Gimnazistams pamokas vedė Vilniaus universiteto dekanai

VU dėstytojai Šilutės ir Švėkšnos gimnazijos bibliotekoms dovanojo daug vertingų knygų. / © silutesnaujienos.ltJau septintą kartą Šilutėje lankosi seniausio Rytų Europoje Vilniaus universiteto dekanų delegacija.

Šį kartą savo vizitą po rajoną jie pradėjo Švėkšnos „Saulės“ gimnazijoje, kur, anot direktorės Dalios Dirgėlienės, „susimiksavo“ Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio gimnazistai.

Vieno svarbiausių gyvenimo sprendimų kryžkelėje stovinčiam jaunimui mokyklos vadovė nurodė kiek įmanoma daugiau žinių „išsiurbti“ iš garbių svečių – sužinoti iš jų viską apie solidžiausią Lietuvoje Alma Mater.

Penktadienį garbūs mokslo vyrai aplankė Šilutės Vydūno gimnaziją, kur susitiko su šios ir Šilutės pirmosios gimnazijos abiturientais.

Iš 22 000 universitetų – tarp 600 geriausių

Pilnutėlėje Švėkšnos gimnazijos bibliotekoje moksleiviams saviškius pristatė delegacijos vadovas, Komunikacijos fakulteto dekanas Andrius Vaišnys. Anot jo, tokiomis kelionėmis siekiama ne reklamos, o tiesiog būti arčiau gimnazistų, padėti jiems teisingai pasirinkti gyvenimo kelią. A.Vaišnio kolegos, neslėpdami meilės savajam dalykui, supažindino su mokslo jų fakultetuose subtilybėmis.

Tarptautinių reikalų prorektorius, chemijos vadovėlio 10-11 klasei autorius Rimantas Vaitkus pateikė įdomių skaičių.

VU yra tarp 600 geriausių pasaulio universitetų (iš viso tokių mokslo įstaigų pasaulyje priskaičiuojama apie 20 000). Iš maždaug 184 000 šiandieninių Lietuvos studentų VU turi 22 000.Gausi VU dėstytojų delegacija susitiko su Švėkšnos ir Žemaičių Naumiesčio gimnazistais. / © silutesnaujienos.lt

Šį universitetą renkasi jaunimas iš maždaug 60-ties pasaulio valstybių. Daugiausiai užsieniečių – italų, ispanų, vokiečių, prancūzų. Universiteto studentai pagal įvairias programas taip pat išvyksta į užsienį – Vokietiją, Italiją, Ispaniją, Švediją, kitas Skandinavijos šalis. Tokių kasmet būna apie 500.

„Esame stiprūs moksle, mūsų mokslininkų darbai matomi ir vertinami“, – sakė R.Vaitkus. Ir priminė, kad gausus būrys dėstytojų – apie 80 proc. – turi mokslų daktarų laipsnius, kad kasmet išleidžiama daugiau nei 1500 mokslinių straipsnių, paruošiama keliasdešimt monografijų.

Mokslo įstaigai priklauso observatorija, botanikos sodas, seniausia šalies biblioteka, 8 institutai.

Svaigina teisė, fizika ir ekonomika

Labai atsakingai žengti svarbų pasirinkimo žingsnį abiturientus paragino Teisės fakulteto prodekanas Haroldas Šinkūnas. Mat Lietuvoje yra daug aukštųjų mokyklų, kurios, anot svečio, jau seniai turėjo būti uždarytos.

„Geriausias pasirinkimas būtų savo ateitį susieti su VU Teisės fakultetu, kaip jau padarė vienas pernykštis Švėkšnos abiturientas“, – mano prodekanas.

Fizikos fakulteto dekanas Vytautas Balevičius neslėpė, jog yra įsimylėjęs savąjį dalyką, nors šis, jo paties žodžiais tariant, vieniems sukelia meilę, kitiems siaubą. Bet kokiu atveju fizika – tikrai ne tas dalykas, į kurį traukia būriai studentų.

„Pas mus studijuoja tie, kas mažai kalba, bet padaro žmonijai didelius darbus“, – viliojo studijuoti svečias, primindamas ir garsiąsias fizikų dienas, ir jų dinozaurą.

„Ekonomikos fakultetas – kaip tik tas, į kurį verta stoti, nes ekonomika – tai išteklių skaičiavimas“, – sakė šio fakulteto prodekanas Jonas Martinavičius. Svečias juokavo, kad jeigu žmonės būtų be savo polinkių ir sugedimo, tai ekonominius uždavinius spręsti būtų labai paprasta.

„Venk mažų pajamų, stenkis padidinti išlaidas. Socialinės lygybės siekimas – mirtis ekonomikai“, – tokius linksmus palyginimus prodekanas užbaigė žinomos dainos žodžiais: „… ji svaigina mane kaip anodija, kaip rožė man mesta“.

J.Martinavičius tik apgailestavo, jog šiemetinių pirmakursių sąraše nerado nė vienos pavardės iš Žemaičių Naumiesčio ar Švėkšnos.

© silutesnaujienos.ltFilologija – bendravimas, filosofija – pagrindas

„Jei stoti, tai tik į filologiją, nes filologija – tai bendravimas tarp žmonių ir tautų“, – savojo fakulteto pristatymą pradėjo Lietuvių kalbos katedros lektorius Laimutis Laužikas. Šis fakultetas, anot svečio, tai klasikinė filologija, japonų, kinų, indų kalbos ir dar daug kitų įdomių dalykų.

Filosofijos fakulteto dekanas doc. Kęstutis Dubnikas tikino, jog filosofija yra tas pagrindas, iš kurio kyla bet koks mokslas. Be to, šis fakultetas – vienintelis, gyvuojantis tiek, kiek ir visas VU, – 500 metų.

Matematikos ir informatikos fakulteto dekanas Gediminas Stepanauskas sakė nekviečiantis tų, kurie nemėgsta tiksliųjų mokslų, nes norint būti laimingu reikia pasirinkti tai, kas prie širdies. Vis dėlto jis labai kvietė merginas, mat šiame fakultete jų studijuoja vos 3 proc. Pabaigoje dekanas paragino abiturientus nepasiduoti agituojamiems ir nestoti į dažnai nelabai aukšto lygio užsienio universitetus.

Tarptautinio verslo mokyklą mūsų šalyje turi tik vienintelis VU, kai tuo tarpu užsienio universitetai tokią mokyklą turi visi. Jos direktorius Julius Niedvaras apgailestavo, kad žodis „verslas“ vis dažniau kelia neigiamas, nei teigiamas emocijas ir kvietė į atvirų durų dienas VU.

Vėliau svečiai su būsimaisiais studentais bendravo klasėse, apžiūrėjo Švėkšnos muziejų ir Genovaitės vilą, pabuvojo Vyndario Česlovo sodyboje, su Pamario informacijos skleidėjais bendravo Šilutės F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje.

Čia svečiai pasakojo ir apie universitetiniam mokslui mūsų šalyje kuriamas kliūtis bei bandomą uždėti apynasrį VU savarankiškumui, ir apie VU pasiekimus bei pasaulinį pripažinimą.

Dėkodami už F.Bajoraičio viešosios bibliotekos puoselėjamą bendradarbiavimo tradiciją, svečiai papildė bibliotekos fondus naujais leidiniais, o bibliotekininkų kuriamai Šilutės 500-mečio knygų kolekcijai dovavojo vertingų knygų.