Remiantis bendru Lietuvos ir Rusijos Federacijos Kuršių marių regiono paveldu, Lietuvos – Rusijos bendradarbiavimo per sieną programos finansuojamas projektas suteikė lankytojams galimybę pasinerti į Kuršių marių regiono ir ramybe alsuojančių jo miestelių istoriją ir tradicijas. Projektas truko 24 mėnesius, o Programos finansuojama suma projektui – 532 720,35 eurai.
Projekto veiklomis buvo siekiama atskleisti bendrą regiono kultūrą, praeitį ir ateitį bei skatinti kultūrinį, edukacinį ir rekreacinį turizmą pasienio regione, atgaivinant bendrą paveldą ir tradicinius amatus.
Projekto metu buvo sukurti du tarpvalstybiniai vandens ir sausumos turizmo maršrutai bei išleistas Almanachas, kurio leidyba rūpinosi Imanuelio Kanto Universitetas Kaliningrade, pasakojantis apie bendrą Pamario krašto gamtos, istorijos ir kultūros raidą. Taip pat, šio projekto rėmuose sukurta ir kultūrinėms reikmėms pritaikyta infrastruktūra: Kintuose istoriniame XIX a. pradžios pastate, kuris buvo statytas kaip miestelio Rotušė, vėliau naudotas kaip mokykla, atsirado Kintų amatų centras su vėtrungių gamybos bei keramikos dirbtuvėmis, o Kaliningrado srities Rybacij miestelyje – senovinių laivų elingas – statykla. Ši infrastruktūra ir toliau bus naudojama tradicinei vėtrungių, keramikos ir laivų statybos veiklai bei edukacinėms programoms. Projekto metu jau įgyvendintos kultūrinės amatų (vėtrungių bei istorinių laivų statybos) edukacinės programos, siekiant pritraukti žmones, besidominčius edukaciniu – kultūriniu turizmu ir taip prisidėti prie bendro poveikio turizmui pasienio regione, lankytinoms vietoms suteikiant daugiau patrauklumo, atskleidžiant, kiek iš tiesų šiuose mažuose miesteliuose vyksta įdomių dalykų.
Edukacinių programų ciklo pabaigą vainikavo projekto partnerės – Šilutės savivaldybės inicijuota vėtrungių dirbtuvių šventė, vykusi Žuvienės virimo čempionato metu Rusnėje šių metų rugsėjo mėn., kurioje patyrę meistrai dalijosi vėtrungių gamybos paslaptimis su visais norinčiais. Gaila, kad dėl pandemijos šioje bendroje šventėje negalėjo dalyvauti projekto partneriai iš Kaliningrado srities.
Projekto metu bendradarbiavo skirtingos komandos iš organizacijų ir institucijų abipus sienos: pagrindinė projekto partnerė ir iniciatorė buvo viešoji įstaiga “Kintai Arts“ ir jos vadovė Audra Juodeškienė. Rangos darbus įkuriant Kintų amatų centrą atliko V. Valiukevičienės įmonė ir vietos meistrai Vytautas ir Romas Valiukevičiai bei jų komanda kartu su įmone „Megira„ ir „Avižeda“ iš Šilutės, bei restauratorius Valentinas Varnas. Projekto partneriai iš Rusijos Federacijos – Kaliningrado Kuršių nerijos nacionalinis parkas ir projekto vadovė Anastasija Skrebcova, Imanuelio Kanto Baltijos federalinis universitetas, ir projekto vadovė prof. Anna Belova, Kalingrado pasaulio vandenyno muziejus bei projekto vadovė prof. Elena Kropinova.
Iš Lietuvos pusės projekte maloniai sutiko dalyvauti Klaipėdos Universitetas irasoc. prof. Eduardas Spiriajevas bei mūsų rajono valdytoja – Šilutės rajono savivaldybė. Projektui daug dėmesio skyrė meras Vytautas Laurinaitis bei Administracijos direktorius Virgilijus Pozingis. Savo patirtimi prisidėjo ir Vydūno kultūros centras su direktore Rita Tarvydiene bei kolektyvu, laivadirbys Simas Knapkis ir įmonė UAB „3K Grupė“, turinti paveldo sertifikatą vėtrungių gamybai.
Labai gaila, kad projektas vyko pandemijos kontekste, kai tarptautinės kelionės, o ypač tarpusavio vizitai su Rusija buvo ir iki šiol yra labai ribojami. Tačiau šią nišą natūraliai užpildė abejų vasarų metu padidėjęs vietinių turistų srautas. Nemaža dalis turistų rinkosi mažesnes vietoves, dar neaplankytus miestelius, o tai labai natūraliai prisidėjo prie projekto išsikeltų tikslų pasiekimo. Šia prasme projektas pasiūlė aiškią alternatyvą, pateikdamas atgaivintą istorinį, kultūrinį ir pažintinį laisvalaikį, skirtą tiek vietos bendruomenėms, tiek turistams.
Ši publikacija buvo parengta padedant Europos Sąjungai. Už publikacijos turinį atsako tik VšĮ “Kintai Arts” ir jis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos požiūrį.
Rašyti atsakymą