Lietuvos meno kūrėjų asociacija 2010 metais laimėjo LR švietimo ir mokslo ministerijos paskelbtą neformaliojo švietimo plėtros Lietuvos bendrojo ugdymo įstaigose idėjų konkursą ir 2011 metų rugpjūčio 4 d. su Europos socialinio fondo agentūra pasirašė projekto „Aukštosios kultūros impulsai mokykloms (AKIM)“ finansavimo ir administravimo sutartį, kuri įgalino šio projekto įgyvendinimą.
Projektas finansuojamas iš Europos socialinio fondo 2007-2014 metų laikotarpio biudžeto – iš fondo jam skirta beveik 3,76 mln. litų.
Šiemet šis projektas, kuriame dalyvauja ir 13 Šilutės rajono mokyklų, pelnė „Europos burių 2013“ apdovanojimą kategorijoje „Už galimybes tobulėti“.
„Europos burių“ rinkimuose siekiama įvertinti ir visuomenei pristatyti didžiausias vertes žmogui, kraštui, visuomenei ir valstybei kuriančius ES struktūrinių fondų lėšomis finansuojamus projektus. Finansų ministerija šiuos rinkimus rengia jau septintus metus.
Projekto kūrėjai taip nusako savo sumanymo esmę: „Mokykla Lietuvoje nemažu mastu atskirta nuo kultūrinės visuomenės, į ją veržiasi masinės pramogos. Mokyklų kultūrinis lygis gerokai skiriasi ir priklauso nuo mokyklos personalo ir pavienių iniciatyvų.
Norint įveikti mokyklų bendruomenių (8-12 klasių mokinių) atskirtį nuo kultūros proceso, be kūrybiškumo skatinimo plačiausia prasme, reikia siekti kultūrinio sąmoningumo gilinimo, suvokimo, kad kultūra apima meną, istorijos, politikos tapatybės refleksiją, ugdo atsakingą pilietiškumą. Projektas AKIM siūlo spręsti šią problemą aukštąją kultūrą sistemingai ir nuosekliai atvedant į Lietuvos mokyklas. Tikslingas „srautinis“ kultūros lyderių ir kultūros žurnalų atėjimas į šalies mokyklas bus naudingas ir mokyklų bendruomenėms, ir meno kūrėjams. Į dialogą su mokykla įtraukti kultūros lyderiai (menininkai – nacionalinių ir kt. premijų laureatai, aukščiausio lygio kultūros žurnalai), taip užtikrinant ryšių tarp centro ir provincijos, aukštosios kultūros ir mokyklų bendruomenių mezgimą“.
Projekte dalyvauja 600 mokyklų visose Lietuvos savivaldybėse ir 240 menininkų iš 11-os meno sričių: architektai, muzikai, rašytojai, kompozitoriai, dailininkai, tautodailininkai, fotomenininkai, kinematografininkai, literatūros vertėjai, teatralai, žurnalistai. Jų viešnagės mokyklose numatytos iki šių metų vasaros vidurio.
Šilutės rajone prie projekto prisijungė Šilutės Martyno Jankaus, Degučių, Katyčių, Rusnės, Saugų Jurgio Mikšo, Traksėdžių, Vilkyčių pagrindinės mokyklos, Šilutės pirmoji, Vydūno, Švėkšnos „Saulės“, Vainuto ir Žemaičių Naumiesčio gimnazijos, Šilutės žemės ūkio mokykla.
Mokiniai džiaugiasi projekto suteikta galimybe susitikti su kūrėjais. Štai ką rašo Žemaičių Naumiesčio gimnazijos mokinių tarybos narė Airida Arnašiūtė:
„Gimnazijoje apsilankė jau ketvirtasis projekto AKIM pranešėjas – tai architektas Vaidotas Dapkevičius. Per daugiau nei 10 metų kūrybinės veiklos V.Dapkevičius yra sukūręs ir prisidėjęs prie 15 pastatų projektų, dviejų urbanistinių koncepcijų, 1 skulptūros kūrimo, taip pat yra architektūrinių konkursų dalyvis bei nugalėtojas. Architektas gimnazijos pirmokams vedė pamoką tema „Perskaityk architektūrą“. Gimnazistai susipažino su architektūros kūrimo principais, atliko praktinę užduotį. Moksleiviai suvokė pagrindinius harmoningos aplinkos kūrimo principus, nes kiekvienas, net ir nebūdamas profesionaliu architektu, prie to prisideda.
Džiugu, jog tai nebuvo paskutinė meninė pamoka. Balandžio mėnesį menines pamokas ves Šiaulių dramos teatro aktorius Juozas Bindokas bei rašytojas Sigitas Parulskis“.
Rašyti atsakymą