Jau šį sekmadienį visas mamytes sveikinsime su pačia gražiausia pavasario švente – Motinos diena, birželio pirmąjį sekmadienį – visus tėčius Tėvo dienos proga. Artėjant šioms šventėms, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kvietė 3-4 klasių mokinius parašyti diktantą, virstantį gražiausiu laišku Mamai ir Tėčiui.
„Mamyte, Tu man labai reikalinga. Todėl labai prašau – rūpinkis savimi. Kad aš visada galėčiau prie Tavęs prisiglausti ir pasakyti – aš Tave labai myliu“, „Tėveli, aš noriu, kad Tu visada būtum mano stipriausias draugas, todėl prašau – rūpinkis savimi. Atsimink šį mano prašymą ir neatidėliok“ – jautrius sveikinimus, skirtus atkreipti dėmesį į sergamumą onkologinėmis ligomis ir į jų prevencijos svarbą, turėtų gauti daugiau negu 3000 Vilniaus miesto, Vilniaus ir Šalčininkų raj. tėvelių.Laiškų galerija ČIA.
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina susivienyti kovai su pasauline vėžio epidemija ir primena, jog šiuo metu Lietuvoje yra vykdomos 4 su onkologinių susirgimų prevencija susijusios programos:
– gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa, skirta moterims nuo 25 iki 60 metų . Pagal ją kartą per trejus metus atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas. Kol normalios gimdos kaklelio ląstelės dėl įvairiausių veiksnių virsta vėžinėmis, praeina ne vienas mėnuo ir net ne vieni metai. Pakitimų pradžios moterys dažnai nejaučia, tačiau tik anksti juos nustačius galima išvengti ligos, pasveikti. Pagal citologinio tepinėlio rezultatus gali būti nemokamai atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.
– atrankinės mamografijos patikros dėl krūties vėžio programa, skirta moterims nuo 50 iki 69 metų . Pagal programą kartą per dvejus metus atliekamas mamografinis tyrimas, leidžiantis tiksliai nustatyti vėžį ar iki tol įvykusius pakitimus. Gavus šeimos gydytojo siuntimą atlikti mamografinį tyrimą, galima iš anksto užsiregistruoti (ir telefonu) mamografijos įrenginį turinčioje sveikatos priežiūros įstaigoje, atliksiančioje tyrimą. Tyrimo rezultatus praneša šeimos gydytojas, gavęs juos iš mamogramas vertinančios įstaigos.
– priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų bei vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu. Pagal šią programą kartą per dvejus metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis prireikus atlieka priešinės liaukos biopsiją, leidžiančią patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.
– storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa, skirta asmenims nuo 50 iki 75 metų. Kol kas ši programa įgyvendinama Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šaulių apskrityse. Kartą per dvejus metus atliekamas imunocheminis testas. Jei gaunamas neigiamas testo atsakymas, vadinasi, pacientas yra sveikas ir pakartotinai turės pasitikrinti po dvejų metų. Jei atsakymas teigiamas, šeimos gydytojas duos siuntimą kolonoskopijai atlikti. Prireikus kolonoskopijos metu gali būti atliekama ir biopsija.
Dėl vėžio prevencinių programų reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Nebūtina laukti kvietimo pasitikrinti, reikia rodyti ir savo iniciatyvą!
Rašyti atsakymą