Todėl jei žmogus turi skolų ir ieško galimybės gauti dar vieną paskolą, tai nebūtinai reiškia kažką blogo ar finansiškai neatsakingo. Yra daug priežasčių, kodėl žmogus galėtų norėti gauti paskolą, nors dar nepadengė kitų turimų įsipareigojimų.
Lygiai taip pat yra ir daugiau nei vienas būdas tokiam asmeniui pasiskolinti. Viskas priklauso nuo to, kokią įtaką jūsų finansams turi anksčiau paimtos paskolos. Nuo to priklauso kuria iš dviejų galimybių galėsite pasinaudoti.
Pirma galimybė: skolintis įprastai
Dažnai manoma, kad žmonės turintys skolų negali skolintis arba negali to daryti taip, kaip jokių įsipareigojimų neturintys asmenys. Bet tai – netiesa. Kreditoriams nėra svarbu pats įsipareigojimų turėjimo faktas, bet tik iki kol jų dydis neperžengia tam tikros ribos.
Norėdama išvengti pradelstų mokėjimų, negrąžintų paskolų ir iš to kylančių socialinių problemų, valstybė nusprendė apriboti galimybes skolintis per daug įsipareigojimų turintiems asmenims. Tai yra įrašyta vartojimo kredito įstatyme, kuriuo turi vadovautis greituosius kreditus ir vartojimo paskolas skolinančios įmonės.
Įstatymas neuždraudžia gauti paskolą turintiems skolų, jei turimų skolų mokėjimai nėra didesni nei 40 procentų oficialių per mėnesį gaunamų pajamų. Patikslinant, sprendžiamasis kriterijus čia yra dalis pajamų, kuri tenka paskolos ar paskolų aptarnatvimui, t.y. palūkanų, administracinių ir kt. mokesčių mokėjimui kiekvieną mėnesį.
Pasiskolinti įprastu būdu galėsite, jei jūsų skolos aptarnavimo išlaidos, kartu su papildomai norima gauti paskola, neviršys 40 procentų oficialių pajamų. Kai kurios įmonės, turėdamos konservatyvesnes rizikos valdymo strategijas, gali pasirinkti atsisakyti skolinti ir mažiau įsipareigojimų turintiems asmenims. Tačiau dauguma įmonių, ypatingai kalbant apie greitųjų kreditų bendroves, yra linkę vadovautis vartojimo kredito įstatymu, nekeliant paskolos gavėjams papildomų sąlygų.
Antra galimybė: tartis dėl refinansavimo
Jei jūsų skolos aptarnavimo išlaidos yra per didelės, kad galėtumėte gauti kreditą, tai dar nereiškia, kad negalėsite pasiskolinti. Tokiose situacijose išeitis yra paskolų refinansavimas. Tai yra paslauga, kuri ne tik sujungia visus turimus įsipareigojimus į vieną, bet papildomai leidžia paskolos gavėjui susitarti dėl naujų sąlygų.
Kalbant apie privačias vartojimo paskolas ar greituosius kreditus, Lietuvoje refinansavimo praktika dažniausiai apsiriboja palūkanų normos pokyčiais, kurie atsiranda dėl paskolos grąžinimo termino pratęsimo. Todėl perkreditavus turimus įsipareigojimus, bendra vartojimo kredito kainos metinė norma (BVKKMN), o taip pat ir kredito gavėjo mokama mėnesio įmoka sumažėja.
Tuo pačiu sumažėja ir skolos aptarnavimo išlaidų dalis nuo gaunamų pajamų. Tai atveria galimybes gauti paskolą turint skolų nepažeidžiant vartojimo kredito įstatymo sąlygų. Todėl neretai kartu su refinansavimu paskolos gavėjui yra siūloma gauti paskolą.
Kaip gali matyti, paskolos turintiems skolų Lietuvoje nėra tabu. Svarbiausia yra neturėti tiek įsipareigojimų, kad skolinimosi galimybes ribotų įstatymas. Bet net tuomet refinansavimas gali pakoreguoti jūsų kredito grąžinimo grafiką taip, kad atsirastų galimybė pasiskolinti nepaisant turimų skolų.
Rašyti atsakymą