Europos urologų asociacija rugsėjo 15 dieną yra paskelbusi Pasauline kovos su prostatos vėžiu diena. Šią dieną skatinama atkreipti dėmesį į padažnėjusius vyrų prostatos ligų atvejus – šia liga jau serga kone kas trečias vyresnis nei 50 metų vyras.
Všį Šilutės ligoninės urologo Edgaro Padimansko teigimu, profilaktiniai patikrinimai yra būtini, nes tik laiku diagnozavus ligą – pasveikstama.
„Net 90 proc. atvejų prostatos vėžys gali būti išgydomas, ypač diagnozavus ligą ankstyvoje stadijoje. Aišku, po operacijos privalu ir toliau profilaktiškai tikrintis. Kelis kartus per metus svarbu lankytis pas urologą, kad būtų laiku pastebėta, jeigu prostatos vėžys atsinaujintų“, – rekomenduoja E.Padimanskas.
Kasmet Lietuvoje nauji prostatos vėžio atvejai nustatomi apie 2 tūkstančiams vyrų, ir jų vis daugėja. Sergamumas šio tipo vėžiu Lietuvoje šiek tiek viršija Europos vidurkį, tačiau mirštamumas nuo prostatos vėžio šį rodiklį vis dar gerokai lenkia. Laimei, ankstyva diagnostika padeda gerokai sušvelninti šios ligos pasekmes ir išsaugoti pacientų gyvybes.
Urologas E.Padimanskas primena, jog nuo 2006-ųjų įgyvendinama Vyriausybės remiama Prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų. Ši programa skirta ir jaunesniems – nuo 45 metų amžiaus vyrams, jei jų tėvai arba broliai yra sirgę prostatos vėžiu.
E.Padimanskas informuoja, kad pagal šią programą kartą per dvejus metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis prireikus atlieka priešinės liaukos biopsiją. Šis tyrimas yra vienintelis būdas objektyviai patvirtinti arba paneigti šios ligos diagnozę.
Jeigu yra nustatoma prostatos vėžio diagnozė, priklausomai nuo ligos išsivystymo, yra skiriamas chirurginis, spindulinis, hormonų ar chemoterapijos gydymas.
„Norint pasitikrinti, jums tik reikia kreiptis į šeimos gydytoją ir atlikti nesudėtingą kraujo tyrimą – prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimą.
Tačiau neapsigaukite, jei atlikto PSA tyrimo rezultatai geri. Tai dar nereiškia, kad jums nebereikia lankytis pas urologą. Deja. Šis kraujo tyrimas parodo tik vėžio galimybę. Šeimos gydytojas, matydamas kitus simptomus, būdingus prostatos vėžiui, privalo nukreipti urologo konsultacijai“, – informuoja urologas.
Anot E.Padimansko, prostatos vėžys gali ilgus metus vystytis prostatoje nesukeldamas jokių simptomų. Didžioji šių navikų dalis auga labai lėtai, nesukeldami jokių problemų. Tik nedidelei vyrų daliai prostatos vėžys vystosi sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdamas į kitus organus, ypač į kaulus.
Urologas pasakoja, jog neretai diagnozuojama ir prostatos vėžio pati pradžia. „Yra atvejų, kai pacientui nesiūlome jokio gydymo, o tik jį stebime.
Tada jis kas tris mėnesius lankosi pas urologą, kartoja PSA tyrimą. Aš pacientą stebiu ir kartais randu auglį, tačiau miegantį. Jis dar vadinamas kliniškai nereikšmingu prostatos vėžiu“, – apie kitus atvejus pasakojo E.Padimanskas. Jis pabrėžė, kad tokiu atveju pacientas jau žino apie savo ligą, kurią jį prižiūrintis gydytojas jau gali kontroliuoti.
Rašyti atsakymą