaulinius dirbinius tarp jų rado šachmatus, po kurių pradėjo tyrinėti žaislus ir žaidimus Lietuvoje XIII–XVII amžiais.

Nuo čia būtų galima pradėti Žaislų muziejaus istoriją.

januskeviciute kalnaiŠilutiškiai sporto aistruoliai, stebėdami penktadienį, vasario 7 dieną, prasidedančias Sočio olimpines žiemos varžybas, turi priežasčių dar garsiau šaukti, stipriai kumščius spausti ir taip palaikyti vieną olimpiečių: pasirodo, pirmoji Lietuvos istorijoje kalnų slidininkė, dalyvausianti olimpinėse varžybose, 19-metė Ieva JANUŠKEVIČIŪTĖ turi gan tvirtų šaknų mūsų krašte. Už anūkę prie televizoriaus ekrano Traksėdžiuose karštai sirgs jos močiutė Teofilė.

robertaaPirmuosius sėkmingus žingsnius modelių pasaulyje žengianti devyniolikmetė šilutiškė Roberta Alkevičiūtė į podiumą veržėsi nuo paauglystės: agentūros ja pradėjo domėtis, kai mergaitei tebuvo vos 13 metų. Tačiau tėvai kategoriškai pasipriešino šiam dukters polinkiui ir buvo neperkalbami.

Nelabai dukters, kaip modelio, sėkme Robertos tėvai linkę džiaugtis ir dabar. „Sunku be jų palaikymo“, - prisipažįsta Vilniaus universitete studijuojanti šilutiškė; be to, modelio darbas pasirodė ne toks lengvas, kaip manė anksčiau. Tačiau po sesijos grįžusi į Šilutę, ji vis tiek planuoja ieškoti agentūros, su kuria norėtų dirbti...

emigrante saidaSausio 7 dieną LRT laidoje „Emigrantai“ buvo parodytos dvi istorijos, kurių herojai turi nuolat kovoti siekdami išsvajoto gyvenimo. Vienoje jų apie savo emigracijos vingius papasakojo ir 32 metų šilutiškė Saida Bandzaitienė, Airijoje gyvenanti jau 10 metų.

Šeimos ir draugų akyse ji - tvirta, užsispyrusi žemaitė, o prieš televizijos kameras Saida palūžo ir braukė ašaras. Moterį graudina prisiminimai, kuomet emigracijoje įsiliepsnojusi jos ir lietuvio meilė baigėsi jos vienatve su dviem vaikais - sūnumi ir dukra. Laukiantis antrojo vaiko, moteris sužinojo, kad jos vyras susirado kitą - emigrantę iš Lenkijos. Galbūt ši žinia tapo lemtinga nėštumui: vaikas gimė sergantis cerebriniu paralyžiumi.

edgaras rutelisŠvėkšnoje augęs ir „Saulės“ gimnazijoje mokęsis Edgaras RŪTELIS, dar būdamas abiturientas, ilgai nesuko galvos, kur studijuoti - pats gyvenimas jam pasufleravo, kokį kelią pasirinkti. Pasirinkimą nulėmęs atvejis buvo kitų nelaimė - 2006-aisiais Švėkšnoje įsiliepsnojęs didžiulis gaisras, kai sudegė 11 pastatų. Puolęs į pagalbą kaimynams, vaikinas tuomet suprato, kad jo pareiga - padėti žmonėms.

„Ginti. Saugoti. Padėti“ - būtent šis policijos darbą skelbiantis šūkis atitiko ne tik Edgaro profesiją, bet ir gyvenimo tikslą. Baigęs Lietuvos policijos mokyklą, 27 metų švėkšniškis Klaipėdos Kelių policijoje dabar dirba šeštus metus ir sąžiningą jo darbą netruko pastebėti vadovybė. Pareigūnas jau du kartus skatintas, o sausio 14-ąją jis buvo apdovanotas socialinės akcijos „Aš neimu kyšių“ baigiamojoje ceremonijoje.

Eduardas SmitasJau penkeri metai, kai 2009-ųjų sausio 21 dieną, sulaukęs 82 metų, iš gyvenimo išėjo iškilus mūsų kraštietis, buvęs politinis kalinys Eduardas Šmitas.

E.Šmitas užaugo Švėkšnos miestelyje. Dar Šilutės gimnazijos suole sėdėjusį jaunuolį sovietų valdžia areštavo ir pripažino politiniu nusikaltėliu.

Pusę metų E.Šmitas buvo kalinamas Šilutės kalėjime, o vėliau, praėjęs visas tardymo egzekucijas, pateko į tolimąjį Magadaną. Ten praėjo rūstųjį Golgotos kelią, nušalo rankas ir leisgyvis grįžo į Lietuvą.

kasparas mikuzis su pianinuPrancūzijos, Gruzijos, Lenkijos, Šveicarijos, Estijos ir kitų šalių publika ploja atsistojusi, o publikai nuo scenos lenkiasi ką tik fortepijono melodijas jai skyręs šilutiškis Kasparas MIKUŽIS. „Muzika man - visas gyvenimas“, - sako dvylikametis berniukas, prieš 6 metus įžengęs į muzikos pasaulį.

Kasdien po 3-4 valandas grodamas, kartais - ir visą dieną prie fortepijono prieš koncertus praleisdamas, Kasparas per kelerius draugystės su muzika metus užaugo taip, kad jo talentas pastebėtas ne tik Lietuvoje - jis tampa pasauline žvaigžde.

marija bytautiene„Kiekgi jums metų?!“, - nors sakoma, kad negražu šito klausti moters, tačiau sutikus garbaus amžiaus ilgametę Degučių pedagogę Mariją Bytautienę sporto klube, nesusilaikome...

Bet šiuo klausimu jos nesutrikdome: „48-eri!“, - su plačia šypsena veide tuoj metų skaičiukus vietomis apkeitė degutiškė.

Iš tiesų, rodos, ties šiuo amžiumi senatvė ir pralėkė pro Mariją, jos beveik neužkliudydama: kai lauke nešalta, degutiškė ir su dviračiu po kaimą važinėja, atvėsus orams - į sporto klubą Šilutėje autobusu skuba, dukras Vilniuje, Klaipėdoje aplanko, prireikus - pėsčiomis iš Degučių į Žemaičių Naumiestį lekia... „Tokia jau esu, bėgu, lekiu, skubu“, - savo neblėstančios energijos paslaptį išduoda Marija.

padegele asta su broliuIš kiekvieno vargano namelio kampo žvelgiantis skurdas, ant stalo - patys kukliausi valgiai ir jokių saldumynų, nes jiems pinigų nėra, nes prieš pat Kalėdas pasiskolinta 50 litų būtiniausiems maisto produktams nupirkti...

Lauke, visų vėjų pagairėje, prie seniai nudegusio ir pastaruosius keletą metų po truputį atstatomo namelio, stovi palaikiais blizgučiais padabinta eglutė. Kukli dirbtinė šakelė puošia virtuvės stalą. Tai ir visi kalėdiniai atributai, kuriais savo vienuolikmetę dukrą švenčių proga galėjo pamaloninti jauna mama Asta...