Kultūra ir švietimas

lauciu seimosGegužės 12 d. Laučių bendruomenės kiemelyje vyko literatūros vidudienis „Aš ir mano tėveliai“, kurį organizavo Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Laučių filialas ir Laučių kaimo bendruomenė.

Tremtiniai tiltasGegužės pabaiga. Puikus laikas - paskutinės gegužės mėnesio dienos. Galbūt tai geriausias metų laikas: kai viskas žydi, saulė geranoriškai duoda šilumą ir šviesą, žadėdama gerą derlių rudenį. Šiuo metu gyvenimo džiaugsmas aplanko net ir tuos, kurie seni ar ligoti. O jauniems kiekvienos dienos rytą - nauji tikėjimai ir laimės laukimas.

Tokį gegužės 23-iosios rytą prieš 70 metų iš Šilutės geležinkelio stoties į tolimojo Sibiro platybes išdardėjo ešelonai, grūste prigrūsti tremiamų Mažosios Lietuvos gyventojų - suaugusiųjų, vaikų, senelių. Tuose ešelonuose buvo ir du 15-mečiai - mergina ir vaikinas, vėliau susitikę ir tolimajame krašte sukūrę šeimą.   

O šiemet gegužės 23-ąją Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Pauparių kaime rinksis tų kažkada į Krasnojarsko kraštą ištremtų jaunuolių giminė. Ne itin plati - gal keliolika žmonių, bet visų jų širdyse vis dar gyvas senelių ir tėvų atminimas.

Senelių, kurių sodyboje šiandien namo jau nebėra, išlikę tik ūkiniai pastatai. Ir dar stovi jau jų vaikų ir anūkų pastatytas koplytstulpis, visiems susirinkusiems primenantis kadais čia gyvenusių žmonių tragediją... Jie rinksis tam, kad paminėtų tądien sueinančią skaudžią sukaktį - savo tėvų ir senelių tremties 70-metį.

Apie tą susitikimą sužinome iš laiško, kurį redakcijai atsiunčia tų kadaise 15-mečių tremtinių dukra Laima Gailiutė, vos prieš 3 metus grįžusi iš savo tėvų tremties vietos - Krasnojarsko srities, ir pasilikusi gyventi Klaipėdoje. Net kelis dešimtmečius Rusijoje žurnalistinį darbą dirbusi moteris panoro su savo tėvų jaunystės kraštiečiais pasidalinti prisiminimais apie jų išgyvenimus svetimoje šalyje. O sudėlioti tuos prisiminimus jai padėjo Šiauliuose gyvenantis Laimos a.a. mamos brolio Stasio Bartkaus sūnus Jonas Bartkus, bei Žemaičių Naumiestyje gyvenantys Jono sesuo Laimutė Kniukštienė ir broliai Tomas bei Rimantas Bartkai.        

 

LT1918 nugaletojai_1Lietuvos valstybės istorijos archyve apdovanotos geriausios projekto „LT1918“ mokyklų konkurso komandos. Konkurse nugalėjo Garliavos Jonučių gimnazijos komanda atlikusi tiriamąjį darbą apie 1914–1918 m. lietuviškoje spaudoje pateiktas svarbiausias istorijos datas. Už išskirtinai gerai įgyvendintus tiriamuosius darbus taip pat įvertintos Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazijos, Kauno Maironio universitetinė gimnazijos, Šilutės Vydūno gimnazijos, Suginčių pagrindinės mokyklos ir Inturkės pagrindinės mokyklos komandos. Ši apdovanojimų ceremonija užbaigė daugiau nei du mėnesius trukusią projekto „LT1918“ programą, kuri įtraukė istorijos tiriamųjų temų konkursą, interaktyvias „Šimtmečio tilto“ pamokas mokyklose ir gyvas tiriamosios istorijos dirbtuves.

Burbuliatorius animatoriaiBeprasidedanti vasarą žada dar vieną šio metų laiko renginį - šilutiškių jau pamėgtą „Burbuliatorių“. Lietuvoje ir pasaulyje jubiliejinis - dešimtasis sezonas startuoja jau gegužės 28 dieną 18.30 val., parke šalia Kultūros ir pramogų centro.

