Skaičiuojama, kad šiuo metu Lietuvos miškuose gyvena ne mažiau kaip 63 vilkų šeimos. Šilutės rajone pastebimi tik priklydėliai, ir šio sezono metu nekrito nė vienas pilkis, bet nė vienas neužpuolė ir rajono ūkininkų galvijų.
Vilkams karantinas nerūpėjo
Medžioklės Lietuvos teritorijoje taisyklėse nustatyta, kad vilkus medžioti galima nuo spalio 15 d. iki kovo 31 d., tačiau, išnaudojus nustatytą limitą, medžiojimo sezonas baigiamas anksčiau. Pasak ministerijos, medžiotojų pateiktais duomenimis, šiemet iki sausio pabaigos buvo išnaudotas visas sezonui nustatytas 190 vilkų sumedžiojimo limitas.
Pranešama, kad šiųmečio medžioklės sezono metu šalyje vilkai buvo sumedžioti 47 rajonų savivaldybėse. Daugiausia Kėdainių – 13, po 12 pilkių sumedžiota Anykščių ir Rokiškio savivaldybėse, Ukmergės r. savivaldybėje – 11 vilkų.
Primename, kad 2019 – 2020 m. medžioklės sezonas baigėsi dar anksčiau – net sausio 16 d., o 2020 – 2021 m. žymiai vėliau – kovo 9-ąją. Pasak ministerijos, tam įtakos turėjo dėl COVID-19 pandemijos paskelbtas karantinas, kai buvo draudžiama judėti tarp savivaldybių.
Visgi COVID-19 buvo sustabdęs tik medžiokles, o vilkai ir pandemijos metu siautėjo toliau. Štai 2020-ųjų gruodžio viduryje rašėme apie pilkių ataką Vainuto seniūnijos Bikavėnų kaime, kur buvo išpjauta vietos ūkininko avių banda, o jos savininkas patyrė mažiausiai kelis šimtus eurų nuostolių. Tais pačiais metais, tik mėnesiu anksčiau, greičiausiai savo jauniklius medžioti mokantys vilkai dar vieną puotą buvo surengę Švėkšnos seniūnijoje.
Šilutės rajone vilkai negyvena
Tyrimas atskleidė, kad Lietuvoje šiuo metu gyvena ne mažiau kaip 63 vilkų šeimos. Informacija apie kiekvieną sumedžiotą vilką elektronine forma Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai turi būti pateikiama per 12 valandų. Ministerija ragina medžiotojus būti atsakingais ir prieš vykstant medžioti pasitikslinti, ar dar neišnaudotas medžioklės sezonui nustatytas vilkų sumedžiojimo limitas.
Medžiotojų būrelio „Šustis“ pirmininkas Vytautas Petrošius sako, kad šio būrelio teritorija apima maždaug 14 000 ha Degučių, Šylių, Meškinės, Katyčių miškų. Šiame plote pernai negyveno nė viena vilkų šeima.
Bet šalyje, medžiotojo nuomone, šiuo metu pilkių yra per daug, ypač – Šiaurės Lietuvoje.
Šilutės rajono medžioklės žinovė Nijolė Endrikaitienė sako, kad šiemet negirdėjusi nė vieno atvejo, kad vilkai būtų užpuolę naminius gyvulius. Pasak pašnekovės, manoma, kad mūsų rajono miškuose nuolat gyvenančių pilkių ir nėra, nors jų pėdsakus tai vienur, tai kitur medžiotojai pastebėjo. N. Endrikaitienė mano, kad tai greičiausiai priklydėlių iš kitur, galbūt net ir iš Rusijos Nemunu atkeliavusių žvėrių pėdos. Nes vilkui, anot jos, 50 kilometrų – ne vingis…
Pabaigai priminsime, kad vilkas vis dar yra saugoma rūšis. Pagal Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos konvenciją (Berno konvenciją), ES Buveinių direktyvą ir kitus teisės aktus Lietuva yra įsipareigojusi užtikrinti palankią šios rūšies apsaugos būklę. Todėl vilkų medžioklė ribojama nustatant ne tik leistiną medžioklės terminą, bet ir sumedžiojimo limitą.
Rašyti atsakymą