Ekstremali situacija: naujametis potvynis užtvindė Pamarį

potvynis avysNaujametis potvynis – net Pamaryje retas dalykas, bet šiemet šią retenybę jau turime. Ledų sangrūdoms užtvenkus Nemuną jo kilpoje ties Girininkų ir Šilininkų kaimais, vanduo sparčiai pradėjo kilti žemupyje.

Sausio 2-osios vakare potvynio vanduo priartėjo prie kelio Šilutė – Rusnė, o netrukus ir plūstelėjo per jį. Sausio 3-ąją, 6 val. ryto vandens gylis ant kelio  siekė 20 cm, tuomet ir pradėta kelti automobilius. 9 val. vandens gylis buvo beveik 30 cm, o 11 val. – jau 40 cm. Vanduo ir toliau kilo.

Vakar rytą Savivaldybėje skubiai sušauktas Ekstremalių situacijų valdymo centro posėdis, kurio metu visose potvynio apsemiamose seniūnijose paskelbta ekstremalioji situacija.

Ekstremalai per vandenį plaukė patysDSC 0001 4

Vakar rytą ties apsemtu kelio Šilutė – Rusnė ruožu iš abiejų pusių išsirikiavo po keliasdešimt automobilių, laukiančių, kol traktoriai su tralais juos perkels į kitą pusę. Nors srovė buvo itin stipri, keletas drąsuolių visgi ryžosi plaukti patys. Bet sėkmė buvo ne jų pusėje: vanduo automobilius nešė į šoną, tad ekstremalai vos ne vos išsikepurnėjo į kitą apsemto ruožo pusę.
Nors pirmumo leidimų išdavimo tvarka dar nebuvo paskelbta, eilėje stovinčius vairuotojus piktino, kad kai kurie vairuotojai, parodę nežinia kokį leidimą, buvo perkelti be eilės. 

„Vanduo kils tol, kol nebus nunešta ledų sangrūda“, – vakar rytą sakė Savivaldybės Civilinės ir priešgaisrinės saugos tarnybos vadovas Romualdas Renčeliauskas. Numatyti, kiek ilgai tęsis stichijos šėlsmas, jis nesiryžo.

Posėdžio metu apsvarstę situaciją kartu su seniūnais, Savivaldybės ir jos įmonių vadovai prognozuoja, kad tokia situacija tęsis bent kelias artimiausias dienas.

Per vandenį važiuojančius baus policija

Stichinę ribą Panemunėje Nemunas peržengė jau gruodžio 31 – sausio 1 dienomis. Toji riba čia yra 560 cm, o štai vakar rytą vandens lygis Panemunėje siekė 625 cm. Ties Rusne upės vanduo nuo sausio 2-osios iki 3-osios ryto pakilo net 78 cm ir vakar 9 valandą jo lygis čia siekė 335 cm. Stichinė riba yra 290 cm.

Šilutės rajone vakar buvo apsemta 9150 hektarų teritorija, neišvažiuojami buvo 24 kilometrai kelių. Vandens gylis apsemtose vietose kai kur siekė ir 60-70 cm, apie pavojų informavo pastatyti kelio ženklai. „Gyventojai turi nerizikuoti, o vykdyti kelio ženklų reikalavimus“, – įspėjo R.Renčeliauskas.
ledai prie ventes aldonos
Savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Ambrozaitis priminė, jog per kelius plūstanti srovė išgraužia žvyrkeliuose duobes, kurių važiuojantieji nemato, todėl iki nelaimės lieka tik vienas žingsnis.

Šilutės policijos komisariato vadovas Sigitas Mikutavičius pridūrė, jog pareigūnai stebės vietas, kur stovi važiuoti draudžiantys ženklai, ir baus tuos, kurie nesilaikys jų reikalavimų. „Skirsime į tas vietas daugiau ekipažų, nes vėliau gelbėjimo operacijos kainuoja brangiau“, – sakė S.Mikutavičius.

Žmonės pagalbos neprašė

Potvynio zonoje vakar buvo atsidūrę rajono 15 kaimų, kuriuose stovi 8 sodybos su 11 jose gyvenančių žmonių. Pavyzdžiui, Juknaičių seniūnijos Girininkų kaime apsemtos 3 sodybos, bet tik vienoje iš jų gyvena 2 žmonės. Dvi sodybos su 6 gyventojais vandens apsuptyje atsidūrė Rupkalviuose, dar dvi sodybas (bet tik viena iš jų – gyvenama) vanduo apsėmė Tatamiškyje. Vieną žmogų vanduo įkalino Žalgirių kaime.

Pasak R.Renčeliausko, niekas iš apsemtų žmonių pagalbos neprašė, bet gelbėtojai yra pasiruošę ją suteikti, kai tik prireiks.
Vakar rytą vanduo vis dar kilo. Pamario gyventojus R.Renčeliauskas ramino, kad Kuršių mariose vandens lygis esąs žemas, tad kai tik Nemunas iki marių nuneš ledus, šis vandens telkinys priims visą susikaupusį vandens perteklių.

Rusnėje bus dislokuoti ugniagesiai

Į posėdį suvažiavę seniūnai pasakojo apie situaciją kaimuose. Pasak kintiškio Antano Kliženčio, nerimą kelia tai, kad Kuršių marios tebėra sukaustytos ledo, tad vandens jos kol kas nepriima. Juknaitiškis Valentinas Dylertas apsemtose sodybose gyvenančiųjų skundų negirdėjo, pasak jo, žmonės prie tokios stichijos seniai pripratę.

Rusniškė Dalia Drobnienė pasakojo, jog salos kelias į Uostadvarį apsemtas jau keturiose vietose. Ryte juo nuvažiavusi seniūnė pervažiavo vieną apsemtą vietą, o vos po kelių minučių grįžti jau nebegalėjo – vanduo per kelią liejosi 4 vietose, todėl jai teko suniukpasukti Pakalnės keliu. Seniūnė pranešė į Šilutę išvykusiems gyventojams, kad ir jiems teks namus siekti kitu keliu.
Ledais užkimštos ir Skirvytės bei Pakalnės upės. Vanduo jau krenta tik Minijoje. Pavyzdžiui, ties Lankupiais per parą jo lygis nukrito 20 cm. Ledo Minijoje nėra.

Šilutės autobusų parko direktorius Artūras Stonkus priminė, kad kelti žmones autobusu MAN saugu tol, kol vandens gylis ant kelio nesiekia 80-90 cm.

Ekstremalių operacijų centro vadovu paskirtas Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Rimantas Mačijauskas. Jis sakė, jog gelbėjimo darbams paruošta ir amfibija, jei vanduo pakiltų aukščiau nei metrą ir jos prireiktų. Bet R.Mačijauskas nemano, kad jau reikėtų šauktis kariškių pagalbos.

Nutarta, kad Rusnėje turi būti dislokuota ugniagesių brigada.

Aptarta ir polderių būklė. Kaimo reikalų skyriaus specialisto Povilo Būdvyčio nuomone, žiemos polderiai yra tvarkingi, o štai kokios būklės vasaros polderiai – nežino niekas. A.Kližentis priminė dar vieną problemą – jų pylimuose graužikų išraustus urvus. Seniūnai su specialistais įpareigoti tuoj po posėdžio apvažiuoti polderius ir įvertinti situaciją.