Skaitmeniniu būdu atliekamos rentgeno nuotraukos padeda sutaupyti ir gerina diagnostiką

POPIENEPaskutiniaisiais metais Šilutės ligoninės administracija daug nuveikė tobulindama medicininių paslaugų kokybę, diegdama naują įrangą, gerindama darbuotojų socialines garantijas bei darbo sąlygas.

Įgyvendinus Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos biudžeto lėšomis finansuojamą Šilutės ligoninėje teikiamų paslaugų kokybės gerinimo projektą, rajono pacientams pagerėjo ambulatorinių, ambulatorinės reabilitacijos, priėmimo – skubios pagalbos, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų kokybė ir prieinamumas, pradėtos teikti dienos chirurgijos paslaugos.

Paskutiniaisiais šio projekto vykdymo etapais Konsultacinėje poliklinikoje instaliuotas naujas skaitmeninis rentgeno diagnostikos aparatas „Rad speed“. Pacientai jau gali pamiršti seną, nuo 1984 m. stovėjusį rentgeno aparatą „Room“, kuris daugiau kaip prieš metus „išleistas užtarnauto poilsio“.

Pagerėjo ligoninės atliekamų paslaugų kokybė

2006-2008 metų duomenimis, Šilutės rajone mirtingumo 1000-iui gyventojų rodiklis ženkliai viršijo Lietuvos vidurkį, todėl buvo daroma prielaida, kad Šilutės rajone sveikatos priežiūros paslaugų kokybė yra nepakankama. Šilutės ligoninė yra pagrindinė įstaiga Šilutės rajono ir Pagėgių savivaldybės gyventojams teikianti antrinio lygio ambulatorines ir stacionarines bei pirminio lygio slaugos ir palaikomojo gydymo sveikatos priežiūros paslaugas.

Bloga ambulatorinėms, ambulatorinės medicininės reabilitacijos paslaugoms teikti skirtų patalpų būklė, fiziškai ir morališkai pasenusi, reikalaujanti didelių investicijų į atnaujinimą bei papildymą medicininė įranga lėmė nepakankamą Šilutės ligoninės teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, todėl 2008 m. buvo inicijuotas projektas „VšĮ Šilutės ligoninės teikiamų paslaugų kokybės gerinimas modernizuojant ambulatorinių, ambulatorinės reabilitacijos, priėmimo – skubios pagalbos skyriaus, dienos chirurgijos, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų infrastruktūrą“, finansuojamas iš ES struktūrinių fondų 2007-2013 metų finansinės paramos laikotarpio. Bendra projekto vertė 4,4 milijono litų.

Įgyvendinant projektą per keletą metų buvo atliktas ambulatorinių paslaugų patalpų kapitalinis remontas, ambulatorinės reabilitacijos patalpų rekonstravimas, dienos chirurgijos patalpų remontas, įsigyta naujos medicininės įrangos, atliktas dienos chirurgijos patalpų remontas, visiškai atnaujinta Konsultacinė poliklinika, renovuotas ir paslaugų teikimui pritaikytas Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius, Vaiko raidos sutrikimų ankstyvosios reabilitacijos tarnybos patalpos.

Projekto rengėjai tikisi, kad gaunant kokybiškesnes diagnostikos, gydymo ir kitas medicinines paslaugas, ilgės Šilutės rajono ir Pagėgių savivaldybės gyventojų darbingas amžius ir gyvenimo trukmė, greičiau bus atstatomas prarastas darbingumas, gerės gyvenimo kokybė.

Rentgeno skyrius per mėnesį sutaupo 7000 Lt
PUNDZIUS 1
„Skaitmenizacija yra kitas žingsnis į diagnostiką“, – konstatuoja Šilutės ligoninės rentgeno skyriaus vedėjas Darijus Pundžius, apibūdindamas Konsultacinėje poliklinikoje jau metus naudojamą naują skaitmeninį rentgeno aparatą. Už to paties projekto pinigus suskaitmenintas ir ligoninės stacionare stovėjęs aparatas „Mercury 323“, kuriuo tyrimai atliekami ligoninėje besigydantiems ir iš Priėmimo skyriaus patenkantiems pacientams.

