Šilutės VMVT specialistai lengviau atsikvepia – mūsų rajone tokių šiurpių atvejų kol kas nenustatyta. Tačiau skundų dėl gyvūnų nepriežiūros čia gaunama nuolat: vien šiemet jų jau gauta 10, keturiuose iš jų išvardinti faktai pasitvirtino.
Paima šimtus gyvūnų
VMVT nuolat praneša gaunanti šimtus pranešimų apie gyvūnų laikymo sąlygų pažeidimus, pradėta ir dešimtys tyrimų. Daugiausia pranešimų gauta iš Kretingos rajono – per 190.
VMVT duomenimis, vos per antrąją rugsėjo savaitę iš įvairių galimai nelegalių gyvūnų veisyklų šalyje paimti ir gyvūnų globos įstaigoms perduoti 142 šunys ir 3 katės. O per pastarąją savaitę buvo patikrinta ir išanalizuota per 290 gautų pranešimų, kurių dauguma susiję su tais pačiais atvejais, dėl kurių pradėti tyrimai (33). Praėjusį pirmadienį VMVT pranešė, kad dalis praėjusią savaitę gautų pranešimų nepasitvirtino.
Dalis skundų pasitvirtina
Šilutės VMVT viršininkas Vytautas Jasaitis pasakoja, jog šios tarnybos administruojamoje teritorijoje yra 2 patvirtinti gyvūnų augintinių veisėjai. Tai Vainuto seniūnijos Bikavėnų kaime R. Raubickienės įmonė, kurioje veisiami Labradoro retriveriai ir Berno zenenhundai, bei šalia Šilutės esančiuose Pagryniuose veikianti A. Petrošienės veisykla, kur veisiami Prancūzų buldogai. Abi įmonės veikia nuo 2015 metų, jos tikrinamos, pažeidimų nenustatyta.
Gyvūnų gerove besidomintys kraštiečiai gerai žino, jog turime ir kelias gyvūnų globos vietas. Tai VŠĮ „Šilutės beglobiai“, veikiančią Pervažos g., kuri užsiima šunų ir kačių globa, bei tik šiemet įregistruotą VŠĮ „Katino ūsai“ E. Kanto g., kur globojamos katės. Dar vienas registruotas gyvūnų globėjas, užsiimantis informacijos apie gyvūnų priežiūrą sklaida, nors ir neturi patalpų, yra VŠĮ „Šilutės gyvūnų gerovė“, Liepų g.
Reikalavimai gyvūnų augintinių veisėjams ir globėjams, anot V. Jasaičio, yra reglamentuoti VMVT ir Žemės ūkio ministerijos teisės aktais. Tokie gyvūnai privalo turėti pasus, būti paženklinti poodine mikroschema, suvakcinuoti nuo pasiutligės. Reikalavimas šunims turėti kilmės dokumentus neprivalomas, jie tik turi būti laikomi jų fiziologinius ir etiologinius poreikius užtikrinančiomis sąlygomis.
„Gyvūnų veisimo vietas ir gyvūnų globėjus tikriname pagal planą arba gavę pranešimą dėl netinkamos jų veiklos“, – sako V. Jasaitis.
Pasak viršininko, dėl ūkinių gyvūnų ir gyvūnų augintinių netinkamų laikymo sąlygų 2019 m. skyrius gavo 13 skundų, iš kurių 2 pasitvirtino. 4 kartus tarnyba informuota apie neva netinkamą augintinių priežiūrą, dar 9 apie blogas ūkinių gyvūnų sąlygas. Iš Švėkšnos ir Saugų sen. gauta po 3 skundus, iš Usėnų ir Vainuto sen. po 2, iš Saugų, Kintų ir Žemaičių Naumiesčio sen. – po 1.
Šiemet jau gauta 10 tokių skundų, iš kurių 4 pasitvirtino. 8 kartus Šilutės VMVT specialistams pranešta apie neva netinkamai prižiūrimus augintinius, dar 2 skundai lietė ūkinių gyvūnų gerovę. Iš Saugų ir Šilutės sen. gauta po 3 skundus, iš Švėkšnos, Kintų, Žemaičių Naumiesčio ir Gardamo sen. – po 1.
Kai kuriais atvejais pasitvirtino teiginiai, kad gyvūnai buvo nepakankamai šeriami ir girdomi, netinkama jų laikymo vieta, sergančiam gyvūnui nesuteikta veterinarinė pagalba. Du gyvūnų laikytojai pelnė baudas, tačiau tai nebuvo grubūs pažeidimai, o gyvūnų šeimininkai juos greitai pašalino.
Atsakingos ir savivaldybės
VMVT reguliariai gauna skundų ir dėl netinkamo šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo. V. Jasaitis jų laikytojams primena, kad ūkinių gyvūnų gaišenos turi būti išvežamos į šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo įmones. Augintinių gaišenos gali būti užkasamos nuosavame žemės sklype nemažesniame kaip 1 metro gylyje arba kremuojamos Tauragės rajone esančiame krematoriume.
Šiemet Šilutės VMVT jau perdavė dvi bylas dėl žiauraus elgesio su gyvūnais Šilutės policijos komisariatui. Tokie atvejai pastebėti Kintuose ir Traksėdžiuose, apie juos rašėme ir „Šilutės naujienose“. Policijos buvo prašoma pradėti ikiteisminį tyrimą, bet abi bylos nutrauktos, nes nenustatyta nusikaltimų sudėties.
Pasak V. Jasaičio, už tokius atvejus, kurie pastarosiomis savaitėmis užplūdo viešąją erdvę, atsakinga net tik VMVT, bet ir savivaldybės, jų sanitarijos inspektoriai. Būtent savivaldybių administracijos organizuoja bešeimininkių gyvūnų augintinių skaičiaus mažinimą, bešeimininkių ir neprižiūrėtų gyvūnų laikinąją globą.
Šilutės VMVT viršininkas įžvelgia ir didelę visuomenininkų ir gyvūnų globos savanorių pagalbą. Pasak jo, gyvūnų mylėtojai išties labai daug prisideda prie to, kad mieste beveik neturime valkataujančių keturkojų.
Rašyti atsakymą