Kultūra ir švietimas

lady-2811666 960_720Sekmadienį, spalio 1-ąją, minėjome Pagyvenusių žmonių dieną. Galbūt tą dieną mūsų senoliai pajuto didesnį aplinkinių dėmesį, bet dažniausiai pagyvenę žmonės jaučia bendravimo stoką, vienišumą.

Štai kaip vienatvę veja garbaus amžiaus šilutiškė Lina Daukšaitė, neseniai parašiusi laišką „Šilutės naujienoms“:

zudermanas standas_stotelePraėjusią savaitę daugelis šilutiškių iš naujo pažino Hermaną Zudermaną, garsiausią pasaulyje šilutiškį, visuose žemynuose žinomą rašytoją, dramaturgą.

Šilutė visą savaitę minėjo H.Zudermano 160-ąsias gimimo metines, ir ta proga įvairūs rajono saviveiklos kolektyvai, kultūros įstaigos, draugijos surengė kino, teatro vakarus, koncertus, istorinius ir literatūrinius susitikimus, tarptautinę konferenciją. Šiuos renginius apjungė į Vokiečių kultūros dienų programą ir ketina šią idėją tęsti kasmet, paskutinę rugsėjo savaitę.

lengvoji atletika_vaikaiRugsėjo 22 dieną Gargždų miesto stadione vyko atvirosios Klaipėdos apskrities vaikų lengvosios atletikos pirmenybės. Ten jėgas išbandė ir Šilutės sporto mokyklos lengvaatlečiai, kuriuos treniruoja Lina Leikuvienė ir Stasys Oželis. Treneriai džiaugiasi jauniausiais sportininkai, kurie lipo ant apdovanojimų pakylos.

Guoda Šiaudvytytė 1000 m bėgimo rungtyje finišavo pirmoji ir pasipuošė aukso medaliu. Komandos draugei Ingai Nausėdaitei nedaug trūko iki medalio - ji atbėgo ketvirtoji.

bociai pakruojo_dvareMinint pasaulinę Pagyvenusių žmonių dieną, Šilutės „Bočių“ bendruomenė ir senjorai iš kitų bendruomenių įdomių įspūdžių patyrė ekskursijoje į Pakruojo dvarą.

 

SAM 1719Rašytojo Hermano Zudermano (Hermann Sudermann) 160-ųjų gimimo metinių sukakties proga Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Katyčių ir Degučių filialų bibliotekininkės bendruomenės narius pakvietė apsilankyti Hermano Zudermano tėviškėje – Macikuose. Čia vokiečių rašytojas, dramaturgas gimė ir iki 12 metų gyveno.

 

apie-rusnes-daktara-artura-kiteli„Esu dėkingas jam už medžiagą apysakai „Kelionė į Tilžę„, kuri yra mano „Lietuviškose apysakose“. Jis jos neišgalvojo.“ Vokiečių rašytojas Hermanas Zudermanas (Hermann Sudermann) savo atsiminimuose įamžino Rusnės daktarą Arturą Kitelį.

Rašytojo ir daktaro A. Kitelio pažintis prasidėjo Šilokarčemos (Šilutės) vaistinėje, kurią 1837-1889 m. valdė Bernardas Teodoras Zėtegastas (Bernhard Theodor Settegast). H. Zudermanas joje įsidarbino padėjėju būdamas 14 metų. Paaugliui ištisas dienas stovėti prie prekystalio buvo tikra kančia: skaudėjo kelį, be to, traukė mintys apie mokslus, kuriuos buvo metęs Tilžėje.

Patarnaudamas vaistinėje, H. Zudermanas susipažino su gydytoju A. Kiteliu, kuris čia užsukdavo kasdien, ir galiausiai drįso kreiptis į jį pagalbos. Daktaras, apžiūrėjęs kelį, patvirtino sąnario raiščio patempimą. Hermanui tai tapo pretekstu mesti vaistininkystę ir iškeliauti atgal į Tilžę - mokytis realinėje gimnazijoje.

Rusniškiui Kiteliui rašytojas liko dėkingas visą gyvenimą ne tik už pretekstą mesti darbą vaistinėje, bet ir už siužetus jo apysakoms, kurių daktaras pripasakojo vėliau, kai jie tapo gerais draugais.
A. Kitelis aprašytas ne tik H. Zudermano atsiminimų knygoje „Mano jaunystės vaizdų knyga“, bet ir apysakoje „Jons ir Erdmė“.

sveksna kalbu_diena_nugaletojaiŠi ispanų patarlė, priminta ilgamečio Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos mokytojo Petro Čeliausko, ne kartą buvo kartota gimnazijoje rugsėjo 26-ąją minint Europos kalbų dieną.

Naumiescio jaunimasŽemaičių Naumiestyje buvo vykdomas krikščioniškojo jaunimo grupės projektas - Jaunimo savaitgalis „Esi vertas daugiau“, skirtas parapijos globėjo šv. arkangelo Mykolo atlaidams.

Runsėjo 22-23 dienomis, nuo penktadienio vakaro iki šeštadienio vakaro, Žemaičių Naumiesčio gimnazijoje ir parapijos namuose vyko įvairios veiklos, kuriose dalyvavo apie 40 mokinių - nuo septintokų iki abiturientų.

 

Senosios grafikos_perlaiLietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiui skirtas penkerių metų „Lietuvos muziejų kelio“ renginių ciklas sėkmingai vyko 2016 metais daugelyje mūsų šalies muziejų, populiarinant Lietuvos dvarus bei juose sukauptas vertybes, tęsiamas ir šiemet.

Tarp reikšmingiausių dvarų materialinio paveldo saugotojų Lietuvoje – Žemaičių muziejus „Alka“. Čia 1940 m. iš nacionalizuotų Žemaitijos dvarų pateko tūkstančiai eksponatų: vaizduojamosios ir taikomosios dailės kūriniai, baldai, audiniai, ikonografinė medžiaga, knygos, rankraščiai, dvarų žemių planai.

Ukmergės naujienos