Bendros sumos didesnės
Paremti maistu stokojančius buvo kviečiami 70 skirtingų Lietuvos vietovių gyventojai, o suaukoti produktai bus išskirstyti 323 Lietuvoje veikiančioms nevyriausybinėms organizacijoms, kurios paramą išdalins sunkiau gyvenantiems žmonėms.
„Maisto banko“ Klaipėdos padalinio paramos programų koordinatorė Agnė Skripkauskaitė sakė, kad šios akcijos metu šilutiškiai buvo dosnesni. Štai Šilutės socialinių paslaugų centrui suaukota 1146 produktų vienetai už 1715 eurų, kai rudens akcijos metu buvo 1128 vnt. už 1604 eurus.
Reabilitacijos centro „Gabrielius“ gyventojams nupirkta 437 produktų vnt. už 678 eurus. Pernai šio centro gyventojams buvo aukota daugiau – nupirkta 670 vnt. produktų už 906 eurų sumą. Reabilitacijos centrui „Taikos kelias“ šiemet nupirkta 730 produktų vienetai už 1133 eurų sumą, kai pernai rudenį buvo 1655 vnt. už 2250 eurus.
Šiemet akcijoje dalyvavo ir šeimyna „Vaikiškos svajonės“, kuriai suaukota 390 vnt. produktų už 585 eurų sumą.
Šilutės krizių, pagalbos ir informacijos centrui šiemet nupirkta 1136 produktų vnt. už 1695 eurus, kai pernai buvo žymiai mažiau – tik 445 vnt. už 579 eurus.
Savivaldybės administracijos Šilutės seniūnijos gyventojams suaukota 1083 produktų vnt. už 1628 eurus. Praėjusios akcijos metu aukos buvo skirtos Usėnų seniūnijai, jos žmonėms suaukota 612 vnt. už 876 eurus.
Trūksta ilgo galiojimo produktų
„Kovą sutikome visai nebeturėdami ilgo galiojimo maisto produktų atsargų, o prašančiųjų pagalbos skaičius auga kas mėnesį. Žmonėms bandome pagelbėti nuo iššvaistymo išsaugotais produktais, ūkininkų nerealizuotomis, bet paramai atiduotomis daržovėmis, tačiau jų nepakanka. Todėl dedame dideles viltis į šių metų „Maisto banko“ akciją. Nuo jos priklausys, kaip ilgai ir kokiam žmonių skaičiui galėsime padėti“, – sako „Maisto banko“ vadovas Simonas Gurevičius.
Pasak jo, suaukotas maistas ypač gelbsti atokesnėse vietovėse gyvenančius žmones. „Jeigu miestuose stengiamės išdalinti kuo daugiau išsaugoto maisto, kuris dažniausiai galioja paskutinę dieną, tai į kaimiškas vietoves, kur nėra mūsų padalinių, vežame ilgo galiojimo produktus. Savanoriai tiesiog paruošia didesnius paketus, jų žmonėms užtenka ilgiau“.
Pernai pavasarinės ir rudeninės „Maisto banko“ akcijų metu suaukotas maistas buvo išdalintas 67 847 žmonėms – senjorams, neįgaliesiems, vaikus globojančioms šeimynoms, nuo karo pabėgusiems ir Lietuvoje gyvenantiems ukrainiečiams, gausioms šeimoms, vienišiems tėvams.
S. Gurevičius pastebi, kad stokojančius vis labiau džiugina patys paprasčiausi maisto produktai. „Jei seniau daugiausiai šypsenų pravėrus paramos maišelį sukeldavo papildomai pridėtas arbatos pakelis ar sausainiai, tai šiuo metu žmonės labiausiai džiaugiasi gavę aliejaus ar miltų. Aliejus šiuo metu yra labiausiai prašomas maisto produktas, toliau rikiuojasi konservai ir miltai. Tad norint padaryti žmogui šventę reikia aliejaus, miltų ir kažkam gyvenimas tampa šviesesnis“. Nemažai žmonių kreipiasi tik laikinos pagalbos – kol situacija pagerės, pasibaigs šildymo sezonas ar vaikams pasibaigs atostogos ir jie vėl galės nemokamai pavalgyti mokyklose.
Dėkoja ir socialinės darbuotojos
Laišką „Šilutės naujienoms“ parašė ir socialinės darbuotojos Vaida Jančauskienė ir Laima Kuturienė. Jos rašo, kad socialiniai darbuotojai džiaugiasi galėdami prisidėti prie organizuojamos „Maisto banko“ akcijos Šilutėje. Jiems nesvetimos žmonių socialinės problemos, nes jie turi svarbią gyvenimo rolę – teikia pagalbą užmegzdami santykį su klientu, bendraudami, pažindamai jo situaciją ir aplinką, ieškodami sprendimų.
„Socialinis darbuotojas padeda žmogui atgauti savarankiškumą, atstovauja jo teisėms, padeda atkurti socialinius ryšius, kuriuos žmonės yra praradę. Ne paslaptis, kad socialinio darbo profesija nėra ypač populiari, nes nepopuliaru būti su tais, kurie yra gyvenimo nuskriausti, silpni. Iš esmės pasirinkdamas šią profesiją, žmogus pasirenka būti su lemties nuskriaustais ir pralaimėjusiais žmonėmis, jiems teikti pagalbą, būti vedliu jų gyvenimo kelyje, kartu įveikti problemas, skatinti veikti, o nesėkmės atveju – būti šalia. Socialiniai darbuotojai išgirdo kvietimą padėti sunkiau besiverčiantiems žmonėms. Savanorystė reikalauja laiko, kantrybės, pasiryžimo, o jos nauda išryškėja tik ilgainiui. Visi kartu darome nuostabius darbus ir esame be galo dėkingi kiekvienam, paaukojusiam maisto nepasiturintiems“, – rašo specialistės.
Rašyti atsakymą