Šventės atidarymo renginyje koncertuos jaunimo grupės, mažuosius lankytojus džiugins nemokamas batutas ir Pelytė Minė, Peliukas Mikis bei Katytė.

 

100-620x3202018 m. gegužės 24 d. 17.30 val. Šilutės kultūros ir pramogų centre vyks dokumentinio filmo „100 metų kartu“ peržiūra. Renginys nemokamas, jame dalyvaus ir idėjos iniciatorius, šilutiškis Marius Čiuželis. Filmą lydės ir fotografės Monikos Požerskytės fotoparoda „100 metų kartu“, kuri jau eksponuojama Kultūros centre.

Žiūroviškiausias festivalio „Kino pavasaris“ lietuviškas filmas „100 metų kartu“ – 100 gerų emocijų per vieną valandą! 15 Lietuvos šimtamečių pakeri optimizmu, o tikri ir nuoširdūs jų pasakojimai ne tik įkvepia, bet ir užkrečia noru gyventi.

zvaigzdune gvildzioŠeštadienį Šilutės kultūros ir pramogų centre buvo neeilinė ir labai džiugi šventė, palietusi daugumos šilutiškių šeimas, kuriose užaugo ar auga šokėjos - net į tris solidžius jubiliejus visus pakvietė šokių kolektyvas „Žvaigždūnė“.

Šie metai klubui ypatingi: „Žvaigždūnė“ minėjo 25 metų sukaktį, ne mažiau solidžius jubiliejus mini ir kolektyvo vadovės: Loreta Stanelienė darbo scenoje 35-metį, jos dukra Gintarė Stanelytė apvalią 10-šimtį! Visoms šioms progoms ypatingą aurą sukūrė tai, kad šiemet mes minime ir Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Būtent daina apie Lietuvą ir trispalvėmis pasipuošusių šokėjų šokis ir pradėjo vieną gražiausių mieste pavasario švenčių.

SALNAŠilutę pasiekė žinia, kad šių metų Lietuvos šimtmečio dainų šventėje „Vardan tos“ kartu su 36 000 dalyvių, pakviesta ir 400 mūsų krašto atstovų. Šventiniuose renginiuose matysime 18 mūsų mėgėjų meno kolektyvų.

2mamu diena_juknaiciuoseJuknaičių pagrindinės mokyklos mokiniai kasmet stengiasi pradžiuginti savo mamas, globėjas  ir močiutes įvairiomis dovanomis: eilėmis, dainomis ir šokiais, pačių kurtais darbeliais. Jau keletą metų tradiciškai kviečiame mamas, globėjas  ir močiutes dalyvauti „Mamų mokyklėlėje“.

 

Vandenu 3Namuose turėdami kur nusiprausti, tualetą ir iš čiaupo bėgantį vandenį, dažnai nesusimąstome, kad gyvename labai gerai, nes net 46 proc. pasaulio gyventojų neturi šių patogumų... Dar mes, lietuviai, galėtume pasidžiaugti, kad esame vieni iš nedaugelio, kurie geriame tik požeminį vandenį, kuris yra saugiausias. O Šilutės rajono vanduo yra vienas tyriausių šalyje, taigi drąsiai galime jį gerti iš čiaupo.

O ar žinojote, kad magnis ir kalcis yra elementai visai nekenksmingi žmogaus organizmui, tačiau kalkėmis padengia skalbimo mašinas, virdulius ir indaploves. Tuo tarpu geležis vandenį nudažo tamsiai ruda spalva.

Šiuos ir dar daugybę kitų įdomių dalykų apie geriamąjį vandenį, jo gavybą, sudėtį, valymo būdus Šilutės darželinukams ir moksleiviams pasakojo Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) dėstytoja dr. Ramunė Albrektienė, kurią į mūsų miestą pakvietė „Šilutės vandenų“ direktorius Alfredas Markvaldas.

Ukmergės naujienos