Kenkia valstybei ir žmonėms
Neteisėta tabako ir nikotino gaminių rinkos dalis Lietuvoje – viena didžiausių ES. Bendrovės „Nielsen“ atlikto „Tuščių cigarečių pakelių“ tyrimo duomenimis, 2022 m. III ketvirtį nelegalūs tabako gaminiai sudarė 23,1 proc. tabako gaminių rinkos (II ketvirtį – 21,8 proc., o 2021 m. III ketvirtį – 22,0 proc.).
„Kas penkta Lietuvoje surūkoma cigaretė yra nelegali, o pagal nelegalių tabako gaminių dalį Lietuva užimta trečią vietą ES, ją lenkia tik Prancūzija bei Graikija“, – sako Liudas Zakarevičius, „Philip Morris Baltic“ atstovas.
Pasak jo, nelegali prekyba tabako gaminiais kelia nerimą ir mūsų šalies gyventojams. Du trečdaliai apklaustųjų nelegalią rinką įvardino, kaip šalies problemą, o 81 proc. mano, jog tai atima iš valstybės didelę dalį mokestinių pajamų. 7 iš 10 apklaustųjų sutiko, jog kol bus prieinami nelegalūs tabako gaminiai, nesikeis ir rūkymo situacija, o anot 79 proc. apklaustųjų, ši rinka kenkia pastangoms užkirsti kelią rūkalų prieinamumui nepilnamečiams.
Daugiau nei pusė respondentų nesuvokia tikrųjų valstybės paradimų dėl nelegalios tabako gaminių rinkos. Vos 7 proc. lietuvių suvokia realų praradimų mastą.
„ES valstybės bendrai praranda apie 10 mlrd. eurų, kurie galėtų būti surinkti į šalių biudžetus, jei nebūtų nelegalios prekybos tabako gaminiais. Vien Lietuva kasmet praranda apie 80 mln. eurų mokesčių. Tai yra suma, prilygstanti Druskininkų ir Palangos savivaldybių biudžetams kartu sudėjus“, – teigia L. Zakarevičius.
Norėtų racionalesnių mokesčių
Tyrimo išvadose pabrėžiamas visuomenės poreikis racionaliam tabako gaminių apmokestinimui. Vyriausybė turėtų įvertinti ir šių gaminių įperkamumą, mat kai dėl mokesčių gaminiai sunkiai įperkami, rūkaliai perka nelegalias cigaretes. Tai sumažina tabako kontrolės priemonių, tokių kaip metimas rūkyti, efektyvumą. O anot 83 proc. apklaustųjų, mokesčių didinimas gali prisidėti prie nelegalių gaminių rinkos augimo, nes rūkaliai ieškotų pigesnių gaminių.
Kitų šalių patirtis rodo, jog nepamatuotas akcizų kėlimas didina nelegalią gaminių rinką. Prancūzijoje pakėlus akcizą cigarečių pakelis jau kainuoja daugiau nei 10 eurų, bet šalyje didžiausia dalis nelegaliai suvartojamų tabako gaminių Europoje. Ir šis skaičius patrigubėjo per pastaruosius 4 metus. Svarbu įvertinti ir vartotojų perkamąją galią, o mūsų šalis, besiribodama su Baltarusija, iš kurios ir atkeliauja daugiausia nelegalių tabako gaminių, yra itin nepalankioje geopolitinėje padėtyje.
Anot 70 proc. respondentų mūsų šalyje mano, kad ES lygiu reikėtų skirti laiko ir resursų skatinant rūkančiuosius mesti rūkyti.
Du trečdaliai apklaustųjų mūsų šalyje pritaria, kad rūkantieji gali būti skatinami pereiti prie bedūmių alternatyvų, apmokestinant šiuos produktus mažiau nei cigaretes, bet vis tiek pakankamai, kad nuo jų atgrasytų jaunimą bei nerūkančiuosius. Tiek pat respondentų palaikytų vyriausybę raginant ES peržiūrėti visus turimus įrodymus apie bedūmes alternatyvas (elektroninės cigaretes ar kaitinamąjį tabaką), prieš priimant sprendimus dėl jų apmokestinimo.
Pagal BNS inf.
Rašyti atsakymą