Pasak vedėjo, per daugiau nei vienerių metų laikotarpį visų pirma pajausta ekonominė nauda, nes 95 proc. tyrimų nebereikia ryškinti nuotraukų – viskas įrašoma skaitmeninėje laikmenoje.

Anksčiau rentgeno nuotraukoms ligoninė išleisdavo apie 7000 Lt per mėnesį, 84 000 Lt per metus, beveik pusė milijono litų per 5 metus. Anot D.Pundžiaus, dabar šie pinigai yra sutaupomi ir galės būti skiriami kitai diagnostinei aparatūrai įsigyti.

Diagnozuojama kokybiškiau

Įgyvendinus tą pačią skaitmenizacijos programą, ligoninėje įdiegtas ir specialus „paks“ ryšys, todėl bet kurio skyriaus gydytojas, įsijungęs skaitmeninį archyvą, gali apžiūrėti paciento nuotrauką, palyginti ją su anksčiau atliktomis nuotraukomis.

Tai yra labai patogu, nes ligoniui nebereikia su nuotrauka po kabinetus vaikščioti, o gydytojas gali tiksliau diagnozuoti, nes kompiuteryje esančią nuotrauką jis gali pasididinti, pasiryškinti.

Pasak D.Pundžiaus, atliekant nuotraukas skaitmeniniu būdu, pagerėja tyrimų kokybė, nes žmogiškasis faktorius nebeturi įtakos – tai ypač būdavo juntama anksčiau.

Sukūrus skaitmeninį archyvą, rentgeno nuotraukų nebereikia saugoti specialiose spintose. Jeigu nuotrauka pacientui visgi reikalinga dėl draudimo išmokos ar važiuojant konsultuotis kitur, ji yra atspausdinama, tik tokiu atveju pacientas turi už ją sumokėti.

Apšvitos dozė nesumažėjo

D.Pundžius atskleidė, kad pradžioje visi šios naujovės išsigando, bet vėliau tiek rentgeno skyriaus darbuotojai, tiek gydytojai, tiek pacientai prie naujovės priprato ir ja džiaugiasi.

Vedėjas pasakojo, kad skaitmeninės nuotraukos atlikimo procesas išlieka panašus ir nėra labai greitas – laiko atžvilgiu nėra išlošiama, nes pacientą vis tiek reikia paguldyti, suvesti visus duomenis ir galiausiai atlikti tyrimą.

„85 proc. visos procedūros – ta pati, tik vienu atveju vaizdas būdavo gaunamas po išryškinimo, kitu – į skaitmeninę laikmeną išsaugant vaizdą. Anksčiau, norint išryškinti nuotrauką, iš rentgeno aparato reikėdavo ištraukti specialią kasetę ir nunešti ją ryškinti. Aparatą suskaitmeninus, šią kasetę taipogi reikia ištraukti, bet jau dėti į specialų skaitytuvą, kuris ištraukia tik vaizdą, išvalo kasetę ir paruošia ją kitam tyrimui“, – apie nuotraukos atlikimo procesą pasakoja jis.

Kyla klausimas, ar atliekant nuotraukas naujuoju skaitmeniniu rentgeno aparatu, pacientas gauna mažesnę rentgeno spindulių dozę?

D.Pundžius sako, kad kuo naujesnis aparatas, tuo jis būna galingesnis. Logiškai galvojant, jo spinduliuotė turėtų būti ES logo su trim fondais spalvotas copydidesnė, bet kadangi apšvitos dozė sumažėja, pacientas gauna tiek pat spindulių, kiek ir su senesniu aparatu, tik pagerėja tyrimo kokybė.Paciento apspinduliuoti mažiau beveik neįmanoma, nes jei aparatas praleistų mažesnę spindulių dozę, nesimatytų kaulų.