Spaudos projektas

zakainiu piliakalnisŠilutės rajone yra 48 archeologinės vietovės, įtrauktos į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.

Kasmet archeologai dėl savo mokslinių interesų ar dėl naujų objektų statybos, rekonstrukcijos kasinėja įvairiose Lietuvos vietovėse. Remiantis Kultūros paveldo departamento duomenimis, 2015 metais buvo išduotas 451 leidimas atlikti archeologinius tyrimus, bet nė vienas tyrimas nevykdytas Šilutės rajone.

2014 metais tyrinėti Šilutės rajone buvo išduoti 7 leidimai, tačiau - ne archeologinio paveldo objektuose.

Šiame straipsnyje apžvelgsiu, kas apskritai yra archeologinis paveldas, kokios ypatingos vietovės yra Šilutės rajone, kas ir kodėl sulaukia didesnio archeologų dėmesio pastaraisiais metais.

katyciu istorija rasytojas brustasLiepos pradžioje Katyčiuose pristatyta Vokietijoje vokiečių kalba išleista Günter Uschtrin knyga „Wo liegt Coadjuthen“ („Kur yra Katyčiai“).

Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė Roza Šikšnienė, dalyvavusi knygos pristatyme, sakė, kad ji labai svarbi ne tik Katyčių gyventojams, bet ir visiems besidomintiems Rytų Prūsijos ir Klaipėdos krašto istorija.

Knygoje pateiktos istorinių datų lentelės (Klaipėdos krašto (1919-1939) istorinių datų lentelė), Vokiečių ordino susikūrimo priešistorė, aprašytos prūsų gentys (pateiktos žemėlapių kopijos), Vokiečių ordino žlugimas, Prūsijos kunigaikštystės įsikūrimas, Prūsija 18 a.; prūsų lietuviai; lietuvių liaudies menas, lietuvių knygnešiai, Vydūno, V.Gaigalaičio, Rusnės gydytojo dr. Arthuro Kitelio tekstai, Klaipėdos krašto sąvoka ir krašto istorija. Ir tik nuo 184 puslapio prasideda Katyčių parapijos istorija.

Katytiškiams R.Šikšnienė pažadėjo išversti šioje knygoje pateiktą informaciją apie XX a. pradžioje šiame miestelyje augusį rašytoją Alfredą Brustą, išgarsėjusį pasaulyje savo ekspresionistine literatūrine kūryba, dramomis.

Pateikiame R.Šikšnienės išverstas ištraukas iš knygos „Kur yra Katyčiai“.

jaunimo orkestras visiTrimis įspūdingais koncertais šią savaitę finišavo viešosios įstaigos „Kintai arts“ projektas „Praeities ir dabarties muzika Lietuvos - Islandijos dialoge“, tęsiantis dviejų kultūriškai skirtingų valstybių - Lietuvos ir Islandijos - šiuolaikinės muzikos plėtros idėjas.

Finalinį koncertą parengė Kintų muzikos festivalio suburtas tarptautinis jaunųjų atlikėjų orkestras ir Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO, Saugose, Klaipėdoje ir Kintuose atlikęs NIKO vadovo, kompozitoriaus Gedimino Gelgoto sukurtą muzikinę kompoziciją, apjungiančią paties G.Gelgoto ir islandų kūrėjo Daniel Bjarnason muziką, taip pat XIX a. žydų kompozitoriaus Wolfo Ebanno kūrybą.

Martynas SapalasPrieš savaitę Valdovų rūmuose pagerbti sėkmingiausiai brandos ir profesinio mokymo kvalifikacijos egzaminus išlaikę Lietuvos abiturientai, jų mokytojai ir artimieji. 100 abiturientų iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių pasveikino ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius, švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.

Šiame būryje buvo ir geriausias Šilutės rajono abiturientas, keturis šimtukus iš matematikos, fizikos, chemijos ir informacinių technologijų egzaminų surinkęs Vydūno gimnazijos absolventas Martynas Šapalas.

„Šilutės naujienoms“ Martynas sakė, kad džiaugiasi šiuo įvertinimu, tačiau nesureikšmina. „Žymiai daugiau džiaugiuosi dalyvaudamas dalykinėse olimpiadose, konkursuose, kuriuose pavyksta pasiekti aukštų rezultatų“, - atvirauja vaikinas.

1PIKNIK plakatas copyPenktą vasarą Kintus Lietuvoje ir pasaulyje garsinantis Kintų muzikos festivalis šiemet suviliojo ne tik muzikantus, bet ir dailininkus. Šešiems jauniems menininkams iš užsienio ir Lietuvos suteikta unikali kūrybinė terpė Kintuose, Kintų muzikos festivalio metu, įkurti Meno  rezidenciją. Ji pradėjo veiklą šią savaitę.

Jos metu sukurti kūriniai bus porą mėnesių eksponuojami Kintuose, vėliau menininkai savo kūrinius galės eksponuoti savo šalyse. Tokiu būdu Kintų, Pamario Krašto ir Lietuvos vardas pasieks kitas šalis.

Ukmergės naujienos