„Šilutės naujienos“ jau skelbė, kad Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai šiemet įgyvendino naują idėją – surengė geriausių Pamario krašte kepamų šakočių rinkimus.
Mūsų krašte šiuos išskirtinius gaminius kepa šešios įmonės. Galima pasidžiaugti, kad penki šakočių kepėjai geranoriškai pažvelgė į tokią iniciatyvą ir sutiko pateikti savo produkciją įvairiapusiems tyrimams, nors rinkimų organizatoriai nė vienos įmonės nevertė dalyvauti konkurse. Dėl objektyvių priežasčių atsisakė dalyvauti tik viena smulki įmonė.
Sausio pabaigoje prasidėjęs konkursas ne menkesniu iššūkiu tapo ir patiems organizatoriams, mat toks renginys organizuotas pirmą kartą, be to, visų kepėjų produkcija buvo išties aukštos kokybės. Tad nenuostabu, kad neaiškumų neišvengta.
Vis dėlto šiandien jau galime paskelbti konkurso nugalėtojus.
Rinkimai vyko keliais etapais
Šilutės VMVT viršininkas Edmundas Ciparis pasakojo, jog pateikti informaciją apie rajone veikiančias šakočių gamybos įmones pernai paprašė Lietuvos VMVT. Tarnyboje buvo surengtas šių produktų gamintojų pasitarimas, analizuojamos receptūros, etiketės, ir paaiškėjo, kad visi gamintojai – labai išradingi, o jų produktai tik iš pirmo žvilgsnio panašūs, o išties – labai skirtingi.
Taip ir gimė mintis išsiaiškinti geriausius ir pirkėjams labiausiai patinkančius šakočius.
Sumanyto konkurso partneriais tapo ir „Šilutės naujienos“, todėl pirmasis rinkimų turas įvyko jau tradicinio mūsų laikraščio konkurso „Atverkime dvasios turtų skrynią“ šiemetinių apdovanojimų metu. Tąkart į H.Šojaus dvare surengtą renginį susirinko daug kultūros centrų, seniūnijų darbuotojų, bendruomenių atstovų, kurių teismui ir buvo pateikti penkių rajono įmonių kepami šakočiai.
Šis renginys šakočių degustacijai buvo pasirinktas todėl, kad jame savo nuomonę galėjo išreikšti ypač didelis skaičius žmonių iš įvairių rajono kampelių.
Po apdovanojimų visi susirinkusieji ragavo UAB „Danutės šakotis“, Ligitos Kužmarskienės įmonės, UAB „Jotama“, „Smaližiaus kertelės“ ir UAB „Toluta“ produkciją. Ragavo nežinodami, kieno kepinį skanauja, to nežinojo net patys VMVT specialistai, mat šakočiai buvo pažymėti tik numeriais. Labiausiai patikusių šakočių numerius rašė ant lapelių ir perdavė vertinimo komisijai.
Komisijoje, vadovaujamoje VMVT viršininko pavaduotojo Vytauto Jasaičio, buvo ir šios tarnybos, ir Savivaldybės Kultūros skyriaus, ir „Šilutės naujienų“ atstovai. Jie ne tik suskaičiavo degustacijos rezultatus, bet ir nagrinėjo šakočių kokybę.
Pagrindinis dėmesys buvo skiriamas kepinių sudedamosioms dalims, nagrinėta, ar etiketėse nurodyti riebalų, angliavandenių ir kalorijų kiekiai atitinka kiekius, kurie buvo nustatyti šakočių sudėtį tyrusioje akredituotoje laboratorijoje.
Beje, mokėti už tyrimus sutiko patys įmonių vadovai.
Komisija taip pat nagrinėjo pernai gautus skundus dėl visų įmonių produkcijos kokybės ir žiūrėjo, ar jie buvo pagrįsti. Kai kurioms įmonėms šis faktas išties pakišo koją – už tai balai buvo mažinami. Papildomų balų pridėta tiems, kieno produktuose etiketėse nurodomi ir laboratorijoje nustatyti riebalų, angliavandenių ir kalorijų kiekiai beveik nesiskyrė, kas turi tautinio paveldo sertifikatus. Vertintos ir gamybos sąlygos bei ženklinimas.
Komisija rinko ir gražiausią šakotį iš tų, kuriuos rinkimų dieną įmonės vadovai patys pateikė vertinimui.
Komisijai buvo sunku
Ir štai po ilgų debatų ir palyginimų skelbiame rezultatus.
Kokybiškiausiu pripažintas Danutės Ivanauskienės įmonės „Danutės šakotis“ šakotis, turintis ir Tautinio paveldo sertifikatą. Savo kepiniams ši įmonė naudoja tiesiogiai iš ūkininkų perkamus produktus, be to, šios įmonės etiketėse nurodoma sudėtis mažiausiai skiriasi nuo nustatytos laboratorijoje.
Gardžiausio šakočio apdovanojimą pelnė Romualdo Žebelio įmonės „Toluta“ Pamario kepykloje kepami šakočiai, o tokį įvertinimą šios įmonės šakočiams skyrė patys ragautojai – lygiai trečdalis ragavusiųjų visus penkis konkursui pristatytus šakočius savo balsus atidavė „Tolutos“ šakočiui.
Gražiausiojo titulas atiteko Ligitos Kužmarskienės įmonės šakočiui, už kurį balsavo dauguma komisijos narių. Jam atiteks VMVT viršininko E.Cipario specialusis prizas.
Dar dviem įmonėms – „Smaližiaus kertelei“, taip pat turinčiai Tautinio paveldo sertifikatą ir žaliavas perkančiai tiesiogiai iš ūkininkų, bei UAB „Jotama“ skirti „Sėkmės šakočių gamyboje“ prizai.
„Iš tiesų, vertinti šakočius buvo labai sunku, nes kiekvienos įmonės produkcija turi savų pliusų, kiekvienoje radome ir minusų, tad apibendrintai galime sakyti, kad visi gamintojai kepa kokybiškus, gardžius ir gražius kepinius, kuriuos, kaip jau žinome, vertina ne tik mūsų krašto, bet ir visų Lietuvos kampelių gyventojai. Ir esame labai dėkingi įmonių vadovams, nepabūgusiems dalyvauti konkurse“, – sakė V.Jasaitis.
VMVT jau planuoja kitų metų konkursą. Gali būti, jog tuomet varžytis bus pakviesti rūkytos žuvies gamintojai.
O visi šakočių gamintojai bus apdovanoti prizais ir dovanomis, kurias įsteigs dar vienas konkurso partneris – rajono Savivaldybė. Apie apdovanojimų datą dar informuosime.
Rašyti atsakymą