Mažais žingsneliais pradėjus eiti niekur nedirbančių, nesimokančių ir mokymuose nedalyvaujančių jaunų žmonių situacijos Lietuvoje gerinimo keliu, akivaizdu, kad nueita toli. Prieš trejus metus Jaunimo garantijų iniciatyvos projekto „Atrask save“ koordinatoriai visoje Lietuvoje, pradėję ieškoti švietimo ar darbo rinkos sistemai nepriklausančių jaunų žmonių pačiose netradiciškiausiose vietose, šiandien džiaugiasi dalyvių gausa ir vis dar kviečia dalyvauti nespėjusiuosius.
„Mes 100 proc. paliekame pėdsaką projekte dalyvavusių jaunuolių gyvenimuose“, – pasakoja projekto „Atrask save“ koordinatorė Klaipėdoje Inga Kulikauskė. Vien uostamiestyje skaičiuojama 700 dalyvavimą projekte pasirinkusių jaunuolių. Projekte siekiama dalyvaujančiam jaunuoliui užtikrinti darbo, mokymosi ar praktikos galimybes. Koordinatoriai yra įsitikinę, kad svarbus yra ne vien jauno žmogaus priskyrimas konkrečiai sistemai, bet ir mažesnės jo pergalės.
Vadink mane draugu
Jaunas žmogus dažnai mato labai daug karjeros galimybių, tačiau kartu ir nė vienos, todėl neretu atveju pasimeta ar nusivilia. Koordinatorės Ingos teigimu, jaunam žmogui svarbu padėti suvokti, kas vyksta darbo rinkoje, kokios yra jo asmeninės karjeros galimybės ir ką reikia daryti norint pasiekti savo tikslus. Koordinatorius yra pagalbininkas, padedantis jaunam žmogui ne tik išsikelti tikslą, bet ir atsirinkti iš didelio kiekio informacijos bei pasiūlymų.
„Individualių konsultacijų metu svarbu jaunam žmogui padėti rasti asmeninę darbo, mokslo – karjeros kryptį, o ne tik nukreipti į jam plačiu atrodantį pasaulį ir leisti pasiklysti“, – teigia Inga. Koordinatoriai linkę save vadinti profesionaliais jaunimo draugais. Kodėl? Todėl, kad jie, žinodami gausybę metodų ir krypčių, tampa tais tikrais draugais, nuoširdžiai padedančiais sunkiose situacijose.
Neformalios aplinkos apsuptyje
Koordinatoriai jaunų žmonių ieško netradicinėse vietose ir efektyviu įvardina mobilų darbą: „Su jaunu žmogumi aš mieliau dirbu neformalioje aplinkoje: vaikščiojant po senamiestį, organizuojant darbo pokalbį lauko kavinėje ar parke ant suoliuko“, – pasakoja G.Valčiukaitė.
Susitikimo su jaunais žmonėmis vietų spektras koordinatorių kasdienybėje išties platus – nuo susitikimų stadione, pokalbių gamtoje iki kontaktų užmezgimo autobusų stotelėje. Koordinatorė Inga pasakoja, jog būdavo atvejų, kuomet vidurdienį autobusų stotelėje sutiktas ir pakalbintas jaunuolis iš tiesų būdavo pasimetęs darbo ar mokymosi galimybių paieškose – tai dar vienas galimas jaunų žmonių paieškos būdas.
Amatų mokymo centre šiame projekte dirbanti Rimvydė pritaria, jog projekto sėkmę taip pat atnešė mobilus ir jaunuolio poreikius atitinkantis darbas bei netradicinių susitikimų vietos pasirinkimas. Neformalioje aplinkoje, jaunuolis yra nevaržomas formalių įstaigos sienų, lengviau atsipalaiduoja, mieliau pasipasakoja, atsiveria. Nuo šios akimirkos ir prasideda tiesioginės konsultacijos, patarimai, tolimesnių žingsnių pasirinkimas.
Projektas „Atrask save“ skirtas Darbo biržoje registruotiems ir neregistruotiems jaunuoliams, finansuojamas Europos socialinio fondo ir Jaunimo užimtumo iniciatyvos lėšomis. Daugiau informacijos: www.jaunimogarantijos.lt.
Jeigu Tau 15-29 metai ir Tu niekur nedirbi bei nesimokai, tačiau ieškai darbo, mokymosi, praktikos ar savanorystės galimybių – kreipkis į projekto koordinatorių savo rajone:
Rimvydas Petrauskis, Jaunimo garantijų koordinatorius, rimpetr@gmail.com, tel. 8 633 35 804.
Ieva Kazakauskaitė, Jaunimo garantijų koordinatorius, ieva.kazakauskaite@ldb.lt, (8 441) 76506.
Rašyti atsakymą