Uždrausti rūgštingumą mažinantys vaistai, bet yra alternatyvų

ranitidino vaistaiPrieš savaitę išplatinta žinia, jog Lietuvoje uždrausta prekiauti skrandžio rūgštingumą reguliuojančiais vaistais, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos ranitidino, galinčios sukelti vėžį.

„Turiu bėdų dėl padidėjusio skrandžio rūgštingumo. Anksčiau, net kiekvieną vakarą gerdavau „Raniberl“, „Ranigast“ ar „Ranitidin“, kurie nugesindavo ugnį skrandyje, kirbenimą gerklėje ir leisdavo ramiai išsimiegoti. Esu išgėrusi ne vieną pakuotę šių vaistų, keletas jų dar mėtosi namuose. Žinia, kad šiuose vaistuose gali būti vėžį sukeliančių medžiagų, išties nemaloni“, – nerimą išsakė viena laikraščio skaitytoja.

Šilutės ligoninės chirurgas, patyręs gydytojas gastroenterologas Vytautas Žvirblis pacientus ramina, kad rinkoje yra daug ir kitų rūgštingumą reguliuojančių vaistų, kurių poveikis toks pats, tik pavadinimas kitas. Taigi didesnių problemų parenkant vaistus tiems patiems sveikatos negalavimams gydyti neturėtų iškilti.

Uždraudė prieš savaitę

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) priėmė sprendimą uždrausti tiekti rinkai vaistus, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos ranitidino hidrochlorido. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad šioje veikliojoje medžiagoje buvo rasta priemaišos N-nitrozodimetilamino (NDMA), galinčio sukelti vėžį. Rugsėjo 24 dieną po žiniasklaidos priemones pasklido toks pranešimas.

Ranitidinas – padidėjusią skandžio rūgšties gamybą mažinantis vaistas, skirtas trumpalaikių skandžio sutrikimų (nereceptinis) ir opų gydymui bei profilaktikai (receptinis).

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Europos Sąjungos tarptautinė vėžio tyrimų agentūra NDMA ir panašius junginius, žinomus kaip nitrozaminai, suklasifikavo kaip galinčius sukelti vėžį žmonėms,
Tačiau įrodymų, kad trumpalaikis vaisto vartojimas galėtų sukelti tokias neigiamas pasekmes, nėra. Jie taip pat randami kai kuriuose maisto produktuose, vandens tiekimo vietose, tačiau neturėtų sukelti žalingo poveikio pavartojus nedidelį jų kiekį.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, jog VVKT tiekimo uždraudimas galios, nebent bus gauta informacijos arba vaistų registruotojai, jų atstovai Lietuvoje, lygiagretaus importo leidimo turėtojai pateiks kokybę patvirtinančius dokumentus, Kad Lietuvoje vaistų, kurių sudėtyje yra ranitidino, platinamose serijose nėra priemaišos NDMA.virblis 2

SAM primena, kad nebenaudojamus vaistus, įskaitant nebereikalingus ar pasibaigusio galiojimo, pagal Farmacijos įstatymo nuostatas, galima nemokamai grąžinti į vaistines, iš kurių jie bus atiduodami sunaikinimui kaip farmacinės atliekos. Šių vaistų negalima tiesiog išmesti dėl jų galimo kenksmingumo aplinkai. 

Svarbu žinoti ligos priežastį

SAM informuoja, kad žmonėms, vartojusiems vaistus, kurie sudėtyje yra ranitidino, dėl tolesnio gydymo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Ką daryti žmonėms, nuolat vartojusiems šiuos vaistus, klausėme gydytojo V. Žvirblio.

Endoskopinius tyrimus Šilutės ligoninėje atliekantis ir daugybės metų patirtį šioje srityje turintis chirurgas sakė, jog iš pacientų didelio nerimo nepajuto. Tiesa, buvo vienas žmogus, kuris klausė, ką daryti su namuose turimais keliais lapeliai ranitidino tablečių.

„Šie vaistai buvo naudojami daugybę metų. Jeigu aš namuose turėčiau jų likučių, pirmiausia juos sunaudočiau, o tada, medikų padedamas, ieškočiau kitų alternatyvų“, – sakė V. Žvirblis.
Anot jo, gastroenterologai dažniausiai ranitidino turinčius vaistus pacientams paskirdavo nakčiai, nes jie mažindavo naktinę skrandžio sulčių sekreciją. Tačiau yra ir kitų rūgštingumą mažinančių vaistų, kurių poveikis toks pats, tik pavadinimai kiti. Problemų pritaikant juos pacientams neturėtų iškilti.

Gydytojo klausėme ir kitų patarimų, galinčių padėti mažinant skandžio rūgštingumą.

„Neprivalgykite vakare, likus 3-4 valandoms iki miego, o atsigulę, gulėkite ant aukštesnės pagalvės. Nevartokite alkoholio, jeigu mėgstate kavą, sumažinkite juos kiekį, antroje dienos pusėje venkite citrusinių vaisių“, – visų pirma pataria jis.

V. Žvirblis pripažįsta, kad visi šie patarimai sueina į vieną – sveiką gyvenseną, tačiau jeigu negalavimai (pavyzdžiui deginantis rėmens skausmas už krūtinkaulio) vargina nuolat, reikia žinoti tikslią jų priežastį. Šie negalavimai gali peraugti į gastroezofaginio refliukso ligą, kurios tipiniais simptomais laikomas atpylimas rūgščiu turiniu bei kamuojantis rėmuo, kuris atsiranda valgant skrandžio rūgščių išsiskyrimą skatinančius produktus.

Tačiau, pasak gydytojo, refliuksas gali būti ne tik rūgštinis, bet ir tulžinis (kuomet sukyla tulžis, dažnai po tulžies pašalinimo operacijos). Dar būna vadinamųjų rauktų, vožtuvo nepakankamumas. Visais šiais atvejais skiriamas skirtingas gydymas, tad jei žmogus nuolat jaučia diskomfortą, turėtų išsitirti. O tai išsiaiškinti padeda endoskopinis tyrimas. Šio tyrimo bijoti nereikia, jis neskausmingas ir trunka vos kelias minutes.

Endoskopiniai tyrimai atliekami nemokamai visiems, apdraustiesiems privalomuoju sveikatos draudimu ir turintiems siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai.