Šilutės kredito unija pagal Europos socialinio fondo finansuojamą projektą „Verslumo skatinimas“ jau išdavė 34 paskolas įvairiai veiklai vykdyti. Paskolų bendra suma – 1 mln. 558 tūkst. litų.
Šilutės kredito unija yra viena iš 57 Lietuvos kredito unijų, kurios sėkmingai dalyvauja Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiamame projekte „Verslumo skatinimas“ ir iš Verslumo skatinimo fondo teikia paskolas pradedantiesiems ir neseniai veiklą pradėjusiems (iki 1 metų) verslininkams. Didžiausia galima paskolos suma siekia 86 000 Lt, vienas didžiausių privalumų – pirmus trejus metus (iki 2015 m. rugsėjo 30 d.) 95 proc. sumokėtų paskolos palūkanų verslininkai atgauna – jos yra kompensuojamos.
Remia ES struktūriniai fondai
Verslumo skatinimo fondas (VSF) buvo įsteigtas 2009 m. gruodžio pabaigoje Socialinės apsaugos ir darbo (SADM), Finansų ministerijų bei UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) pasirašyta trišale sutartimi. Pagal šį projektą mikrokreditus smulkiesiems verslininkams teikia Lietuvos kredito unijos. Lėšos Verslumo skatinimo fondui skirtos iš SADM administruojamos Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos Finansų inžinerijos priemonės „Verslumo skatinimas“. Nuo 2013 metų rugpjūčio 27 d. Verslo skatinimo paramos gavėjams įsigaliojo naujovė – papildomai kompensuojamas ir darbo užmokestis (jeigu yra samdomi žmonės). Kas mėnesį kompensuojama ne daugiau kaip 75 proc. darbo užmokesčio ir iš viso šioms reikmėms kiekvienai įmonei gali būti paskirta nuo 20 000 iki 25 000 Lt.
Iš viso 2007-2013 metų ES stuktūrinės paramos laikotarpiu šiam projektui įgyvendinti visoje Lietuvoje skirta 50 milijonų litų.
Pasak Šilutės KU buhalterės – kasininkės Tatjanos Kuturienės, Šilutėje didžiausio smulkiųjų verslininkų, pradėjusių verslą, susidomėjimo Verslumo skatinimo fondo parama sulaukta 2013 metais. Per tuos metus buvo išduotos 25 paskolos.
O šiemet per pirmąjį pusmetį išduotos 9 lengvatinės paskolos. Pradedantieji verslininkai paskolas ėmė grožio salonams įrengti, buhalterinės apskaitos paslaugoms teikti, picerijai įrengti, mažmeninei ir didmeninei gyvulių pašarų prekybai organizuoti ir netgi įkurti internetinę parduotuvę.
Padėjo įgyvendinti svajonę
Šilutiškių Renatos ir Aivaro Kislinkų verslas prasidėjo nesėkme, įkūrus gėlių saloną Šilalėje. Tuomet atrodė, kad ten tokios paslaugos trūksta, ir floristikos verslas greit suklestės. Tačiau po kelių mėnesių veiklos verslininkai suprato, kad šilališkių poreikiai visai kitokie nei šilutiškių.
Todėl Kislinkai nusprendė Šilalėje pradėtą gėlių salono verslą perkelti į Šilutę ir pakeisti paslaugų turinį bei kokybę. Šiam sumanymui įgyvendinti pasitarnavo Šilutės kredito unijos suteikta lengvatinė 50 tūkst. litų paskola iš Verslumo skatinimo fondo.
R.Kislinkienė jau buvo išbandžiusi nemažai kitos veiklos. Pasak jos, darbovietes keitusi tol, kol išbandė floristės darbą. Dabar 4 metų floristės patirtį turinti verslininkė džiaugiasi jau atradusi savo vietą gyvenime. Šilutėje įkūrusi gėlių saloną „Meilenė“, šeimininkė prekiauja skintomis gėlėmis, kuria puokštes, augalų kompozicijas, pirkėjams siūlo daug įvairiausių interjero puošmenų, dovanėlių, puošia interjerą iškilmių vietose.
Kalbėdama apie Šilutės kredito unijos suteiktą ir ES struktūrinių fondų remiamą lengvatinę paskolą, R.Kislinkienė sakė, kad tos lėšos padėjo įgyvendinti jos svajonę – išvystyti savo verslą. Lengvatinės paskolos palanki sąlyga yra ta, kad paskola suteikta 5 metams, o 95 proc. palūkanų kompensuoja INVEGA. Be to, unijos vadybininkė T.Kuturienė paskatino ir padėjo parengti dokumentus gauti kompensaciją už naujai įsteigtas darbo vietas. Todėl jau yra reali viltis, jog įmonei bus kompensuota apie 20 tūkst. litų tokių išlaidų.
R.Kislinkienė su vyru Aivaru svarsto, kad kreditą galės grąžinti netgi greičiau, nei numatyta sutartyje, – gal per trejus metus.
R.Kislinkienės nuomone, žmonės, kurie turi idėjų ir nori jas įgyvendinti, tikrai turėtų pasinaudoti Verslumo skatinimo fondo parama, apsilankyti Šilutės kredito unijoje ir išdėstyti savo verslo planą. Tada gali atsirasti galimybė gauti paramą.
Pakeitė verslo lygį
Du jauni Šilutės verslininkai Valdemaras Mažutis ir Mantas Veryga dabar vadovauja savo sukurtai UAB „Valdvera“, o anksčiau kelerius metus dirbo prekybos vadybininkais.
Sukaupę pakankamai to darbo patirties, vaikinai nusprendė steigti savo įmonę ir prieš pusantrų metų Šiluteje atidarė parduotuvėlę. Tačiau abu greitai suprato, jog mažmeninė prekyba – ne jų užmojams. O norint Šilutėje įsteigti didmeninės ir mažmeninės prekybos centrą, reikėjo apyvartinių lėšų. Pastangos gauti paskolą komerciniuose bankuose atsimušė kaip į sieną – nė metų veiklos patirties neturinčiai įmonei joks bankas paskolos neteikia.
Tuomet pravertė seminare išgirsta informacija apie Verslumo skatinimo fondo paramą, kurią galima gauti per kredito uniją.
Verslininkai sakė nesitikėję, kad Šilutės kredito unijoje jų idėja pakeisti verslo lygį taip greit bus suprasta. Per porą savaičių kartu su vadybininke T.Kuturiene buvo parengti reikiami dokumentai, parengtas verslo planas, suderinta su INVEGA dėl lengvatinių palūkanų ir gauta 50 tūkst. litų paskola.
V.Mažutis ir M.Veryga lengvatinę paskolą, gautą per Šilutės kredito uniją, vadina tiesiog fantastine parama. Jie sako nesitikėję, jog tokią sumą galėjo pasiskolinti ir mokėti tik 5 proc. palūkanų (nes 95 proc. palūkanų kompensuoja INVEGA). Dar didesnė parama buvo gauta, kai ta pati INVEGA kompensavo 25 tūkst. litų išlaidų, kurios buvo panaudotos naujų į darbą priimtų darbuotojų atlyginimams kompensuoti. Verslininkai šią paramą vertina kaip netikėtą dovaną – juk ji lygi pusei paskolos sumos.
Be to, pasak V.Mažučio ir M.Verygos, ieškodami geresnių sąlygų kreditui gauti, jie atrado ir kredito uniją, apie kurią anksčiau mažai žinojo. Dabar su šia įstaiga sieja vienerių metų puikus bendradarbiavimas. Žavi ne tik paslaugų vykdymo lankstumas, bet ir šilti, žmogiški santykiai.
„Kredito unijos vadybininkai akivaizdžiai turi daugiau laisvės ir kompetencijos, kad padėtų klientui, nei yra tekę patirti kitur“, – sako jaunieji verslininkai.
Šilutės turgavietėje įkurtame UAB „Valdvera“ mažmeninės ir didmeninės prekybos centre „Turgaus urmas“ dabar galima įsigyti apie 3000 pavadinimų prekių, kurių kainos niekuo nesiskiria nuo esančių didmeninėje prekyboje. Verslininkai sudarė sąlygas ūkininkams, prekiaujantiems savo užaugintais produktais, prekiauti ne tik turgaus dienomis, bet ir kiekvieną darbo dieną.
Rašyti atsakymą