Rugsėjis artėja: trūksta ir mokyklų vadovų, ir mokytojų

Mokslo metai jau ranka pasiekiami, tad pastarosiomis dienomis garsiai prabilta ir apie tai, kaip mokyklos dirbs naujais mokslo metais, ir apie mokytojų bei mokyklų vadovų stygių. Šilutės rajone šiuo metu paskelbta nemažai konkursų užimti vaikų darželių ir mokyklų vadovų vietas, taip pat pastebimas ir įvairių specialybių mokytojų trūkumas. Švietimo skyriaus specialistai neabejoja, kad dar skaudžiau pedagogų stygių pajusime jau po kelių metų, nes šiuo metu daug jų jau artėja prie pensinio amžiaus ribos. O koronaviruso epidemija yra tikras iššūkis ne tik moksleiviams ir pedagogų bendruomenei, bet ir savivaldybėms, kurios jau iki 2021-ųjų rugsėjo privalo įvertinti visas mokyklas dėl galimybės dirbti nuotoliniu būdu. 

Šilutės rajono mokyklose taip pat trūksta kai kurių specialybių mokytojų, paskelbta ir nemažai konkursų užimti mokyklų vadovų vietas.

Ilgiausiai l. e. p. – „Raudonkepuraitės“ vadovė

Visi girdėjo posakį „Nieko nėra pastovesnio už laikinumą“. Ko gero labiausiai Šilutėje jis tinka „laikinai“ – jau 4 metus – įstaigos vadovo darbą dirbančiai vaikų darželio „Raudonkepuraitė“ direktorės pavaduotojai Zenutei Nausėdienei.

Z. Nausėdienė prisimena, jog l. e. p. direktore tapo, kai iš darbo išėjo ilgametė šios įstaigos vadovė Donė Normantienė, vėliau pavadavo pusmetį čia dirbusią Aidą Vindžigelskienę. Šiuo metu skelbiamas jau net 10-asis konkursas užimti šios įstaigos vadovės kėdę, – tai patvirtina Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Nijolės Petkevičienės surinkti duomenys.

Konkurso rezultatai bus aiškūs tik gruodžio 10 dieną. Du kartus šiuose konkursuose jau dalyvavo po vieną pretendentą, tačiau jie neatitiko vertinimo kriterijų.

Didelę patirtį turinti – jau tris dešimtmečius pavaduotoja dirbanti Z. Nausėdienė konkurse nedalyvauja. Ji sako visada norinti, kad vadovaujamo darbo imtųsi jauni žmonės, jaunesnio vadovo ji norėtų ir „Raudonkepuraitei“. Bet kol to jauno neatsiranda, ir toliau visas įstaigos paruošimas naujiems mokslo metams gula ant pačios pavaduotojos pečių. „Susitvarkysim, nebe pirmas kartas“, – sako Z. Nausėdienė.

Norinčių vadovauti – nedaug

Švietimo skyriaus specialistė N. Petkevičienė pasakoja, jog konkursai paskelbti ir Žemaičių Naumiesčio darželio mokyklos bei šio miestelio gimnazijos vadovų pareigoms eiti. Šie konkursai įvyks rugpjūčio 21-ąją.

Švėkšnos vaikų darželio vadovo pareigoms eiti jau taip pat skelbiamas antrasis konkursas.

Taip pat konkursai paskelbti Šilutės pirmosios ir Vydūno gimnazijų direktorių, Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos iš Šilutės sporto mokyklos vadovų pareigoms eiti. Sutartys su šių minėtų ugdymo įstaigų dabartiniais vadovais, pagal galiojančius teisės aktus, baigiasi gruodžio 31-ąją, nes jie jau yra išdirbę po 20 metų.

Šilutės gimnazijų vadovų konkursai vyks lapkričio 17 dieną, o Švėkšnos gimnazijos ir Šilutės sporto mokyklos vadovai turėtų paaiškėti lapkričio 19-ąją.

Žinoma, jie paaiškės, jeigu bus kandidatuojančių. Šiuo metu, pasak N. Petkevičienės, į Žemaičių Naumiesčio darželio mokyklos vadovus pretenduoja 2 kandidatai, norą vadovauti kitoms įstaigoms yra pareiškę po vieną asmenį. Vieni jų – dabartiniai vadovai, kiti nauji pretendentai.

Nė vieno pretenduojančio neužregistruota į Šilutės pirmosios gimnazijos direktoriaus kėdę. Tuo tarpu prašymų pateikimo laikas jau pasibaigė.

Mokytojų poreikis nedidelis

Didelio mokytojų poreikio rajone kol kas nepastebima. Pasak N. Petkevičienės, darbo rastųsi dviem psichologams, kurie galėtų papildyti Švietimo pagalbos tarnybos (ŠPT) ir Juknaičių pagrindinės mokyklos kolektyvus. Taip pat ŠPT, Katyčių, ir Saugų J. Mikšo pagrindinėse mokyklose darbo būtų logopedui, Juknaičiuose – anglų kalbos mokytojams. M. Jankaus pagrindinėje laukiamas istorikas ir fizikas, o Saugų ir Katyčių mokyklose – dar ir specialusis pedagogas. Ikimokyklinio ugdymo pedagogui darbo bus Katyčių pagrindinėje.

Pasak N. Petkevičienės, tokio mokytojų poreikio itin išaugusiu vadinti negalima. Tačiau pokyčiai vyksta nuolat, todėl nežinia, koks pedagogų stygius gali paaiškėti rugsėjo pradžioje.

Bet net jei rugsėjis ir neatneš ryškių pokyčių, jau dabar aišku, kad kur kas labiau mokytojų pritrūks po kelių metų, nes daug pedagogų artėja prie pensinio amžiaus. Ypač mažai į rajoną ateina tiksliųjų mokslų mokytojų, tad jų gali pritrūkti labiausiai.

Mokykloms reikės dar vieno leidimo 

Pasak N. Petkevičienės, COVID-19 epidemija buvo ir tebėra tikras iššūkis ne tik moksleiviams bei pedagogams, bet ir savivaldybių švietimo skyriams. Mat Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos nurodymu, iki 2021-ųjų rugsėjo savivaldybės privalo įvertinti, kaip jų mokyklos pasirengė dirbti nuotoliniu būdu. Visos mokyklos turės gauti tą pasirengimą patvirtinantį dokumentą – leidimą dirbti. Tos, kurios tokio leidimo negaus, mokyti moksleivių nuotoliniu būdu negalės.

Tiesa, šie mokslo metai praeis dar be tokių įvertinimų.

N. Petkevičienė sako, kad tai ir papildomas darbas savivaldybėms, ir didelė atsakomybė. Tačiau teks praeiti ir šį etapą.