Pirmadienį daug Šilutės kiemų ir šaligatvių buvo virtę čiuožyklomis, ir ne vienas šilutiškis griuvo eidami į darbus.
Toks slidumas Šilutę užklupo pirmą kartą šią žiemą, o kituose Lietuvos miestuose žmonės ir automobiliai šią žiemą slidinėjo ne kartą. Televizijų korespondentai savo reportažuose rodė poliklinikų koridoriuose išsirikiavusius žmones, griuvusius lauke ir susilaužiusius kojas ar rankas, išklausė jų pasipiktinimų, jog gatvėse neįmanomai slidu. Gydytojai traumatologai savo ruožtu irgi guodėsi pacientų gausa ir dalijo patarimus, kaip elgtis slidžiose gatvėse, kaip „teisingai“ griūti paslydus, kad trauma būtų kuo lengvesnė, kaip elgtis, kad nenušaltume galūnių, ir ką daryti taip atsitikus.
Šilutėje šiuo požiūriu iki šiol buvo kone ramybė: ligoninės gydytojai traumatologai džiaugėsi, kad ir nušalusiųjų galūnes, ir jas susilaužiusių ar smarkiai susitrenkusių pacientų turėjo palyginti mažai.
Staigus orų atšilimas, matyt, koreguos tą ramybę. Medikų pagalbos prireikė ne vienam apledėjusiuose šaligatviuose griuvusiam pacientui.
Traumų skyrius – nepilnas
Šilutės ligoninės Traumų skyriaus vedėjas Adulis Valodska sako, jog šiame skyriuje yra 18 vietų, ir praėjusią savaitę užpildytos buvo ne visos jos – po porą vietų kasdien buvo laisvų. Čia gydomi ne tik gatvėse traumas patyrę žmonės. Yra tokių vyresnio amžiaus pacientų, kurie paslydę susitrenkė ar net ilgųjų kaulų lūžius patyrė ir būdami namuose.
Žinoma, visai išvengti slydimo traumų gatvėse šilutiškiams nepavyko, sausį ligoninėje gydyta po kelis kulkšnių, riešo, čiurnos kaulų traumas ar lūžius patyrusius žmones.
Pasak A.Valodskos, jaunesni žmonės traumas patyrė dažniausiai būdami neblaivūs. Daugiausia tai – vyrai. Traumų patyrusių moterų, pasak vedėjo, būna nedaug.
Šiltos žiemos mažiau pavojingos
Šilutės ligoninės vyriausiasis gydytojas Darius Steponkus – irgi traumatologas, Šilutėje dirbantis jau porą dešimtmečių. Jis gerai prisimena, jog dar prieš 10-15 metų žiemą Traumų skyrius būdavo perpildytas, o traumuoti, per šalčius galūnes nušalę ir operuoti pacientai gulėdavo net koridoriuose.
Šiemet situacija kur kas lengvesnė. D.Steponkus spėlioja, kad galbūt nelaimingai griūti šilutiškius „atpratino“ vis švelnėjančios žiemos.
Smarkiai mažėja ir nušalusių pacientų. Šiemet traumatologams teko gydyti vos kelis galūnes nušalusius pacientus, bet ir jų nušalimai buvo nedideli. Todėl jiems nereikėjo operacijų, nereikėjo amputuoti galūnių, užteko medikamentinio gydymo.
Iš to D.Steponkus daro išvadą, jog Šilutėje vis geriau dirba ir Socialinės paramos skyrius, visos socialinės tarnybos ir pagalbą benamiams teikiančios labdaringos organizacijos.
Aleksandras amputacijos neišvengs
Vis dėlto vienas pacientas Traumų skyriuje laukia kojų amputacijos operacijos.
Abi šilutiškio Aleksandro kojos ir abi rankos – kol kas apibintuotos, gydomos vaistais. Bet tai, pasak medikų, laikina – tik kol išryškės tikslesnės nušalimo ribos.
Vyras pasakoja, jog galūnes nušalo dirbdamas miške. Tiksliau – jau baigęs darbą, kuomet ilgai laukė ir nesulaukė jį parvežti turėjusios mašinos. Ryžosi iš miško eiti pėsčias, o eidamas dar ir į kažkokią pelkę įkrito.
Kuo avėjo? Aleksandras sako, kad guminiais batais – kuo daugiau?..
Parsikapstęs namo dar neskubėjo pas medikus, mat nemanė, kad tai – taip rimta. Laukė gal savaitę, kol tapo galutinai aišku, jog be jų pagalbos neišsivers.
Bet buvo jau vėlu, atgaivinti nušalusių audinių nebepavyko.
„Kuo greičiau skubėkite pas gydytojus, kuo greičiau. Nelaukite nė dienos“, – net kelis kartus pakartoja Aleksandras, kai klausiame, ką jis galėtų patarti panašiose situacijose atsidūrusiems žmonėms. Vyro akyse sublyksi ašaros…
Kitaip gydo
Dar viena priežastis, dėl ko Traumų skyrius nėra perpildytas, ta, jog traumatologai dabar dirba kiek kitaip. Tai yra, stengiasi rečiau taikyti neoperacinį gydymą, o dažniau imasi operacinio gydymo. Pavyzdžiui, lūžusios galūnės ilgai nelaiko sugipsuotos.
Be to, pasak D.Steponkaus, dabar gerokai greičiau sveikstantis žmogus išrašomas ir namo. Laikomasi nuomonės, jog su ramentais jis gali judėti ir būdamas namuose. Pastaruoju metu tokia praktika taikoma visoje Lietuvoje.
Rašyti atsakymą