Prasidėjus paskutiniam vasaros mėnesiui, ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikus auginantiems tėvams galvos skausmu tapo atžalų profilaktinis sveikatos patikrinimas. Priminsime, kad iki rugsėjo 15 d. privaloma ugdymo įstaigai pateikti nustatytos formos pažymas. Jų apie mokinių sveikatos būklę reikalaujama kasmet ir moksleivių tėvams tai ne naujiena.
Anot medikų, dviračio išradinėti nereikia, nes šiemet, kaip ir kasmet, didžiausia klaida – vaikų sveikatos patikrinimo procesas yra paliekamas paskutinėms dienoms… Tada ir eilės nusidriekia, ir nepatenkintų atsiranda, o ir medikai po įkaitusius kabinetus laksto plušėdami be atokvėpio.
Silpnėja sąnariai ir stuburas
Anot UAB „Sveikatos darna“ šeimos gydytojos Dalios Marijos Strazdienės, šiuo metu šio pirminės sveikatos priežiūros centro pastate Šilutėje tikrai gausu jaunimo, kuris prieš mokslo metus suskubo pasitikrinti sveikatą. Ir šis metas tikrai nėra lengvas. „Šilutės naujienoms“ gydytoja sakė, kad vasarą visad sunkiau ir todėl, kad medikai, kaip ir kiti dirbantys žmonės, dažniausiai šiuo metu renkasi atstogauti, tad dirbantiems dar reikia ir atostogaujančių kolegų pacientus aptarnauti. Todėl prie kabinetų durų kartais susidaro dvigubos eilės…
Be to, šiuo kaitriu metu nemažai yra persišaldžiusių ar persikaitinusių ligonių, gerokai daugiau ir besiskundžiančių virškinimo sutrikimais.
„Tuo ši vasara šiemet ir išsiskiria. Žmonės perkaista, persišaldo ir gerokai dažniau serga“, – sakė D.M.Strazdienė.
Anot šeimos gydytojos, savas ligų tendencijas turi ir mokyklinio amžiaus vaikai. Kasmet, tikrinant sveikatą profilaktiškai nustatoma, kad vis jaunesni vaikai turi vienokių ar kitokių problemų dėl sąnarių, stuburo. Ir tai – ne dėl mokslo.
„Tai dėl gyvenimo būdo. Vaikai daug laiko praleidžia prie kompiuterių, televizorių, mažai juda. Dėl nepakankamo judėjimo raumenys silpsta, atsiranda sąnarių ir stuburo problemos“, – pripažino medikė.
Dantis reikia gydyti
Paklausta apie šiandienos mokinių dantų būklę, „Sveikatos darnos“ gydytoja odontologė Aurelija Ogintaitė sakė, kad jaunųjų pacientų ir dantys prastėja. Medikė pastebi, kad dantys genda daugelio vaikų, o pagalbos dažniausiai kreipiamasi tik kritiniu atveju – kai skauda.
„Gaila, bet vis dar vyrauja tėvų nuomonė, kad pieninių vaiko dantukų gydyti nereikia. Tai klaidinga. Būtent dėl to dažnai 6 metų vaikai turi po 6-8 sugedusius dantis“, – sakė odontologė.
Anot pašnekovės, dažnai vaikams dantys stipriai gesti pradeda dar ikimokykliniame amžiuje. Problema – ne tik laiku negydyti dantukai, bet ir prasta, nepakankama burnos higiena.
Odontologė A.Ogintaitė irgi prisipažino, kad artėjant mokslo metams per dieną jai tenka priimti per 20 vaikų. Profilaktinio patikrinimo metu vaiko dantys tik apžiūrimi, nustatoma jų būklė, o gydymui paskiriamos kitos dienos. Bet net ir tada dažnai tėvai „pamiršta“ apie sugedusius vaiko dantis, o ligoniuką į kabinetą atveda daug vėliau, jau nukamuotą skausmų.
Sveikatą tikrintis galima visus metus
Nors sveikatos specialistai kviečia moksleivius per vasarą profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, tai padaryti galima ir kitais metų laikais. Svarbu, kad nustatytai datai (rugsėjo 15 d.) medicinos pažymėjimo data dar būtų galiojanti.
Dėl mokinio sveikatos pažymos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją įprasta tvarka. Be kitų reikalavimų, prieš gaunant pažymą, vaikai turi pasitikrinti irdantų būklę pas odontologą. Svarbu atminti, kad vaiką turi lydėti vienas iš tėvų, be jų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima.
Profilaktinio patikrinimo metu pamatuojamas ūgis, svoris, patikrinama rega, laikysena, išmatuojamas kraujospūdis, o jei yra kokių nusiskundimų, vaikas siunčiamas pas gydytojus specialistus.
Rašyti atsakymą