Sveikata – brangiausias turtas, gal todėl taip skausmingai reaguojame, kai tenka susidurti su medikais.
Senyvą ir ligotą mamą į Šilutės ligoninės Priėmimo skyrių atvežusi šilutiškių šeima irgi pasidalijo nuoskaudomis, o situaciją aiškinęsis ligoninės vadovas Darius Steponkus išsakė medikų poziciją.
Gydytoja atsisakė guldyti į ligoninę
Šilutiškė Vilma pasakoja, kad jos mama – sunkus ligonis: moteris serga lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL), jai nustatytas širdies nepakankamumas ir kitos negalios.
Tądien moters artimieji greitąją kvietė todėl, kad mamai, anot jų, prasidėjo nepakeliami pilvo skausmai. „Ji skundėsi tokiais smarkiais skausmais, kad mes nepajėgėme jos net aprengti – tik su naktiniais marškiniais nunešėme į greitosios pagalbos automobilį“, – pasakojo Vilma.
Buvo pats vidudienis, kai ligonę atvežė į Priėmimo skyrių, čia ją apžiūrėjo gydytoja Margarita Karbauskienė.
Vilma pasakoja buvusi priblokšta, kai apžiūrėjusi mamą ir gavusi tyrimų rezultatus medikė paklausė: „Ko jūs čia atvažiavot?..“
Bandymai aiškinti gydytojai, kad šįkart mamą atvežę ne dėl LOPL ar širdies problemų, o dėl visai neaiškių pilvo skausmų, norimo rezultato nedavė. Tiesa, buvo iškviestas ir chirurgas, bet gydytojas Algimantas Čeponis irgi jokių chirurginių problemų nenustatė.
Ligonei buvo padaryta širdies kardiograma, vidaus organų echoskopija, kuri parodė lėtinį kasos uždegimą, atliktas kraujo tyrimas. Atsakymų teko laukti ilgai, tad namo dukros mamą išsivežė tik po beveik 3 valandų. Tačiau per tą laiką, anot jų, ligonei nebuvo suleista jokių nuskausminamųjų vaistų, nors ji net raitėsi iš skausmo.
Artimuosius papiktino ir gydytojos M.Karbauskienės atsisakymas guldyti mamą į ligoninę. „Nematau priežasties, dėl ko reikėtų ją guldyti į skyrių. Kokius vaistus namie ligonei leisdavote iki šiol, tuos pačius leiskite ir toliau, mes daugiau niekuo negalime padėti“, – toks buvęs medikės patarimas artimiesiems.
„Paėmę kraujo, net kateterio iš rankos neištraukė, taip su juo ir parsivežėme ją namo“, – pasakojo Vilma.
Sparčiai daugėja sunkių ligonių
Situaciją aiškinosi ir redakcijai komentavo ligoninės vyr. gydytojas Darius Steponkus ir apibendrino: ši situacija atspindi šių dienų medicinos problemas.
Anot D.Steponkaus, pastaraisiais metais sparčiai daugėja senyvo amžiaus pacientų, turinčių ypač daug ligų, kurių dauguma – nepagydomos arba gydomos labai sunkiai. Tokių žmonių gydymas ir priežiūra sudėtingi ir dažnai neduoda laukiamo efekto.
„Lietuvoje jau naudojama nauja sąvoka – ligotumas, kurios anksčiau neturėjome“, – sakė vyr. gydytojas.
Anot D.Steponkaus, tokių sunkių savo ligonių nebespėja apžiūrėti šeimos gydytojai, todėl daug jų artimieji atveža tiesiai į ligonines.
Tokie ligoniai turėtų būti slaugomi Slaugos skyriuose. Tačiau ligonių yra tiek daug, kad, pavyzdžiui, Šilutės ligoninėje galima būtų užpildyti dar vieną 70 vietų Slaugos skyrių. Dabar turimos 70 lovų Slaugos skyriuje yra nuolat užimtos. Dar 30 vietų yra Terapijos, 15 – Neurologijos skyriuose, bet ir šie nuolat perpildyti.
„Vadinasi, ligoninėje nuolat guli apie 120 sunkią terapinę patologiją turinčių pacientų, kai, pavyzdžiui, prieš 20 metų tokių turėdavome apie 40“, – sako D.Steponkus.
Klausiamas, ar nuolat taupyti verčiami medikai nesistengia kuo daugiau pacientų išsiųsti namo, D.Steponkus neigia tokias prielaidas. Jis sakė ligoninės gydytojus jau ne kartą įspėjęs, kad jų pareiga – tik gydyti žmogų, o ne taupyti pinigus. Rūpesčius dėl finansavimo jis nurodė palikti įstaigos administracijai.
Tyrimų atliko daugiau negu reikia
D.Steponkus išsiaiškino, kad minima moteris – ypač sunki ligonė, bet prie jau žinomų jos ligų kaskart kyla ir naujų problemų. Jis sakė žemai lenkiantis galvą prieš šios moters artimuosius, kurie pasiryžo ją slaugyti namuose, nes gerai supranta, koks tai sunkus darbas.
„Tokie ligoniai turėtų būti slaugomi specializuotuose skyriuose, tačiau realybė tokia, kad juose sutelpa ne visi, yra ir tam tikri tokios priežiūros apribojimai“, – sakė D.Steponkus.
Įstaigos vadovas išsiaiškino, kad minimai pacientei buvo paskirta ir atlikta net žymiai daugiau tyrimų nei reikėtų: Teritorinės ligonių kasos už tokių pacientų ištyrimą ligoninei sumoka 37 litus, tuo tarpu šiai ligonei buvo atlikta tyrimų už beveik 150 litų.
„Už tai galėčiau gydytoją M.Karbauskienę net nubausti, bet, žinoma, nebaudžiame už tai, kad stengiamasi atsakingai ištirti ligonį“, – sakė D.Steponkus.
Gydytoja M.Karbauskienė sakė jautusi didelį artimųjų norą paguldyti mamą į ligoninę. Tačiau tyrimai parodė, kad tam nėra indikacijų, nes, nors ligonės būklė ir sunki, gydymas ligoninėje pagerėjimo neduotų.
Beje, vienas iš atliktų kraujo tyrimų trunka ilgiau nei valandą, to medikai irgi negali paskubinti, ir tai buvo viena iš priežasčių, dėl ko ligonei ir artimiesiems reikėjo ilgokai laukti.
„Be to, juk į Priėmimo skyrių nuolat atvyksta ir kitų pacientų, personalas turi pildyti daug dokumentų, todėl vieno ligonio priėmimas užtrunka“, – komentavo D.Steponkus.
Nuskausminamųjų vaistų, anot D.Steponkaus, ligoninė tikrai netaupo, nes jie, palyginti su tyrimų kainomis, kainuoja tik centus. „Tai tikrai ne ta sritis, kurioje taupytume, todėl analgetikus skiriame visada, kai tik matome, kad jų reikia, kad žmogus kenčia“, – sakė vyr. gydytojas.
Šiuo atveju, pasak abiejų medikų, tokio reikalo nebuvo, o jei ligonė būtų skundusis nepakeliamais skausmais, ji būtų ir į skyrių paguldyta.
Beje, močiutės būklė pagerėjo, kai artimieji, parsivežę ją namo, suleido jos naudojamų įprastų vaistų.
Rašyti atsakymą